Zarzucają mi: "3-latek i nadal w pieluszce?". Wstydzę się i zaczynam winić siebie
Nauczenie dziecka korzystania z nocnika nie zawsze jest proste. Są maluchy, którym wystarczy tydzień lub dwa, by przestały korzystać z pieluszki, inne pomimo wielokrotnie podejmowanych przez rodziców prób nadal nie potrafią komunikować swoich potrzeb fizjologicznych. Co zrobić w takiej sytuacji?
- Nauczenie dziecka korzystania z nocnika to dla wielu rodziców ogromne wyzwanie.
- Nasza czytelniczka pisze, że jej syn ma już 3 lata, a nadal chodzi w pieluszce, bo nie woła, gdy chce siku lub kupę.
- Jak bez stresu i presji odpieluchować dziecko?
"Mój synek ma 3 lata i nadal korzysta z pampersów. Jestem tym załamana i nie ukrywam, że trochę jest mi wstyd. Jaś jest dość wysoki jak na swój wiek i już niejednokrotnie ktoś na placu zabaw pytał mnie: "Nadal jest w pieluszce?”. To krępujące, ale próbowałam już różnych metod, by nauczyć go korzystania z nocnika i nic nie działa” – pisze mama Jasia.
Uznałam, że musi być gotowy
Przyznaje, że długo nie rozpoczynała treningu czystości. Konsultowała się z pediatrą, która powiedziała jej, że zbyt szybkie sadzanie na nocnik nie jest dla dziecka zdrowe, bo może w przyszłości prowadzić do problemów urologicznych. Poza tym uznała, że syn powinien być gotowy na odpieluchowanie.
"Podejmowałam oczywiście próby, gdy miał półtora roku, dwa, dwa i pół - za każdym razem kończyło się to tak samo. Po prostu, gdy zdejmowałam mu pieluszkę, to chodził po domu i sikał na podłogę.
Czasem, gdy mu tłumaczyłam: 'Synek wołaj, gdy chcesz siku lub kupę', to odpowiadał: 'Zapomniałem'. Odpuszczałam, bo stwierdzałam, że jeszcze ma czas. Nie chciałam go zmuszać, skoro nie rozumiał do czego służy nocnik” – pisze mama Jasia.
Teraz jednak, gdy skończył 3 lata, zaczęła się stresować, że może jednak gdzieś popełniła błąd i "przegapiła” moment na odpieluchowanie syna.
Było mi wstyd
"Ostatnio zrobiło się ciepło, więc znów puszczam go bez pieluszki, ale tylko raz czy dwa udało mu się zrobić siku do nocnika. I to zwykle wtedy, gdy prosiłam, by usiadł na nim na chwilę. Nie wiem, czy puszczać go na spacery czy plac zabaw bez pampersa, bo boję się, że się zasika.
Już kiedyś miałam taką sytuację, że jakieś starsze dziecko zaczęło się śmiać z mojego, że ten posikał sobie całe majtki i spodenki. Mnie też się zrobiło wstyd. Zaczynam winić siebie, że nie potrafię nauczyć synka korzystać z nocnika” – pisze mama Jasia i dodaje, że nie wie, jaką metodę jeszcze zastosować, by go odpieluchować.
"Koleżanka mówi mi, żebym się uspokoiła i wyluzowała, bo dzieci często po prostu z dnia na dzień "załapują” korzystanie z nocnika. Mam nadzieję, że i u nas tak w końcu będzie, zwłaszcza że we wrześniu synek idzie do przedszkola i nie chciałabym, by był jedynym dzieckiem w pieluszce” – dodaje mama Jasia.
Może cię zainteresować także: Zbyt szybka nauka siadania na nocniku może zaszkodzić dziecku! Lekarz urolog radzi, jakich błędów unikać