4 sposoby na rozwój ekologicznej wrażliwości u dzieci

Artykuł PR-owy Novakid
Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat to sposób na to, by nasze pociechy wyrosły na empatycznych i troskliwych dorosłych. W obliczu potencjalnych katastrof klimatycznych warto budować w dzieciach poczucie solidarności z otaczającą przyrodą. Przedstawiamy kilka pomysłów na rozwijanie u dzieci wrażliwości na środowisk, przygotowanych przez internetową szkołę języka angielskiego Novakid
Fot. materiały prasowe
Każdy rodzic chce, by jego dziecko wyrosło na odpowiedzialnego i wrażliwego dorosłego. Dlatego warto uczyć najmłodszych, że razem z całym środowiskiem naturalnym, fauną i florą, tworzymy zależną od siebie wspólnotę. Dzielimy się sprawdzonymi sposobami, jak w ekscytujący sposób rozwijać u maluchów ekologiczną świadomość.

Pora na wycieczkę
Aby połączyć walor edukacyjny ze zdrowotnym, warto wypracować rodzinną tradycję weekendowych wycieczek na łono natury. Możemy urozmaicić zwyczajne spacery i zaplanować wyjazd do Parku Krajobrazowego, ogrodu botanicznego, rezerwatu przyrody czy Parku Narodowego. Wiele tras turystycznych jest opracowanych tak, by odwiedzający mogli przyswoić wiedzę o danym terenie ze specjalnych tablic informacyjnych.

Na szlakach zaznaczone są również niezwykłe pomniki przyrody z opisem historii ich powstania. Dzięki udostępnionym materiałom edukacyjnym możemy uczyć się tego, jakie znaczenie dla całego ekosystemu mają odwiedzane przez nas obszary objęte specjalną ochroną.

Lekcja zielarstwa
Wszyscy znamy powiedzenie, że “brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zabawy na świeżym powietrzu przekształcić w małe lekcje przyrody. Możemy np. wspólnie z naszą pociechą stworzyć zielnik z gałązek i liści pobliskich drzew, krzewów i ziół. Warto tak skomponować pracę, by oprócz zasuszonych, wklejonych eksponatów, uwzględnić przede wszystkim lecznicze właściwości rośliny.

Tym samym zaszczepimy w dziecku świadomość wzajemnej troski o naturę – my czerpiemy z jej dóbr, więc w zamian także musimy dbać o przyrodę. Zaznaczmy dodatkowo, kiedy z danej rośliny pozyskuje się substancję do produkcji leków, np. syropów na kaszel, które przyjmuje dziecko podczas przeziębienia. To idealny przykład zależności człowieka od natury.
Fot. materiały prasowe
Uczymy się wyrzucać śmieci
Dzieci uczą się przede wszystkim przez naśladowanie. Jeśli w domu dbamy o recykling odpadów, prawdopodobnie nasza pociecha przejmie ten zwyczaj. Nie zawsze jednak wiemy, co zrobić z problematycznymi śmieciami, np. kablami, żarówkami, płytami CD i sprzętem AGD. Z pomocą przyjdą nam pracownicy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który to znajdziemy w większości miast. Warto, by dziecko od czasu do czasu towarzyszyło nam w takiej wyprawie.

Wspólnie ze znajomymi sąsiadami-rodzicami możemy też zorganizować sprzątanie podczas obchodów Dnia Ziemi. Niezależnie od sytuacji pandemicznej, przy zbieraniu okolicznych śmieci pamiętajmy o maseczkach, jednorazowych rękawiczkach i płynie do dezynfekcji. Dzięki takim działaniom rozwiniemy u najmłodszych poczucie odpowiedzialności za miejsce zamieszkania i własną okolicę.

Na ratunek zagrożonym gatunkom
Obecnie ogrody zoologiczne przestały pełnić głównie funkcję rozrywkową. Większość z nich prowadzi działalność edukacyjną, a przy zoo powstają specjalne projekty ochrony zagrożonych wymarciem zwierząt czy nawet ponownego wprowadzania gatunku do środowiska naturalnego. Wycieczka do ogrodu zoologicznego to doskonała okazja na uczczenie bioróżnorodności. Razem z naszą pociechą możemy zastanowić się nad znaczeniem dzikiej fauny i flory pod względem ekologicznym, społecznym i naukowym.

W Novakid codziennie działamy w międzynarodowym środowisku – dzieci z różnych krajów uczą się od native speakerów ze wszystkich stron świata. Budowanie międzykulturowej wspólnoty uczy nas wzajemnej otwartości i wrażliwości na globalne problemy. Chcemy, by nasi uczniowie wiedzieli, że prawdziwa edukacja to także rozwój empatii i świadomości na temat środowiska naturalnego. Dlatego warto uczyć dzieci zaangażowania w kwestie ekologii i troski o naszą planetę już od najmłodszych lat – mówi Max Azarov, CEO Novakid.