Oto prawdziwe killery energii! 5 nieoczywistych produktów, które tak naprawdę odbierają ci siły

Iza Orlicz
Odprowadzasz dzieci do szkoły lub przedszkola, zajmujesz się pracą, potem na głowie masz jeszcze zakupy i obowiązki domowe. Utrzymanie stałego poziomu energii przez cały dzień może być dla organizmu ogromnym wyzwaniem. Jeśli często czujesz się zmęczona i senna, zwróć uwagę na to, co jesz. Oto lista produktów, które są smaczne i pożywne, ale zarazem szybko odbiorą ci energię.
Jakie produkty, zamiast dodać, to odbiorą ci energię w ciągu dnia? unsplash.com


By mieć siłę do działania przez cały dzień, dietetycy zalecają zjadać mniejsze posiłki, ale co 3-4 godziny i systematycznie uzupełniać płyny. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty, które zawierają węglowodany złożone (m.in. kasza jaglana, płatki owsiane, otręby, naturalny ryż, razowy makaron), które stopniowo uwalniają swoją energię. A co ją nam zabiera?


Oto 5 produktów, które są pożywne, a nawet zdrowe, ale błyskawicznie odbierają nam energię.

1. Koktajle owocowe – wydają się wygodną i zdrową przekąską lub nawet zamiennikiem posiłku, ale przez sposób ich przygotowania tracą znaczną część błonnika. Gdy jemy całe owoce, do tego powoli je przeżuwamy, to spowalniamy wchłanianie cukrów do krwioobiegu.

Natomiast w przypadku koktajli owocowych poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta, a potem szybko spada. W niedługim czasie zaczynasz odczuwać głód, któremu towarzyszy utrata energii.

2. Sałata – z pozoru mogłoby się wydawać, że do doskonały wybór. Zawiera witaminy i minerały, stanowi podstawowy składnik wielu lekkostrawnych potraw, chętnie wybierają ją osoby odchudzające się, bo jest niskokaloryczna. Jest jednak jedna pułapka – zawiera substancje o właściwościach uspokajających, dlatego lepiej jeść ją na wieczór. Zamiast dodać ci energii, spowoduje senność, ale jedzona na wieczór zapewni ci zdrowy sen.

3. Białe, lekkie pieczywo – jedno jest pewne, to niewątpliwie sycący posiłek, wydawałoby się idealny na rozpoczęcie dnia. Niestety białe pieczywo jest na tyle przetworzone, że zawarte w nim węglowodany szybko prowadzą do wysokiego poziomu cukru we krwi, po którym następuje gwałtowny jego spadek w wyniku uwolnienia, a następnie działania insuliny. Nie licz więc, że kanapka z białego pieczywa, nawet ze zdrowymi dodatkami zapewni ci energię na cały dzień.

4. Kofeina/napoje energetyczne – wydaje się to sprzeczne z ideą ich spożywania, ale prawda jest taka, że po wypiciu kawy lub "energetyka” szybko czujemy się naładowani energią i pobudzeni, niestety już mniej więcej po ok. godzinie kofeina w organizmie przestaje działać.

Nic też nie da wypicie kolejnej kawy, bo z kolei zbyt duże dawki kofeiny powodują senność i uczucie zmęczenia. Poza tym warto wiedzieć, że picie kawy czy napojów energetycznych późnym popołudniem często uniemożliwia spokojny, regeneracyjny sen, dlatego następnego dnia możemy obudzić się niewyspani, wyczerpani, z bólem głowy. Zaleca się, by nie pić napojów z kofeiną na osiem godzin przed planowanym snem.

5. Mięso – to niby oczywiste, że nie doda nam ono energii, ale wiele osób i tak wybiera je w porze obiadowej. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez kotleta, to raczej zdecyduj się na niewielką porcję chudego (np. drobiowego) mięsa.

Po zjedzeniu np. schabowego czy steku organizm musi wykonać ogromny wysiłek związany z trawieniem oraz metabolizowaniem przyjętego białka i tłuszczu. Dlatego po zbyt obfitym mięsnym posiłku czujemy się zwykle nie tylko przejedzeni, ale też ospali.

Źródło: huffpost.com