Na tę jedną rzecz w bajkach zwróć uwagę. Badacze alarmują, że destrukcyjnie wpływa na dzieci

Sandra Skorupa
Poważny apel naukowców do rodziców. Przez takie podejście do wychowywania, nasze dzieci nigdy nie będą wystarczająco empatyczne. Badacze alarmują, że w końcu trzeba ograniczyć najmłodszym oglądanie animowanych filmów, w których przemoc i krzywda są obśmiewane, a bohaterowie nie reagują, gdy innym dzieje się coś złego. To wysysa z dzieci empatię.
Przemoc w bajkach. Animowane filmy nie rozwijają empatii u dzieci pexels.com

Bajki a rozwój empatii u dziecka

Podczas epidemii i izolacji, nadchodzących ferii i różnych okresów wolnych od szkoły, dzieci oglądają na ogół więcej bajek. Choć część jest piękna, kolorowa i z morałem, a lalki i zabawki z nimi związane rozchodzą się w milionach egzemplarzy, w wielu animowanych filmach brakuje empatii.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bath i Calgary zbadali 16 popularnych bajek dla dzieci. Wynik analizy nie pozostawia złudzeń – bajki nie uczą empatii. Nic więc dziwnego, że we współczesnym świecie współczucia jest coraz mniej, a ludzie często stają się obojętni na krzywdę drugiego człowieka.


Przemoc i współczucie w bajkach


Dzieje się tak między innymi dlatego, że w codzienności brakuje im empatycznych przykładów i autorytetów. Maluchy dorastają w otoczeniu bajek, w których, gdy któremuś z postaci dzieje się krzywda i są tego świadkowie, pozostają oni na to zdarzenie obojętni.

Z badań wynika, że w ciągu godzinnego seansu takich sytuacji dziecko widzi aż 9. Bajki oglądane są nierzadko dłużej niż godzinę, a brak współczucia dla malucha staje się normą.

Naukowcy przeanalizowali 52 godziny animowanych filmów, z których wynika, że aż 79 proc. bolesnych incydentów wynika z przemocy lub urazów. Jedna z autorek badań Melanie Noel wskazała, że ból w bajkach musi być pokazywany, ale koniecznego jest też zaprezentowanie reakcji innych bohaterów na niego.

Niestety we współczesnych bajkach występowaniu bólu nie towarzyszy chęć niesienia pomocy, przez co te nie uczą rozumienia bólu, cierpienia i współczucia.

Obecnie ograniczanie oglądania bajek przez dzieci jest dla rodziców niezwykle trudne. Jednak warto zwrócić większą uwagę, jakie tytuły dziecko wybiera i rozmawiać z nim o tym, do jakich zdarzeń w bajkach dochodzi, co one znaczą i jak bohaterowie mogliby na nie lepiej zareagować.
Źródło: PAP