Brajan, Janusz, Grażyna - mogą być jak piętno. Wybierając imię, decydujesz o czymś więcej
Czym kierują się rodzice, wybierając imię dla swojego dziecka? Na pewno upodobaniami, modą, ale też często biorą pod uwagę tradycje rodzinne lub symboliczne znaczenie imienia. Czy może się ono okazać dla dziecka piętnem? Niestety tak.
- Rodzice chcą wybrać najpiękniejsze imię dla swojego dziecka, ale niektóre z nich kojarzą się stereotypowo.
- Często imię może narazić dziecko na żarty lub drwiny ze strony rówieśników.
- Jakie imiona są wybierane w Polsce najrzadziej?
Rodzice wybierają imię, które wydaje im się najlepiej pasujące do dziecka, najładniejsze, być może takie, które ma wpłynąć na jego przyszły sukces. Niektórzy stawiają na imiona najbardziej popularne. W 2020 roku były to: Julia, Zuzia, Zosia oraz Antek, Jan, Kuba, inni na oryginalne, by wyróżnić dziecko pośród innych.
Grażyny, Janusze, Brajany
Nadal nie można nadawać imion ośmieszających lub nieprzyzwoitych, ale poza tym wyobraźnia (i fantazja!) rodziców może nie mieć granic. Jak twierdzi jednak dr hab. Krystyna Leśniak-Moczuk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego rodzice często nie zdają sobie sprawy jak ważna jest decyzja dotycząca wyboru imienia.
"Dziecko, mając już 4,5 miesiąca, potrafi odróżnić w toku innych wyrazów swoje imię. Reaguje na nie. W wieku 3 lat zaczyna dostrzegać znaczenie własnego imienia" - mówi Krystyna Leśniak-Moczuk dla focus.pl.
Imię staje się symbolem tożsamości, ale może też narazić dziecko na drwiny, żarty, wyśmiewanie czy nawet odrzucenie przez rówieśników.
Okazuje się, że są imiona, które wywołują w nas określone skojarzenia – nie zawsze niestety pozytywne. Do takich imion, które w ciągu ostatnich kilku lat kojarzą się bardzo stereotypowo należą m.in. Janusz, Grażyna i Seba. Stały się one synonimem osób niezbyt inteligentnych, leniwych, które charakteryzuje ignorancja i przekonanie, że wszystko wiedzą lepiej.
Elza, a może Harry?
Podobnie stereotypowo są postrzegane imiona spolszczone np. z języka angielskiego (Brajan, Andżelika, Dżesika). Niezrozumienie, żarty i drwiny mogą wywoływać też imiona nietypowe. W 2020 roku były to m.in.: Mikaela, Alexia, Lene, Elza, Valerie, Lucy, Chloe, Nelly (dla dziewczynek) oraz Pedro, Javier, Steven, Filon, Malo, Marco, James, Edgar, Harry (dla chłopców).
W Polsce badania na temat stereotypowego postrzegania imion, przekonań czy nawet przesądów na ich temat prowadziły dr Krystyna Doroszewicz z Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS oraz dr Ewa Stanisławiak.
I co się okazało? Męskie imiona są częściej kojarzone z wyglądem, żeńskie z cechami osobowościowymi. I tak np. Paweł to zdaniem Polaków to jasnowłosy, ładny chłopiec, Krzysztof ciemnowłosy, Łukasz jest wysoki, a Michał niski. Anna jest postrzegana jako dobra, ale mało atrakcyjna, a Danka i Mariola uchodzą za niezbyt inteligentne.
Karolina jest dynamiczna, Julia ugodowa, a Zofia sumienna. Imiona zapisywane bez polskich znaków, np. Violetta czy Xawery są gorzej oceniane niż Wioletta i Ksawery.
Z kolei żeńskie imiona utworzone od męskich – Aleksandra, Stefania, Bogusława – kojarzą się raczej z intelektem i odpowiedzialnością niż z emocjonalnością.
Może cię zainteresować także: Po latach chwały Antek spadł z podium. Te imiona dla dzieci będą najmodniejsze w 2021 roku
Źródło: focus.pl