Porządne i sztywne czy miękkie paputki. Zobacz, jakie wybrać kapcie do przedszkola

Ewa Bukowiecka-Janik
Kapcie do przedszkola mogą wydawać się banalnym problemem, jednak rodzice wiedzą, że ten wybór dla dziecka jest kluczowy. W przedszkolu dzieci spędzają w tych samych kapciach wiele godzin, zatem ważne jest by kapcie do przedszkola były odpowiednio dobrane. Jak wybrać kapcie do przedszkola? Na co zwrócić uwagę kupując kapcie do przedszkola? Podpowiadamy.
Jakie kapcie do przedszkola wybrać dla dziecka fot. Unsplash
Kapcie do przedszkola można kupić w każdym sklepie z dziecięcą odzieżą i w sklepach obuwniczych Przynajmniej teoretycznie. Rodzice wiedzą doskonale, że wybór kapci do przedszkola potrafi spędzić sen z powiek i zamienić się w wielomiesięczne poszukiwania idealnych kapci do przedszkola.
Kapcie do przedszkola nie mogą być za małe ani za duże, kluczowy jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Najważniejsze jest zdrowie i wygoda dziecka, zatem kapcie do przedszkola nie mogą uciskać czy spadać z nóżki


Na rynku jest wiele różnych butów dziecięcych, które rodzice kupują jako buty do przedszkola. Tenisówki, kapcie na rzeczy, wsuwane tenisówki na gumki, kapcie-sandałki – typów kapci do przedszkola jest naprawdę wiele. Co sprawdzi się dla twojego dziecka?

Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając kapcie do przedszkola, by dziecko czuło komfort, a jego stopy nie ucierpiały.

Jakie kapcie do przedszkola?


Dzieci w żłobkach i przedszkolach są bardzo ruchliwe. Jednocześnie spędzają wiele godzin, jak w domu, czyli bawiąc się na podłodze, siedząc przy stolikach, jedząc, rysując i tak dalej. W domu dzieci najczęściej chodzą boso i to jest najlepsze rozwiązanie dla rozwoju ich stóp. Jednak w przedszkolu chodzenie na boso nie jest możliwe, konieczny jest wybór porządnych kapci.

W każdej z tych czynności dziecięce stopy są w ruchu i nie pozostaje to bez znaczenia dla zdrowia i rozwoju maluchów. W stopie każdego człowieka znajdują się receptory czuciowe, które odbierają bodźce przesyłane do mózgu w formie informacji. Między innymi dzięki temu wiemy, co dzieje się z naszym ciałem. Stopy są odpowiedzialne za termoregulację, orientację w przestrzeni i świadomość położenia swojego ciała.

To właśnie dlatego najlepiej jest chodzić boso i dlatego eksperci polecają by małe dzieci robiły to jak najczęściej, bo właśnie czując całymi stopami najszybciej i najskuteczniej zaczną świadomie operować swoim ciałem, nauczą się je kontrolować.

Kiedy wkładamy stopy w buty czy kapcie, ograniczamy przepływ bodźców. Swoboda rozwoju jest ograniczona, dlatego tak ważne jest jakie kapcie do przedszkola wybierzemy.

Zdaniem specjalistów, buty powinny być zakładane dzieciom dla ochrony, nie dla korekty postawy. Mitem jest zatem, że buty dla dziecka powinny „trzymać sztywno kostkę” i „zapewniać podparcie”. Stopa dziecięca kostnieje aż do 8 roku życia. Wcześniej wszystko, co na nią wkładamy, ma wpływ na jej rozwój. Jeśli od początku zadbamy o prawidłowy dobór butów, w tym kapci do przedszkola, ryzyko zniekształceń maleje.

Kapcie do przedszkola – jakie wybrać?


To o czym rodzice często zapominają, to że kapcie do przedszkola nie są wyborem na cały rok. Inne kapcie powinniśmy wybrać na lato, a inne na sezon jesienno-zimowy. Tak czy inaczej dobre kapcie do przedszkola powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które oddychają. Cyrkulacja powietrza sprawia, że stopy się mniej pocą i zagrzewają.

Kapcie do przedszkola powinny być elastyczne i miękkie. Złym wyborem są buty sztywne, o twardej podeszwie, choć rodzicom często wydaje się, że to właśnie takie kapcie zapewniają dzieciom stabilność i dobry rozwój.

Wybierając kapcie do przedszkola, miej na uwadze cały czas, że bosa stopa to najzdrowsza stopa, więc niech w kapciach dzieci czują się podobnie, jak na boso. Takie kapcie dopasowują się do kształtu stóp malucha, nie cisną, dziecko może w nich ruszać palcami, palce nie są ściśnięte.

Ważną cechą dobrych kapci do przedszkola jest sposób, w jaki się je zakłada. Kapcie do przedszkola powinny być uszyta w taki sposób, by dziecko mogło zakładać je i zdejmować bez problemu i samodzielnie w każdym momencie dnia w przedszkolu. To ważne, ponieważ dzieci często siadają na dywanie, ćwiczą, zdejmują łapcie do ćwiczeń. Twoje dziecko nie będzie czuło się komfortowo jeśli cały czas będzie prosiło o pomoc w założeniu kapci, lub będzie musiało z nimi walczyć.

