W tych krajach już szczepią dzieci na COVID-19. Czy Polska weźmie przykład?

Sandra Skorupa
Izraelczycy już szczepią uczniów. Francuzi rozważają dopuszczenie szczepień dzieci przeciwko COVID-19. W USA właśnie prowadzi się badania wśród dzieci w wieku 12-15 lat. Chiny rozszerzą program na grupę wiekową 3-17 lat. Jaki scenariusz czeka polskie dzieci – kiedy będą szczepione na koronawirusa?
Szczepienia dzieci na COVID-19. Na świecie już szczepią — kiedy Polska? FOT. KAMIL BROSZKO / AGENCJA GAZETA

Szczepienia dzieci na koronawirusa na świecie

Włączenie dzieci do szczepień wydaje się obowiązkiem etycznym jak i koniecznym z medycznego punktu widzenia. W końcu dzieci również są elementem sieci szerzenia zakażeń, a ich zaszczepienie umożliwiłoby skuteczniejsze budowanie odporności zbiorowej.
Patrząc wstecz na inne choroby zakaźne typu odra czy różyczka taki scenariusz szczepienia dzieci prędzej, czy później nadejdzie, a w niektórych krajach już się realizuje. W przebiegu tych chorób podobnie, jak przy COVID-19 śmiertelność w młodszej grupie wiekowej była niższa.


Szacuje się, że dzieci stanowią 0,06 proc. zgonów na COVID-19. Niewiele. Jednak za każdym przypadkiem kryje się ogromna rodzinna tragedia, co tym bardziej przemawia za tym, by nie wykluczać dzieci ze szczepień do ostatniej chwili. One też mają rodziny, zaczynają chodzić do szkoły i bez szczepionki koronawirus wciąż stanowi dla nich i ich bliskich realne zagrożenie.

Dostęp do jakichkolwiek szczepień na świecie powinien być równy. W dobie epidemii równość nabiera zupełnie innego znaczenia. W części krajów dzieci od 16. roku życia są objęte programem szczepień. Niemniej jak informował szef KPRM Michał Dworczyk, w Polsce na razie są przewidziane szczepienia wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Szczepionka na COVID-19 — od ilu lat?

Choć jak zaznacza producent szczepionki Pfizer BioNTech, stosowanie preparatu dopuszcza się od 16. roku życia. Szczepionka od innej amerykańskiej firmy biotechnologicznej — Moderna — dopuszczona jest dopiero od 18 lat. Niemniej Polska ma na razie umowę jedynie z Pfizer BioNTech.

Izrael szczepi dzieci

Problem braku równości dostępu do szczepień eskaluje dopiero, gdy w Polsce pojawią się tzw. zielone strefy (np. restauracje, kina, siłownie), z których będą mogły korzystać tylko osoby zaszczepione, a wakcynacja nadal będzie powolna.

Tego typu miejsca dla uprzywilejowanych są dostępne już w Izraelu, niemniej jest to państwo, które szczepi najszybciej na świecie, a wśród osób objętych programem są również najmłodsi.

Z najmłodszej grupy do szczepień w pierwszej kolejności wakcynacji poddawani są nastolatkowie w wieku 16-18 lat za zgodą rodziców. Rządowi zależy, by uczniowie mogli wkrótce bez ryzyka wracać do szkół i przystąpić do egzaminów. Dlatego postanowiono o dołączeniu nastolatków do szczepień przeciwko COVID-19.

Poza tym tamtejsze ministerstwo zdrowia dzieci w wieku 11-19 lat nazywa "megaroznosicielami", gdyż jak się z czasem okazało, zarażają one teraz znacznie częściej i stanowią aktualnie ok. 20 proc. wszystkich przypadków zachorowań. Izraelczycy mają plan zaszczepić wszystkich uczniów szkół średnich do końca marca.

Szczepionka dla dzieci — wyniki badań latem?

Pod koniec stycznia Pfizer i Moderna oświadczyły, że rozpoczęły się badania nad wprowadzeniem szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat. Koncerny nie określiły, kiedy dokładnie pojawią się wyniki badań. Niemniej amerykański ekspert od chorób zakaźnych Isaac Bogoch napisał:

— Mam nadzieję, że do lata będziemy mieć wyniki.

Francja też będzie szczepić?


Podobne intencje, jak Izrael mają Francuzi. Jeden z tamtejszych znanych epidemiologów prof. Arnaud Fontanet oświadczył: 

— Gdy tylko potwierdzimy, że szczepionka nie wywoła żadnych poważnych skutków ubocznych, powinniśmy szczepić najmłodszych.

Ekspert argumentował swoje słowa tym, że o ile pierwszy krok to szczepienia najsłabszych, o tyle drugi to zatrzymanie transmisji — dlatego szczepienie najmłodszych uważa za kolejny priorytet.

Szczepienia dzieci 3-17 lat w Chinach

Prof. Arnaud Fontanet  uspokajał również w kwestii niepożądanych działań szczepionki na dzieci. Chodzi o te preparaty dostępne aktualnie w Europie

— Niepożądane działania są możliwe, choć bardzo rzadkie około 1 na 100 000 — mówił ekspert.

Z kolei Chińczycy szczepią się własną technologią, opracowaną przez rodzimą grupę biotechnologiczną CNBG. Poinformowali oni ostatnio, że badania dowodzą, iż ich szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna dla nastolatków oraz dzieci i chroni też przed mutacjami. Jak podaje tamtejszy portal yicai.com już w marcu do programu szczepień mają dołączyć dzieci w wieku 3-17 lat.