Jak zmierzyć stopę dziecka i dobrać odpowiedni rozmiar buta? Sprawdzone sposoby

Ewa Bukowiecka-Janik
Problem z dobieraniem butów dla dziecka, które będą wygodne, ani za duże, ani za małe na każdy rodzic. Dzieci nie chcą mierzyć butów, zwłaszcza te małe, a jeśli nawet chcą to zazwyczaj mamy poczucie, że brakuje nam narzędzi i kompetencji, by ocenić czy but dobrze leży. Bo skąd rodzic ma wiedzieć czy dziecku wygodnie... Dlatego podpowiadamy, jak zmierzyć stopę dziecka i dobrać rozmiar buta.
Jak zmierzyć stopę dziecka i dobrać rozmiar buta fot. Pixabay
Z kolei starsze dzieci miewają „fiksacje” na punkcie konkretnych modeli butów, wybierają oczami, niekoniecznie sugerując się wygodą, dlatego rodzice nie zawsze ufają ich wyborom w sklepie obuwniczym. Jednocześnie prawidłowo dobrany rozmiar buta jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, ponieważ stopa dziecka do 7 roku życia intensywnie się rozwija.

Jak wybrać buty dla dziecka


Ludzkie stopy składają się od urodzenia w większości z chrząstek, nie kości, a to zmienia się stopniowo. Dlatego źle dobrany but, za ciasny, uwierający, lub za duży, może poważnie zaburzyć rozwój dziecka. W stopie znajduje się 26 kości, 19 mięśni i 33 stawy oraz setki więzadeł, ścięgien i zakończeń nerwowych, które odbierają bodźce i wysyłają do mózgu. Im mnij zakłócimy ich pracę niewygodnym butem, tym lepiej dla zdrowia dziecka.


Dlatego dobrze dobry but, lekki, taki w którym dziecko czuje się jak na boso, jest bardzo ważnym wyborem. Rewolucyjne okazały się buty typu barefoot. Produkowane są one zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dla dzieci to jednak o wiele ważniejsze, ponieważ ich stopa rośnie przez kilkanaście lat, a w ciągu pierwszych lat jest najbardziej narażona na zniekształcenia.

Elastyczna podeszwa w odpowiednim kształcie, wygodne zapięcie oraz oddychający materiał na nic się zdadzą, jeśli nie wiemy jak zmierzyć rozmiar buta dziecka.

Rozmiar buta dziecka musi być dobrany precyzyjnie. Za małe i za duże buty mogą wyrządzić dziecku sporo krzywdy. Nie można kupować dziecku butów za dużych na zapas! To buty mają być dopasowane do stopy, nie stopa do buta.

Dobrze dobrane buty trzymają się stopy, nie zsuwają się, nie ocierają i nie cisną. Jak zatem zmierzyć długość stopy i dobrze dobrać rozmiar buta dziecka?

Jak zmierzyć rozmiar buta dziecka?

Dzieciom należy mierzyć stopy regularnie, gdyż te rosną skokowo. Zdarza się, że w ciągu jednego sezonu rodzice muszą wybierać buty dla dzieci dwa razy, bo rosną nawet o rozmiar w 2-3 miesiące. Dlatego tak ważne jest, by nadążać za zmianami i nie zmuszać dzieci do chodzenia w za dużych lub za małych butach.

Poza tym jednak, że dziecięce stopy szybko rosną, to dzieci ruszają nimi w bucikach i powinny mieć do nich zapas przestrzeni. Dlatego dobrze dobrane buty mają wkładkę o 7-12 mm dłuższą niż wynosi długość stopy. Tyle przestrzeni powinno być między czubkiem stopy, czyli końcówką dużego palca a czubkiem buta.

Zapas miejsca, jaki powinno mieć dziecko w bucie zależy od wieku dziecka. Małe dzieci, które dopiero uczą się chodzić powinny mieć dobrze dopasowane buciki. 8 mm zapasu na długości wkładki wystarczy.

Chodzi, które chodzą i biegają potrzebują też więcej luzu. Przyjmuje się, że wkładka dla dzieci małych, które potrafią chodzić powinna być dłuższa od stopy od 8 do 12 mm.

Pozostałe dzieci, które noszą rozmiar powyżej 33 mogą mieć buty większe nawet do 15 mm na długości wkładki względem długości stopy.

Jednak sama długość stopy to nie wszystko. Stopy różnią się od siebie kształtem i szerokością i to koniecznie również powinniśmy uwzględnić, wybierając buty dla dziecka. Niezłym wyznacznikiem tego, że krój buta jest odpowiedni dla kształtu stopy dziecka jest to, czy dziecko może swobodnie wsuwać stopę w but.

Jednak można też dokonać pomiarów stopy we własnym zakresie.

Jak zmierzyć stopę dziecka?


Należy pamiętać, że zawsze trzeba zmierzyć dwie stopy dziecka, gdyż mogą się one od siebie różnić. Dziecko powinno stanąć na boso bez skarpet na płaskim podłożu. Nie mierzymy stóp, gdy dziecko siedzi! Stopy muszą utrzymywać ciężar ciała podczas pomiaru.