Ponadto, łatwe do założenia kapcie do przedszkola to także trening samodzielności. Przedszkolak nie poradzi sobie z ciasnymi kapciami wsuwanymi, kapciami wiązanymi na sznurówki itd. Sposób zakładania kapci powinien być dostosowany do wieku dziecka.

Dobre kapcie do przedszkola porządnie trzymają się na stopach. Nie zsuwają się, nie ślizgają, nie spadają, gdy dziecko macha nóżkami oraz nie suwają się na stopie – to ostatnie sprawia, że mogą pojawić się otarcia na delikatnej skórze stóp dziecka.

Podeszwa kapci do przedszkola powinna być elastyczna i antypoślizgowa. Dziecko nie może czuć, że nie jest stabilne podczas zabaw i biegania po przedszkolnej sali.

Na koniec, nie kupuj kapci do przedszkola bez dziecka. Nie chodzi tylko o to, by kapcie były w dobrym rozmiarze, więc trzeba je przymierzyć – to oczywiste. Kapcie do przedszkola to wybór dla twojego dziecka, to ono będzie w nich spędzało cały dzień, patrzyło na nie i dbało o nie, dlatego powinno je lubić.

Zanim wybierzecie się do sklepu, wybierz kilka par kapci, które spełniają twoje oczekiwania co do jakości wykonania, materiału i tak dalej, a następnie pokaż dziecku swoje propozycje. Na pewno uda wam się wybrać kapcie do przedszkola, które będą i wygodne i piękne.

Kapcie do przedszkola – wymagania


W niektórych placówkach nauczyciele wymagają konkretnego rodzaju kapci, bo np. dzieci w tych samych kapciach wychodzą na dwór, do ogrodu, z kolei maluchy często podczas wizyt w łazience chodzą po wodzie. Dlatego przedszkola mogą stawiać wymogi, co do rodzaju podeszwy kapci.

Jednak nie oznacza to, że kapcie muszą mieć twardą, nieelastyczną podeszwę. Jeśli przedszkole wymaga kapci z twardą podeszwą, warto dowiedzieć się, jaka jest tego przyczyna i dostosować wybór kapci do przedszkola do tego wymogu. Nie ma żadnych przepisów czy standardów, które mówią, że kapcie mają być sztywne. Przedszkola nie może tego wymagać i nie uzasadniać swej decyzji względami praktycznymi.

Drugi biegun to kapcie w stylu puchatych i mięciutkich paputków, które często wybieramy, jako kapcie do domu. Takie kapcie bardziej przypominają połączenie pluszowej zabawki i skarpet niż buty. Czy to dobry wybór do przedszkola?

W takich kapciach stopa się poci, bo zazwyczaj są nabudowane dużą ilością materiału i pluszu. Ponadto rzadko takie kapcie mają antypoślizgową podeszwę. Zatem raczej nie nadają się do biegania po przedszkolu cały dzień.

Najlepsze kapcie do przedszkola


Nie zmienia to jednak faktu, że dobre kapcie do przedszkola są miękkie i elastyczne. Niektórym może się wydawać, że to nie kapcie, a paputki. Rodzice martwią się, że dzieci nie będą czuły się w nich pewnie, a noga zmarznie. To błąd.

Miękkie kapcie to najlepszy wybór, zwłaszcza dla małych dzieci. Fachowo nazywają się barefoot, czyli z angielskiego boso. Są one neutralne dla stopy, co daje wielki komfort. Obuwie typu barefoot dostępne jest w ofercie wielu różnych marek i wcale nie jest to typ butów polecanych jedynie dzieciom. Barefoot noszą również dorośli.

Aby dobrze dobrać kapcie do przedszkola należy uwzględnić nie tylko długość wkładki, ale również tęgość stopy dziecka, wysokość podbicia oraz grubość kostki. To bardzo ważne, ponieważ źle dobrane kapcie do przedszkola są nie tylko niewygodne, ale mogą przyczynić się do deformacji stopy.

Barefoot dla dzieci okrzyknięto nawet rewolucją na obuwniczym rynku dla dzieci. Badania dowodzą, że chodzenie boso ma kluczowy i zbawienny wpływ na rozwój, zwłaszcza w pierwszych jego fazach. To najlepsza inspiracja do tworzenia produktów dla dzieci. Buty typu barefoot dostosowują się do kształtu stopy dziecka, pozwalają jej swobodnie się poruszać i rosnąć.

Najlepsze kapcie do przedszkola są naturalne, miękkie i elastyczne, a zatem dobrym pomysłem będą kapcie ze skóry. Skórzane kapcie barefoot dla dzieci dostępne są w wielu wzorach, także w wersji, której można bezpiecznie używać na zewnątrz.