Zanim rozszerzysz dietę niemowlakowi, zajrzyj do wytycznych. Niektórzy rodzice mogą być zdziwieni

Magdalena Konczal
Rozszerzanie diety niemowlaka polega na kolejnym, stopniowym wprowadzaniu do jego diety nowych pokarmów. Jednak żeby zrobić to bezpiecznie i z godnie z potrzebami dziecka, musisz wiedzieć, jak i kiedy rozszerzyć jego dietę.
Aktualizacja w dokumencie dotyczącym żywienia niemowląt reshot/ Jon Crenshaw

Jak rozszerzyć dietę niemowlaka: wytyczne

Jak rozszerzyć dietę niemowlaka – z tym pytaniem prędzej czy później zmierzą się wszyscy rodzice maluchów, które do tej pory żywiły się jedynie mlekiem naturalnym lub modyfikowanym. By odpowiedzieć na najbardziej nurtujące ich pytania i krok po kroku wyjaśnić, jak powinniśmy rozszerzać dietę naszym dzieciom, stworzono dokument "Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zasady Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci". W kwestii żywienia dzieci na rok 2022 jest on wciąż aktualny.


Tam znajdziemy odpowiedź m.in. na pytanie jak długo niemowlęta powinny być karmione piersią i dlaczego po 1. roku życia dzieci nie powinny być karmione w nocy. Oto najważniejsze wytyczne, które pomogą wam bezpiecznie i w prawidłowy sposób rozszerzyć dietę niemowlaka.

Kiedy rozszerzyć dietę niemowlaka?

Zdaniem ekspertów należy dążyć do tego, by przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko było karmione wyłącznie piersią: naturalny pokarm jest odżywczy, pełny wartościowych substancji i wytwarzany w odpowiedniej ilości w pełni pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze niemowlaka. Nie oznacza to jednak, że krótsze lub częściowe dostarczanie dziecku naturalnego pokarmu nie przyniesie mu korzyści: ważne, by dziecko było karmione piersią tak długo, jak będzie to pożądane zarówno przez dziecko, jak i matkę.

Zgodnie z wytycznymi możemy zacząć rozszerzać dietę dziecku już w 17. tygodniu życia (w niektórych przypadkach lekarz może zalecić, by dietę rozszerzyć wcześniej: na przykład, gdy dziecko ma niedobory żelaza), ale nie później niż w 26. tygodniu. To wtedy dzieci są gotowe, by zacząć przyjmować produkty stałe: zanika ich naturalny wcześniej odruch wypychania językiem, opanowują umiejętność siedzenia z podparciem i opanowują jedzenie z łyżeczki.

Warto pamiętać, że rozszerzanie diety niemowlaka nie wyklucza dalszego karmienia go piersią. Dąży się jednak do tego, by dziecko pod koniec 1. roku życia, otrzymywało maksymalnie trzy posiłki mleczne dziennie.

Jak rozszerzyć dietę niemowlaka?

Co do zasady dietę niemowlaka rozszerza się, żeby dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych i pokryć potrzeby rozwijającego się niemowlaka. Kolejność wprowadzania nowych produktów do diety dziecka jest dowolna, ale należy pamiętać, by rozszerzać dziecku dietę stopniowo: zaczynając od 2-3 łyżeczek nowego produktu i obserwując reakcję dziecka. Zgodnie z wytycznymi najlepiej zacząć od wprowadzania do diety dziecka następujących produktów:


Od 6. miesiąca życia każe dziecko powinno też jeść produkty zawierające żelazo, np.: ryby. Warto jednak pamiętać, że dzieci nie powinny spożywać ryb drapieżnych, które mogą kumulować szkodliwe substancje. Ryby przez dzieci powinny być spożywane nie częściej niż 1-2 w tygodniu.

Czego nie mogą jeść niemowlęta?

Ale drapieżne ryby to nie jedyne produkty, których powinny unikać dzieci. Nie zaleca się, by do posiłków spożywanych przez niemowlęta dodawać sól i cukier. Poza tym nie powinniśmy podawać niemowlętom:

Jaką konsystencje powinno mieć pożywienie niemowlaka?

Nie ma jednoznacznych wytycznych, które wskażą, jaka powinna być konsystencja pokarmów wprowadzanych do diety niemowlaka. Zaznacza się jednak, by dostosować je do umiejętności i rozwoju dziecka. W 1. roku życia maluchów ich umiejętności gryzienia i żucia szybko się rozwijają i kształtują się do ukończenia 24. miesiąca życia.

Warto spróbować, na początku, dać dziecku pożywienie o konsystencji prawie płynnej: np. zupkę jarzynową. Następnie wprowadzić posiłek o nieco gęstszej konsystencji, a ok. 8-9 miesiąca podać pokarm zachęcający do gryzienia.