Co zrobić, gdy "złapie cię" burza. Niektóre z tych zasad zaskoczą wielu

Marta Lewandowska
Nagłe czerwcowe burze mogą zaskoczyć nas wszędzie. A ponieważ prognozy zapowiadają duże ich natężenie w najbliższych dniach, warto być gotowym na wszystko. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Aż do piątku 25 czerwca prognozowane są burze w większości województw. Jak się zachować, kiedy niebezpieczna pogoda zaskoczy nas na spacerze lub w trasie?
Kiedy burza zaskoczy cię na zewnątrz, powinieneś zachować ostrożność. 123rf.com

Ostrzeżenia dla całej Polski

Ostrzeżenia przed nagłymi burzami i porywistym wiatrem w najbliższych dniach dotyczą większości kraju. W kolejnych dniach niebezpieczna pogoda obejmie cały obszar kraju, a burzowe chmury dotrą także na wybrzeże. Najważniejsze, co możemy zdobić dla własnego bezpieczeństwa, to sprawdzać godzinową prognozę pogody i w czasie, kiedy zapowiadane są wyładowania atmosferyczne nie wychodzić z domu, nawet jeśli w tym czasie za oknem świeci słońce.


Czerwcowa pogoda ma to do siebie, że potrafi nagle się zmienić, dlatego jeśli tylko możesz zostać w domu - zrób to.

Kiedy burza zaskoczy nas na spacerze

Oczywiście może zdarzyć się tak, że mimo zachowania wszelkich środków ostrożności burza rozpęta się, kiedy będziesz daleko od domu. Wtedy najlepiej poszukać schronienia w zabudowaniach. Sklep, dworzec... każde miejsce będzie dobre.

Jeśli jednak jesteś z daleka od zabudowań, unikaj takich schronień, jak wiaty przystankowe czy piknikowe. Staraj się też nie stawać pod słupami wysokiego napięcia i drzewami, zwłaszcza samotnie rosnącymi. Wszelkiego rodzaju maszty na otwartej przestrzeni mogą przyciągać pioruny, dlatego to wielkie zagrożenie.

Jednak kiedy staniesz na otwartej przestrzeni, sam możesz stać się takim masztem, dlatego warto szukać stałych konstrukcji, jak most, wiadukt czy przepust, pod nimi schowasz się w miarę bezpiecznie. Jeśli jednak nie widzisz niczego takiego w okolicy, najlepiej schować się w zagłębieniu w ziemi. Idealnie na schronienie przed burzą nadadzą się rów czy dół, kucnij w nim i przeczekaj nawałnicę.

Warto jednak pamiętać, że jeśli w zagłębieniu pojawi się woda, to ona, też może przyciągać pioruny. Jeśli znajdujesz się na kąpielisku, również musisz, jak najszybciej wyjść z wody. Unikaj też zbliżania się do metalowych przedmiotów i wyłącz telefon komórkowy.

Jeśli to możliwe schowaj się przed burzą w aucie, gumowe opony pojazdu stanowią uziemienie. Jednak jeśli samochód jest zaparkowany w pobliżu drzew, postaraj się stamtąd odjechać. Pamiętaj jednak o silnych podmuchach wiatru, które często towarzyszą nagłym burzom. Dlatego jedź spokojnie, żeby nie stracić panowania nad kierownicą.