Jedno ćwiczenie sprawi, że twoja więź z dzieckiem będzie silniejsza. Wystarczy kilka minut dziennie

Iza Orlicz
W codziennym zabieganiu nie mamy zwykle czasu na uważny kontakt z naszym dzieckiem. Często ograniczamy się do próśb, wydawania poleceń lub kultywowania drobnych rytuałów, takich jak np. wspólne wieczorne czytanie. Może jednak znajdziesz czas na jedną prostą czynność. Dzięki niej pogłębisz więź z dzieckiem, a przy okazji… dowiesz się też czegoś o sobie.
Czy umiesz wymienić, za co lubisz swoje dziecko? unsplash.com

Za co lubisz swoje dziecko?


Ta czynność zajmie ci dosłownie chwilę. Chodzi o to, by znaleźć jakiś dobry, spokojny moment w ciągu dnia, np. po wieczornej kąpieli i zaproponować dziecku zabawę. Polega ona na tym, żeby wymienić 5 rzeczy, najlepiej bez dłuższego zastanawiania się, które lubisz w swoim dziecku. Co to może być?

"Lubię twoje poczucie humoru”. Prawda jest taka, że większość dzieci jest zabawna, mówi i robi śmieszne rzeczy, do tego łatwo namówić je do żartów.

"Lubię twoją ciekawość świata”. Dzieciaki to prawdziwi odkrywcy, interesuje je wszystko, co dzieje się dookoła, a ich ciekawość nie ma granic.


"Lubię twoją samodzielność”. Każde dziecko w pewnym momencie próbuje stawać się coraz bardziej niezależne, a obserwowanie tego procesu, to dla rodziców zawsze ogromny powód do dumy.

"Lubię twoją niespożytą energię”. Tak, bywa ona męcząca, ale zarazem jest też chyba uzależniająca, bo kiedy dziecka nie ma w domu, wielu rodziców przyznaje, że jest za cicho i brakuje im tego chaosu, który potrafi wprowadzić tylko i wyłącznie dziecko.

"Lubię twoją spontaniczność i szczerość”. Dzieci nie kalkulują i w bardzo prosty sposób okazują swoją miłość: mówią to i potrafią spontanicznie się przytulić.

Oczywiście, jeśli uda ci się wymyślić jak najbardziej spersonalizowane rzeczy, za które lubisz swoje dziecko, tym lepiej. Będzie czuło, że to naprawdę o nim, a ty przy okazji uzmysłowisz sobie, z jakim wyjątkowym człowiekiem masz do czynienia na co dzień.

Następnie zapytaj dziecko, za co lubi ciebie. Być może wiesz to, ale może też zdziwisz się, gdy usłyszysz, co mówi o tobie.