Rewolucja w wypłatach 500 plus. Przygotuj się na zmiany

Magdalena Konczal
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej planuje zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Na czym dokładnie mają one polegać i co w praktyce oznaczają dla rodziców? Wyjaśniamy.
Zmiany w 500 plus Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

Zmiany w 500 plus

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, która ma uregulować poszczególne kwestie, związane z wypłacaniem comiesięcznego świadczenia na dziecko. Wśród zaplanowanych rozwiązań jest m.in. możliwość składania wniosków jedynie drogą elektroniczną i wypłacanie świadczenia bezgotówkowo. Ponadto wypłatą świadczenia miałby zająć się ZUS, a nie samorządy, jak miało to miejsce dotychczas.

Nie samorządy, ale ZUS

W tym momencie wypłacaniem świadczenia 500 plus zajmują się samorządy (wójt, burmistrz czy prezydent miasta). Od przyszłego roku kalendarzowego (1 stycznia 2022 roku) funkcję tę miałby przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych.


Samorządy będą wypłacały pieniądze do 1 stycznia 2022 roku, a także do końca okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane (do 31 maja 2022 roku). Z kolei ZUS od 1 lutego 2022 roku zacznie przyjmować wnioski na kolejny okres rozliczeniowy.

Tylko elektronicznie i bezgotówkowo

Wśród zapowiadanych zmian znalazło się także składanie wniosków o przyznanie pieniędzy jedynie drogą elektroniczną. Z kolei wypłacanie świadczenia 500 plus ma odbywać się tylko w formie bezgotówkowej (na konto bankowe).

Wśród planowanych zmian znalazło się także zrezygnowanie z corocznego składania wniosków i odnawianie świadczenia. Ten pomysł najprawdopodobniej wszedłby w życie od 2023 roku. Chodzi m.in. o to, by ułatwić rodzicom przyznawanie świadczenia.