Udaje, że nie słyszy i przerywa, gdy mówisz? 5 zachowań, które igornujemy i robimy dziecku krzywdę
Każdy rodzic ma swoje żelazne zasady, które stanowią podstawę jego rodzicielstwa. I gdy zazwyczaj bardzo pilnujemy ich przestrzegania, to często na co dzień bagatelizujemy z pozoru nieistotne, drobne problemy z zachowaniem dziecka. Okazuje się jednak, że ich ignorowanie może spowodować, że z czasem zaczną one narastać.
Z drugiej strony często lekceważymy z pozoru niewinne problemy z zachowaniem dziecka, bo wydaje nam się, że dziecko "z tego wyrośnie” lub to "tylko taki etap jego rozwoju”. Niestety, to pułapka, dlatego pewnych zachowań swojego dziecka nie powinnaś ignorować. Jakich?
1. Przerywa, kiedy mówisz. Dziecko może być podekscytowane lub czymś zdenerwowane i jak najszybciej, chce ci coś opowiedzieć. Jednak pozwolenie na wtrącanie się i przerywanie ci, gdy rozmawiasz z kimś innym, uczy je, że nie musi brać pod uwagę uczuć i obecności innych osób. Może mieć też problem z zajęciem się sobą.
Daj dziecku do zrozumienia, że nie dostanie tego, o co prosi, kiedy ci przerywa. Oczywiście tylko w sytuacji, w której nie potrzebuje natychmiastowej pomocy. Bądź uprzejma, ale stanowcza.
2. Zachowuje się agresywnie. Ale nie w taki sposób, który od razu zwróciłby twoją uwagę, czyli np. bije czy kopie, a lekko popycha brata/kolegę podczas zabawy lub szczypie. Ignorowanie takiego zachowania może niestety doprowadzić do jego eskalacji i z czasem stać się zakorzenionym nawykiem.
Dziecko musi wiedzieć, że nawet drobne agresywne zachowania mogą sprawiać innym ból, a dziecko w ten sposób krzywdzi innych.
3. Udaje, że cię nie słyszy. Mówisz do dziecka dwa, trzy, a nawet cztery razy, a ono zachowuje się, jakby cię nie słyszało? Czasem rzeczywiście może cię nie słyszeć. Dzieci bardzo angażują się w zabawę i bywają na "innej planecie".
Jednak jeśli masz pewność, że cię słyszy (zwłaszcza dziecko starsze), reaguj. Jeśli będziesz to lekceważyć, to nie dziw się, że będziesz musiała ciągle przypominać dziecku o swoich prośbach.
Nauczy się, że nie ponosi żadnych konsekwencji, gdy nie zwraca na ciebie uwagi. Jak to powstrzymać? Podejdź do dziecka i powiedz mu, co ma zrobić. Nawiąż z nim kontakt wzrokowy i wytłumacz dokładnie, czego oczekujesz.
4. Nie pyta cię o pozwolenie. Uczmy nasze dziecko samodzielności, ale nie możesz mu pozwolić na to, że np. będzie sam sięgał po słodycze i zjadał tyle, na ile ma ochotę. Ustal z dzieckiem, w jakich sytuacjach musi zapytać o twoją zgodę. Jeśli np. twoje dziecko sięga po tablet bez pozwolenia, powiedz mu, żeby go wyłączyło i wyjaśnij, że musi zapytać o zgodę na granie.
5. Robi lekceważące miny. Uroczy jest 2-3-latek, który przewraca oczami, gdy coś do niego mówisz, ale 8-9-latek w takiej sytuacji będzie już wyglądał jakby cię lekceważył. Uświadom swojemu dziecku, że nie podoba ci się jego zachowanie.
Nie chodzi o to, aby go zawstydzać, czy sugerować, że wyrażanie emocji nie jest w porządku. Chodzi o to, by uzmysłowić mu, że w ten sposób okazuje ci brak szacunku i ono też nie chciałoby, żeby mama wymownie przewracała oczami, gdy coś mu wyjaśnia lub tłumaczy.
Może cię zainteresować także: 7 zasad, dzięki którym już nie krzykniesz na dziecko. To antidotum na frustrację
Żródło: parents.com