Jak rozmawiać z dzieckiem? Te trzy proste strategie stosuj na co dzień, a efekty cię zaskoczą

Iza Orlicz
To, w jaki sposób rozmawiamy z małym dzieckiem ma znaczący wpływ na jego rozwój. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że możemy pobudzić jego ciekawość, a co za tym motywację do szukania odpowiedzi na łatwiejsze i trudniejsze pytania. Według naukowców to klucz do osiągania lepszych wyników w szkole, dlatego uznali oni, że ciekawość to podstawa wczesnego uczenia się.
Pobudzanie ciekawości dziecka wpływa na jego umiejętności uczenia się unsplash.com


W badaniu National Center for Education Statistics w Stanach Zjednoczonych zebrano dane od rodziców o ponad 10 tys. dzieciach w wieku 9 miesięcy, następnie po kolejnych 24 miesiącach i po ukończeniu przez nie przedszkola. Wyniki były jednoznaczne – pobudzanie ciekawości dziecka we wczesnym etapie jego rozwoju ma wpływ na umiejętność czytania i pisania oraz osiągnięcia w zakresie matematyki.


Trzy sprawdzone strategie


Okazuje się, że to, w jaki sposób rozmawiamy z naszym dzieckiem na co dzień może mieć znaczący wpływ na jego rozwój. Jak więc mówić do kilkulatka, by pobudzać jego ciekawość? Oto trzy skuteczne strategie:

1. Szczegółowe wyjaśnienie. Kiedy dziecko otrzymuje krótkie, bardzo zwięzłe odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania, nie będzie dalej dopytywać. Natomiast dodanie szczegółów do wyjaśnienia zaangażuje i ciebie, i twoje dziecko w dłuższą rozmowę.

Oto prosty przykład, aby zobaczyć różnicę. Wyobraź sobie, że twoje dziecko pyta: „Dlaczego płaczesz?”, a ty odpowiadasz: "Dorośli też czasem płaczą”. Nie dajesz wtedy dziecku możliwości na kontynuowanie rozmowy. Zamiast tego możesz powiedzieć: "Zraniłam się w palec”. Dziecko najprawdopodobniej będzie kontynuować rozmowę: "Gdzie się uderzyłaś?”, "Czy to bardzo boli?” lub "Jak mogę pomóc?”.

2. Przestań mówić "do" swojego dziecka i zacznij "z" nim rozmawiać. Unikaj w rozmowie z dzieckiem nie tylko krótkich komunikatów, ale też monologu. Staraj się zwracać uwagę na to, by wasza rozmowa była prawdziwym dialogiem – zadawaj ciekawe pytania i udzielaj wyczerpujących odpowiedzi.

Nic tak nie zniechęca do dalszej rozmowy (również dorosłego!), gdy musi wysłuchiwać wykładów czy "kazań" innej osoby. Dostosuj swój poziom wypowiedzi do dziecka, ale nie unikaj też trudniejszych wyrazów, nawet jeśli w danym momencie ono jeszcze nie zna ich znaczenia.

3. Szukaj razem z dzieckiem odpowiedzi na pytania. Wielu rodziców odpowiada dziecku: "Nie wiem” na nurtujące go pytania. Nie ma w tym nic złego, nie musisz przecież wiedzieć wszystkiego. Nie poprzestawaj jednak na tym, powiedz mu: "Dowiedzmy się razem”. Zawsze przynajmniej spróbuj znaleźć odpowiedzi na pytania, których szuka wasze dziecko. Dzięki temu nie tylko pogłębicie swoją wiedzę, ale też łączącą was więź.