Ogródek na balkonie? Proszę bardzo! Te warzywa wyhoduje nawet największy mieszczuch

Aneta Zabłocka
Marzy ci się własny ogródek na balkonie, ale nie wiesz jak zacząć? Nigdy nic nie sadziłaś, ale jakąś nowalijkę chętnie schrupiesz? Podpowiadamy, co sadzić, gdy jesteś kompletnym laikiem.
Ogródek na balkonie. Warzywa, które wyhoduje nawet największy mieszczuch Fot. Paulina/Wieśniacka rodzina z miasta
Nie znajdziecie tu wykazu 20 roślin do sadzenia, bo mierzymy siły na zamiary i nie będziemy was oszukiwać, że wyhodujecie na balkonie drzewko cytrynowe i bakłażany. Szczególnie jeśli do tej pory nie mieliście do czynienia z jadalnymi roślinami z własnej uprawy.

Stawiamy na to, co na pewno się uda. Bez wymysłów, tyczek, szukania kompostów po ogrodniczych sklepach całego województwa.


By nie wróżyć z doniczek, o pomoc poprosiłam Paulinę z Wieśniackiej rodziny z miasta. Udzieliła rad, co sadzić, jak dbać o domowy ogród i jakie doniczki wybrać, by cieszyć się plonami.

Jakie warzywa sadzić na balkonie?


Pomidory karłowate
Na balkonach najlepiej udają się w pierwszej kolejności pomidory karłowe o różnych barwach żółtych, czerwonych, pomarańczowych np: Aztek, Wilma,Venus.

Sałata
Można ją wysiać z nasion, ale takie z korzenia też odrastają. Wystarczy kupić sałatę z korzeniami w markecie i wsadzić do większej donicy. Można zacząć wyrastać roślinę jeszcze zimą.

Sałata preferuje chłodniejsze dni wiosenne, dlatego sieje się ją wczesną wiosną. Latem wyrasta w pędy kwiatostanowe. Będzie piękną ozdobą balkonu.

Papryczka chilli
Paprykę możemy uprawiać cały rok. Wysiać jeszcze zimą, a wystawić na balkon, gdy zacznie być cieplej. Jest ciepłolubna i źle znosi duże spadki temperatury, więc przy ich gwałtownych zmianach, lepiej wstawiać ją do mieszkania.
Ogródek na balkonie. Warzywa, które wyhoduje nawet największy mieszczuchFot. Paulina/Wieśniacka rodzina z miasta
Rzodkiewka
Najprostsza w uprawie. Potrzebuje tak naprawdę tylko przestrzeni do wzrastania. Nie trzeba jej nawozić, a jedynie pamiętać o dobrym nawadnianiu. Z umiarem, bo w przemoczonej glebie korzenie zaczną podgniwać.

Cebula dymka
Przynieśmy cebulę z marketu. Wykorzystajmy szczypior, a zostawmy korzeń. Jeśli wstawimy ją do pojemnika z małą ilością wody, powinna, w kilka dni wypuści korzonek.

Wtedy możemy przesadzić ją do doniczki. Dymka jest wdzięczna do uprawy, bo szybko daje szczypior. Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.

Zioła
Na jednym wydechu Paulina wymienia szałwię, bazylię, kolendrę, rozmaryn, stewię, majeranek, rukolę i tymianek.

Kompost i odżywki do warzyw

– Najlepiej jest mieć duże doniczki z drenażem, czyli keramzyt na spodzie i dobra ziemia do warzyw – mówi Paulina. – Można jeszcze wzbogacić ją kompostem lub obornikiem przekompostowanym, a gdy zauważymy pierwsze oznaki niedoborów pokarmowych, to możemy rozpocząć nawożenie, najlepiej ekologiczne takie jak biohumus czy ekstrakt z pokrzywy.
Co sadzić na balkonie, aby stworzyć warzywny ogród?Fot. Paulina/Wieśniacka rodzina z miasta
Choć nazwy odżywek brzmią egzotycznie, to zajdziemy je w sklepach budowlanych i najprostszych ogrodniczych.

– Niedobory pokarmowe najczęściej objawiają się żółknięciem liści, zastopowaniem rozwoju roślin. To braki substancji odżywczych, czyli minerałów np.: magnezu, fosforu, potasu, miedzi, boru, azotu – wylicza Paulina.

By nie szukać wszystkich minerałów na sklepowych półkach, sięgamy tylko po ekologiczne nawozy do 'podkarmiania'. One wystarczą. Bo przenawożona gleba to niedobra gleba.

Paulina mówi, że donice plastikowe nadadzą się do uprawy balkonowego ogródka. Jednak ona sama preferuje donice drewniane wyłożone od środka folią oraz donice gliniane, które same odprowadzają nadmiar wody.

Rozsady

Wczesne kiełki trzeba rozsadzić, bo inaczej zbyt gęsto zasiana roślinność będzie blokowała wzajemny wzrost. Rośliny muszą mieć przestrzeń. Najlepszy czas na rozdzielenie roślin jest w fazie 2 listków właściwych.
Ogródek na balkonie. Warzywa, które wyhoduje nawet największy mieszczuchFot. Paulina/Wieśniacka rodzina z miasta
Paulina przeprowadzi was krok po kroku przez rozsady, więc lepiej zapiszcie ten artykuł w zakładkach, aby łatwo go znaleźć, gdy przyjdzie do dzielenia warzywnika.

By rozsadzić sałatę i kapustę na początku kupujemy ziemię do wysiewu i pikowania dobrej jakości. Do ziemi dodajemy perlit w celu rozluźnienia podłoża w ilości tak 1/3, czyli 1 część perlitu i 3 części ziemi.

Następnie podłoże mieszamy, wsypujemy do pojemnika, w którym będziemy robić rozsadę. Może być pojemnik po lodach czy pieczarkach. Ziemię zraszamy wodą i układamy nasionka wybranej rośliny, następnie przykrywamy niewielką ilością ziemi.

Przy sałacie wystarczy roślinki tylko lekko oprószyć ziemią, przy kapuście jest to około 0,5cm ziemi. Nie więcej, bo roślinki nam nie wzejdą .

Paprykę czy pomidora najlepiej przysypać 1 cm warstwą ziemi, a następnie porządnie zrosić ziemię opryskiwaczem do kwiatków.

Paulina mówi, że strona, na którą wychodzi balkon, nie ma znaczenia. – Zazwyczaj na każdym balkonie coś nam urośnie, jeśli będziemy, choć troszkę o to dbać i regularnie podlewać – tłumaczy.

To co? Po nasiona, donice i do dzieła!