Są ważniejsi niż myślisz! Będziesz zaskoczony, jak bajkowi bohaterowie wpływają na rozwój dzieci
Pomyślcie chwilę. Jaki był wasz ulubiony bajkowy bohater, gdy byliście dziećmi? Jestem niemalże pewna, że doskonale go pamiętacie, ba, wiecie, dlaczego akurat on stał się dla was istotny. Fikcyjne postaci, które poznajemy w dzieciństwie, nie są jedynie częścią pięknych wspomnień. To coś znacznie ważniejszego.
- Nigdy nie jest za wcześnie na czytanie bajek.
- Bohaterowie opowieści dla dzieci to przewodnicy, którzy stają się przewodnikami po świecie, a często też przyjaciółmi, którzy wspomagają rozwój.
- Wybieranie ulubionej postaci z bajki może być fajnym ćwiczeniem na inteligencję emocjonalną, a także pretekstem do wspólnego odkrywania siebie i budowania relacji.
Postaci z bajek są ważniejsze, niż myślisz
Dzieci kochają bajki. Nie jest to nowością ani tajemnicą. I to bardzo dobrze! Eksperci od lat zachęcają, żeby jak najwcześniej dzieciom czytać, pokazywać im nie tylko świat wokół, ale też ten wyobrażony, wyśniony, istniejący w opowieściach. Ma to niebagatelny wpływ na rozwój. I chodzi nie tylko o inteligencję i wszystko, co z nią związane, czyli ćwiczenie pamięci, uczenie się analizowania, szukania przyczyn i skutków, łączenia wątków.
Bajkowi bohaterowie silnie wpływają na poczucie własnej wartości, umiejscowienie siebie w świecie, rozumienie, czego chcę, a czego nie chcę, odkrywanie swojej emocjonalności i wrażliwości. Ma to ogromne znaczenie w rozwoju empatii, ale także umiejętności kreowania świata, nazywania emocji i stanów, budowania relacji.
Utożsamienie z bohaterem opowieści jest również jedną z pierwszych pozarodzinnych relacji. Dziecko "osadza" siebie w wyobrażonych światach, może przeżywać sytuacje, które spotykają postaci i niejako teoretycznie trenować sposoby rozwiązywania problemów, radzenia sobie z przeciwnościami.
Może cię zainteresować także: Wzbogacanie słownictwa to dopiero początek. Oto co czytanie robi w mózgach naszych dzieci
W obliczu takich doświadczeń podczas niepozornej lektury przed snem trudno skupiać się jedynie na wartości edukacyjnej czytania bajek. Otwierając książkę, otwieramy przed dzieckiem nowy świat. I na tym polega cała magia, o czym doskonale wie Wydawnictwo Olesiejuk, które w swojej ofercie ma to, co najmłodsi kochają najbardziej – całą serie z kultowymi bohaterami Disneya.
Do klasyków, takich jak "Król Lew", "Kubuś i jego Przyjaciele" czy "Bambi" na pewno chętnie powrócą dorośli, a dzieci z radością zanurzą się w świecie opowieści, które od prawie 90 lat skradają serca ludzi na całym świecie.
Mało dobrych informacji? Wydawnictwo Olesiejuk oferuje również uwielbiane kolorowanki i czytanki-naklejanki, które są hitem wśród najmłodszych.
Maluchy do książek!
Nie ma dziecka zbyt małego na czytanie bajek. Chociaż 4-5-latki nie mają jeszcze wszystkich narzędzi, by informować o swoich emocjach, a te, które mają, nie zawsze są dla dorosłych zrozumiałe, to w tych głowach dzieje się bardzo dużo.
Umysł malucha jest niezwykle chłonny i warto dbać o ten jakże żyzny grunt. Sięgnijcie zatem po "Moje pierwsze bajki": o przyjaźni, o księżniczkach, o przygodach, do przytulania. Bohaterowie tych opowieści staną się dla dzieci przewodnikami, pomocnikami, towarzyszami w wędrówkach po najbardziej niezwykłych miejscach – tych, które powstają w wyobraźni.
To również oni oswajają ich z wielkością świata, uzmysławiają jego różnorodność i piękno, ale też przygotowują na trudniejsze sytuacje. Dla dzieci stają się wzorem, przykładem lub wręcz przeciwnie!
A skoro przy spaniu jesteśmy – bo przecież trudno o lepszą aktywność przed ułożeniem głowy na poduszce – na pewno spodoba wam się seria "Moja bajkowa dobranocka". Wspólne czytanie to niesamowity moment budowania więzi. Czas tylko dla was, gdy po całym dniu liczy się już tylko chwila oddechu, zwolnienia i skupienia na sobie. Wydawnictwo Olesiejuk właśnie na ten moment dnia przygotowało specjalną serię, w której wciąż pojawiają się nowe tytuły.
W "Mojej bajkowej dobranocce" znajdziecie opowieści o wszystkich ulubieńcach dzieci: Kubusiu i jego Przyjaciołach, Elsie i Annie, Kopciuszku, Autach, Myszce Miki, Dumbo...
Dla przedszkolaków natomiast dedykowana jest seria "Mam 3 lata", "Mam 4 lata", "Mam 5 lat". Te krótkie opowiastki są dostosowane do wrażliwości najmłodszych i na pewno rozbudzą ich miłość do czytania.
Najbardziej lubię...
Żeby wskazać, co lubimy najbardziej, a co mniej, musimy mieć wybór. Poznać różne możliwości, przypatrzeć się różnym osobom i sytuacjom, by poznać swoje preferencje. Nie inaczej jest u dzieci. Im więcej typów charakterologicznych pozna wasza pociecha, tym łatwiej będzie jej ukonstytuować siebie. Zrozumieć, że ludzie są różni, mają różne doświadczenia i potrzeby.
Przy tej okazji możecie wspólnie podyskutować o emocjach, a wskazany przez dziecko bohater będzie dla rodzica wskazówką. Czy zdecydowało się waleczną Mulan, odważną Meridę, przestraszonego Prosiaczka czy smutnego Kłapouchego? To sposób by poznać się bardziej, a także odbyć cenną lekcję o emocjach, które przecież są różnorodne i towarzyszą nam w każdej chwili życia.
Jeżeli natomiast wasze dzieci lubią różnorodność i nie należą do tej grupy, która może czytać każdego dnia tę samą bajkę (nie ma w tym nic złego, a nawet wręcz przeciwnie), sięgnijcie po "52 bajkowe opowiastki", które przeniosą was do świata Miguela z bajki "Coco", Vaiany czy Piotrusia Pana. To gwarancja niezwykłej przygody, ale też pretekst do poznania siebie.
Świat superbohaterów i niesamowitości
Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało również propozycje dla tych dzieci (i rodziców oczywiście!), które uwielbiają bohaterów z Gwiezdnych Wojen i Marvela. Co więcej, te serie to nie tylko opowieści, jak na przykład "5-minutowe opowieści kontratakują", "Światło Jedi" czy "The Mandalorian".
Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Olesiejuk.