Większość z nas popełnia ten błąd przy myciu włosów. Płaci za niego nasza skóra

Agnieszka Miastowska
By mieć piękne włosy należy zadbać o pielęgnację, a jej podstawą jest oczyszczanie. Mogłoby się wydawać, że mycie włosów jest banalnie prostym zabiegiem, jednak wiele z nas nadal robi to źle. Głównym błędem jest jednorazowe mycie włosów. Dlaczego ten nawyk jest szkodliwy? Tłumaczy Emilia z Atelier Liwska Emilia.
Jak poprawnie myć włosy? Oto dlaczego włosy należy myć dwa razy Pexels.com

Jak poprawnie myć włosy

Dlaczego jednorazowe mycie włosów nie jest wystarczające? To, co nazywamy "myciem włosów" powinno być tak naprawdę myciem skóry głowy.

Przy pierwszym myciu spieniamy szampon i masujemy skórę głowy, a woda, która spłynie wraz z pianą na długość włosów, już jest w stanie je oczyścić.
— Jedno mycie nie wypłucze jednak detergentu, którego użyliśmy do oczyszczania, dlatego zawsze konieczne jest umycie włosów po długości i obfite spłukanie ich wodą. Dopiero ten drugi zabieg możemy nazwać "myciem właściwym", bo zapewni nam czystą skórę głowy i oczyszczone z detergentu włosy — wyjaśnia fryzjerka.

Mycie włosów z głową w dół


Inną popularną metodą mycia włosów jest robienie tego z głową pochyloną w dół. Emilia Liwska wyjaśnia, że jest to dobra metoda, która jednak nie sprawdzi się u każdego.


— Faktycznie dopływ krwi do głowy sprawia, że masaż przy myciu może pobudzić cebulki włosów do wzrostu. Z drugiej strony długie włosy mogą zostać splątane, nie mówiąc o sytuacji, gdzie ktoś ma doczepione włosy. Takich nigdy nie myjemy głową w dół — dodaje.

Szampon dwa w jednym


Okazuje się, że jednym z wielkich grzechów w czasie mycia włosów jest używanie szamponów dwa w jednym. — Ani to szampon ani odżywka. Szampon ma służyć oczyszczaniu, a odżywka nawilżeniu, zakwaszeniu, domknięciu łusek włosa. Tych kosmetyków po prostu nie da się połączyć — wyjaśnia ekspertka.

Kolejną kwestią jest dobieranie szamponu do potrzeb skóry głowy. Często zwracamy uwagę na to, czy szampon przeznaczony jest do włosów krótkich, czy długich, zapominając, że mamy przede wszystkim ustalić, co dolega naszej skórze. Czy jest sucha, tłusta czy łupieżowa.

Odżywka po każdym myciu


— Szampon nie ma zadania pielęgnacyjnego, tę funkcję spełnia odżywka. Dlatego musimy jej używać po każdym myciu. Bo ona zakwasza włosy i domyka łuskę — tłumaczy fryzjerka.

Odżywki nie możemy też nakładać na skórę głowy — powinniśmy aplikować ją minimum 4 centymetry od skóry głowy, bo sebum, które wydziela skalp, domyka łuskę od nasady. Dalej musimy stosować odżywkę.

— Odżywka pozwoli domknąć łuski już w kilka minut, natomiast maskę powinnyśmy trzymać minimum 15 minut, ale nie stosować częściej niż raz w tygodniu. Zbyt częste odżywienie może paradoksalnie zniszczyć włosy — tłumaczy Emilia Liwska.

Musimy pamiętać więc, że szampon służy wyłącznie do oczyszczania skóry głowy, a dwukrotne mycie zapewnia czystą skórę i włosy bez pozostałości detergentów.

Stosowanie odżywki do włosów po każdym myciu jest kluczowe, bo pozwala domknąć łuski. Realne odżywienie przyniesie jednak dopiero maska, którą stosować powinnyśmy nie częściej niż raz w tygodniu.