MEiN po cichu zmienia zalecenia dotyczące powrotu do szkół. Najważniejsze punkty wykreślono!
Jeszcze w zeszłym tygodniu pisaliśmy o zaleceniach MEiN ws. powrotu do szkół. Wśród nich znalazło się m.in. rezygnowanie z niezapowiedzianych kartkówek czy zmniejszenie liczby sprawdzianów do trzech w tygodniu. Obecnie te i inne punkty, dotyczące "działań skierowanych na ucznia" zostały wykreślone.

MEiN zmienia zalecenia
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało niedawno zalecenia, związane z powrotem uczniów do szkół. Znalazły się tam punkty, które mogłyby pomóc dzieciom w bezstresowym powrocie do placówek. Niestety, obecnie zaleceń, które okazały się szczególnie ważne, już nie ma.Chodzi o fragment, dotyczący "działań skierowanych na uczniów". Jakie podpunkty zostały wykreślone?Może cię zainteresować także: Nowe zalecenia MEiN, dotyczące niezapowiedzianych kartkówek. Tego uczniowie się nie spodziewali
Są to m.in.:
- ograniczenie wprowadzania nowych treści z podstawy programowej w przypadku zajęć edukacyjnych, które będą kontynuowane w roku szkolnym 2021/2022;
- organizowanie poprawkowych sprawdzianów wiedzy jedynie z przedmiotów kończących się w danej klasie;
- organizowanie sprawdzianów diagnostycznych, które nie są na ocenę;
- organizowanie sprawdzianów na prośbę ucznia zgodnie z zapisami w statucie;
- zrezygnowanie z przeprowadzania niezapowiedzianych kartkówek;
- zamieszczanie w terminarzu w dzienniku Librus terminów kartkówek;
- ograniczenie liczby kartkówek (maksymalnie trzy kartkówki z różnych przedmiotów, z trzech ostatnich tematów);
- zrezygnowanie z zadawania prac domowych w klasach VIII do czasu egzaminu ósmoklasisty;
- przeznaczenie 15 minut podczas lekcji na integrację oddziału klasowego.
Dlaczego MEiN wykreślił zalecenia?
Nie wiadomo, dlaczego Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się wykreślić wyżej wymienione wytyczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że były to ważne zalecenia. Zwłaszcza że wciąż słyszy się głosy zawiedzionych rodziców, którzy wspominają o licznych sprawdzianach, kartkówkach, pracach klasowych czy odpowiedziach ustnych.Uczniowie są przeciążeni, a wykreślenie tak ważnych sugestii świadczy jedynie o tym, że jako państwo dajemy ciche przyzwolenie na nieustanne weryfikowanie wiedzy. Nawet po trudnym dla uczniów okresie, jakim była edukacja zdalna.
Źródło: gov.plMoże cię zainteresować także: "Kiedy wrócicie, to was dojadę". Czy tak będzie wyglądał powrót uczniów do szkół?