7 zdań i trików, które uspokoją każde dziecko. Znasz patent z balonem?

Iza Orlicz
Jako rodzice chcielibyśmy chronić nasze dzieci przed wszelkimi zmartwieniami, ale to, co możemy zrobić, to przede wszystkim wyposażyć je w odpowiednie narzędzia, by potrafiły radzić sobie z problemami. Gdy twoje dziecko jest zdenerwowane, odczuwa strach lub niepokój, wypróbuj te 7 kojących zdań, dzięki którym będzie mu łatwiej zmierzyć się ze swoimi emocjami.
Wypróbuj te zdania, gdy twoje dziecko odczuwa niepokój 123rf.com


W życiu naszych dzieci nie brakuje chwil, gdy czują się niepewnie, czy tracą wiarę w siebie. Jeśli widzisz, że twoje dziecko jest niespokojne, zastosuj prostą strategię. Czasem wystarczy powiedzieć kilka prostych zdań, by pomóc dziecku zidentyfikować, zaakceptować i przepracować uczucia, które nim targają.


Oto 7 zwrotów, które przynoszą ukojenie, gdy dziecko jest zdenerwowane lub zaniepokojone.

1. "Nie jesteś sam w tym, jak się czujesz”. Jeśli twoje dziecko denerwuje się jakimiś sprawami związanymi z przedszkolem lub szkołą, uzmysłów mu, że nie ono jedno tak się czuje.

Jego kolega lub koleżanka może podzielać jego lęki i obawy, a to pomoże zrozumieć twojemu dziecku, że nie jest osamotnione w swoich odczuciach. By zacząć rozmowę na temat niepokoju, możesz powiedzieć: "Jak byłam w twoim wieku, to też się bałam/ denerwowałam/stresowałam... i opowiedz o tym swojemu dziecku.

2. "Jak myślisz, dlaczego tak jest?”. Jest to zdanie szczególnie przydatne dla starszych dzieci, które potrafią lepiej opowiedzieć o swoich emocjach. Ale ten zwrot zachęci też kilkulatka, by przemyśleć, co się wydarzyło i jaki jest powód jego niepokoju.

3. "Udawajmy, że nadmuchujemy gigantyczny balon”. To proste ćwiczenie oddechowe, które pozwoli twojemu dziecku szybko opanować niepokój. Powiedz mu, że bierzecie głęboki wdech (jak przed nadmuchiwaniem balonu), a następnie głęboki wydech (by jak najbardziej ten balon nadmuchać). Możecie z tego zrobić świetną zabawę, np. wyobrazić sobie, że nadmuchujecie baloniki na urodzinowe przyjęcie.

4. "Połóżmy twoje zmartwienia na półce, a w tym czasie zróbmy coś relaksującego". Większość dzieci, które w wyniku różnych zdarzeń szybko się denerwują lub odczuwają niepokój, nie potrafią się uspokoić, dopóki nie skończy się to, o co się martwią. Odkładanie na bok zmartwień, by zrobić coś fajnego (np. posłuchać ulubionej muzyki, pójść na rower, poczytać książkę) pomoże spojrzeć na problemy z odpowiedniej perspektywy.

5. "Zamknij oczy. Wyobraź sobie…". Wizualizacja to znana technika relaksacyjna. Powiedz swojemu dziecku, by wyobraziło sobie bezpieczne, ciepłe, szczęśliwe miejsce, w którym czuje się komfortowo. Jeśli słucha cię uważnie i uruchomi swoją wyobraźnię, to fizyczne objawy niepokoju znikną.

6. "Znajdźmy jakiś dowód”. Zbieranie dowodów na poparcie lub odrzucenie powodów niepokoju twojego dziecka pomaga mu sprawdzić, czy jego obawy są oparte na faktach.

7."To uczucie minie”. Często dzieci czują, że ich niepokój nigdy się nie kończy. Zamiast unikać lub tłumić emocje, przypomnij dziecku, że te uczucia wcześniej czy później miną. Jednocześnie mów mu jak najczęściej, że jest odważny -potwierdź zdolność swojego dziecka do radzenia sobie z tą sytuacją.