Zabawa w piaskownicy może zakończyć się toksokarozą. Nie uwierzysz, jak łatwo można się nią zarazić

Iza Orlicz
Nadchodzą cieplejsze dni, a wraz z nimi rodzice z dziećmi zaczną więcej czasu spędzać na placach zabaw. Zanim jednak pozwolimy naszemu dziecku bawić się w piaskownicy, upewnijmy się, że jest ona bezpieczna. Niestety niezabezpieczony piasek przed odchodami zwierząt może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka. Jak rozpoznać toksokarozę?
Nie wszystkie piaskownice, w których bawią się nasze dzieci są bezpieczne pixabay


To choroba pasożytnicza, wywołują ją nicienie. Zalicza się ją do tzw. chorób brudnych rąk, dlatego najbardziej na zakażenie narażone są dzieci, które często wkładają rączki do buzi podczas zabawy lub które nie umyją ich przed zjedzeniem na placu zabaw, np. przekąski.

Jakie są objawy toksokarozy?


W zanieczyszczonym odchodami piasku mogą znajdować się jaja glisty psiej lub kociej, które po dostaniu się do układu pokarmowego człowieka wywołują toksokarozę. Dlatego do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku włożenia brudnych rąk do ust, inny sposób zakażenia, to spożycie nieumytych owoców lub warzyw, rzadziej dochodzi do niego w wyniku kontaktu ze zwierzęciem.


Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Przede wszystkim wszystkie ze strony układu pokarmowego, czyli wszelkiego rodzaju bóle brzucha, wzdęcia, zmniejszony apetyt, czy utrata wagi.

Czasem jednak toksokaroza może dawać inne symptomy, bo postać larwalna wędruje po całym organizmie. Nie lekceważmy więc stanów podgorączkowych u dziecka, suchego kaszlu, bólów mięśni, wysypki na skórze (zwłaszcza gdy wcześniej nie występowała), bólów głowy lub oka, w tym zaburzeń widzenia (tzw. oczna postać tej choroby), czy powiększonych węzłów chłonnych.

Jeśli jakikolwiek objaw u dziecka wzbudzi nasz niepokój, przekonsultujmy się z lekarzem. Może on zlecić badanie krwi i USG jamy brzusznej, z których na podstawie podwyższonych niektórych parametrów może postawić diagnozę.

Sprawdź stan piaskownicy


Zamiast jednak leczyć, lepiej zapobiegać. W jaki sposób rodzice mogą chronić swoje dzieci? Choćby w taki, że zainteresujemy się tym, kto odpowiada za wymianę piasku w naszej osiedlowej lub dzielnicowej piaskownicy, czy jest on zmieniany odpowiednią ilość razy w roku, a sama piaskownica jest odpowiednio zabezpieczona.

W świetle przepisów prawa budowlanego odpowiedzialny za utrzymywanie obiektów małej architektury, do której zaliczają się piaskownice, jest właściciel lub zarządca. Natomiast zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, osoba zarządzająca musi dbać o należyty stan higieniczno-sanitarny, czyli m.in. usuwać odchody zwierząt.

Najlepiej, gdy teren całego placu lub sama piaskownica są ogrodzone, a miejsce, gdzie jest piasek przeznaczony do zabawy, zasłaniane na noc i w innych okresach, gdy nie jest ona użytkowana. Piasek musi być wymieniany dwa razy do roku: raz przed sezonem (np. idealny moment to właśnie kwiecień) i raz w trakcie sezonu, a także każdorazowo, gdy stwierdzi się w nim obecność zanieczyszczeń, w tym odchodów, odpadów, które mogą wywołać zarażenie chorobami pasożytniczymi, odzwierzęcymi czy zakaźnymi.