Na podłodze kładziemy białą kartkę, na której dziecko staje obiema nóżkami w lekkim rozkroku i najlepiej dosuwając pięty do ściany. Zaznaczamy najbardziej wysunięty punkt stopy, a następnie mierzymy w linii prostej odległość punktu od końca kartki, który przylegał do ściany.

Można też dodatkowo obrysować stopę, by dla pewności sprawdzić, czy dziecko dobrze dosunęło pięty do ściany.

W następnej kolejności do otrzymanego pomiaru dodajemy od 7 do 10 mm i w tabeli rozmiarów sprawdzamy, jaki rozmiar buta nosi nasze dziecko. Warto pamiętać, że długości wkładek w rozmiarach mogą się od siebie różnić w zależności od producenta obuwia, zatem zawsze należy do tabeli rozmiarów zajrzeć. Nie kupuj butów dla dziecka na oko lub zawsze tego samego rozmiaru!

Następnie, gdy dobierzecie buty, podczas mierzenia sprawdź, naciskając palcem na przód buta, czy przestrzeń z przodu jest wystarczająca. Zwróć uwagę czy pięta jest dosunięta do końca – powinno tak być. Jeśli dziecko jest malutkie i nie potrafi stanąć, byś mogła sprawdzić, jak but leży na stópce, spróbuj włożyć palec między piętę a cholewkę. Koniecznie zmierz obie stopy i sprawdź, jak leżą na nich buty. Stopy mogą się od siebie różnić, więc nie możesz zakładać, że skoro lewy but leży dobrze, to i prawy będzie w porządku.

Jak mierzyć długość stopy dziecka – sposoby


Jeśli chcesz precyzyjnie sprawdzić długość wkładki buta, najpierw zmierz stopy dziecka, dodaj 7-10 mm, a następnie przygotuj patyczki dokładnie tej długości. Np. bierki. W sklepie poza mierzeniem buta na stopie, możesz włożyć patyczek i sprawdzić czy się mieści, czy jest za krótki.

U małych dzieci sprawdza się również metoda z kartonikiem. Sadzamy dziecko na kolanach taty, lub po prostu, bierzemy do ręki wycięty z kartonu prostokąt i zaginamy z jednej strony, tak by jedna część była długa, a druga krótka. Przykładamy kartonik do stopy dziecka, tak, by pięta była w powstałym zagięciu. To zagięcie ma imitować but. Stopa opiera się na dłuższej części kartonika i wówczas zaznaczamy jej najdalej wysunięty punkt.

Dzięki tym dwóm metodom pomiaru stopy dziecka można łatwo porównać wyniki. Na rynku są również dostępne specjalne miarki do pomiaru stopy, a nawet butów! Te pierwsze kosztują kilkanaście złotych za sztukę, te drugie wypadają nieco drożej.

Prawidłowy pomiar długości stopy jest niezbędny do wyboru odpowiednich, nieszkodliwych dla dziecka butów. Warto też pamiętać, że jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań, wkładki do butów dla dziecka powinny być płaski, najlepiej wykonane z materiałów dostosowujących się do kształtu stopy. Takie wkładki nazywa się samoprofilującymi. Ich grubość zależy od rodzaju buta.

Profilowane buty dla dzieci to głównie buty na lato. W nich znajduje się wybrzuszenie w miejscu, w którym stopa jest wklęsła. Bardzo ważne jest, by buty wykonane były z miękkich oddychających materiałów, by dostosowywały się do kształtu stopy. Sama długość wkładki niewiele pomoże, jeśli buty będą sztywne, odstający na pięcie, lub uwierające szwami ukrytymi w środku.

Najgorszym wyborem dla dzieci są buty typu jelly shoes, czyli plastikowe buty na lato. Koniecznie zwróć uwagę na zapięcie butów dla dziecka. Nie może być ono za ciasne, ani sztywne. Powinno być regulowane. But na stopie nie powinien się przesuwać, gdyż to grozi otarciami. To szczególnie istotne przy wyborze butów trekkingowych, w których dziecko chodzi po kamieniach i dołkach.

Nie zapominaj przymierzyć dziecku butów na skarpetkę. Odczucie wygody w butach może być zupełnie inne w zależności od rodzaju i grubości skarpet. Dobrze dobrane buty to buty, w których dziecko czuje się jakby nie miało ich na stopach. To buty lekkie i nieograniczające ruchów stopy ani kostki – chyba, że wybieramy buty na zimę.

Najpopularniejszym błędem rodziców przy wybieraniu butów dla dzieci jest kupowanie butów za dużych oraz butów, które dobrze wyglądają, a niekoniecznie są profesjonalnie wykonane. Lepiej kupić dziecko na lato jedną parę porządnych butów, niż kilka par wybranych na oko. Dobrze dobrane buty sprawdzą się w każdych warunkach.