Żywa nie jest eko, bo niszczymy drzewko? Sprawdziliśmy, jaką choinkę lepiej wybrać

Redakcja MamaDu
Ten dylemat pojawia się co roku i wciąż wywołuje ogromne emocje – jaką choinkę wybrać: sztuczną czy żywą? Żywe choinki pochodzą ze specjalnych upraw, z pól i części lasów, w których nie wyrosłoby nic innego. Sztuczną choinkę możemy przechowywać i wykorzystywać przez wiele lat. Opowiadamy na pytanie, czy najbardziej ekologiczna jest żywa choinka w doniczce, cięta czy sztuczna.
Choinka: żywa czy sztuczna? Najbardziej ekologiczna jest żywa choinka. fot. Unsplash

Choinka: żywa czy sztuczna?

Co roku stawiamy to samo pytanie. Choinka: żywa czy sztuczna będzie bardziej ekologiczna? Czy żywa choinka na pewno jest ekologiczna? A może wybrać sztuczną choinkę i zainwestować na lata? Żywa choinka ma dużo krótszą żywotność i do ciętej musimy mieć stojak, chyba że wybierzemy choinkę w doniczce. Sztuczna choinka natomiast, żeby została wyprodukowana, wiąże się z ogromną pracą maszyn, które produkują do atmosfery dwutlenek węgla.


Czy żywa choinka jest ekologiczna? Skąd pochodzą żywe choinki?

Miłośnicy żywych drzewek przekonują z kolei, że nic zastąpi magii żywego drzewka, które wspaniale pachnie i przywodzi na myśl las. Choć niektórzy uważają, że nie powinno się kupować żywych choinek na święta, bo małe świerki mogłyby potencjalnie wyrosnąć kiedyś na las.

Niestety prawda jest dość brutalna. Wszyscy, którzy zadają sobie pytanie, czy żywa choinka jest ekologiczna, powinni otrzymać odpowiedź: tylko pod warunkiem, że ją kupisz u hodowcy, a nie zetniesz prosto z lasu.

Żywe choinki dostępne na targowiskach, w punktach sprzedaży choinek i marketach pochodzą ze szkółek leśnych zakładach w tym celu, aby sprzedać drzewa na święta. Zwykle plantacje choinek zakładane są na słabej jakości glebie lub polanach leśnych, nad którymi przebiegają linie wysokiego napięcia.

W tych miejscach las i tak by nie powstał, więc czasowa uprawa świerków w tych miejscach nie wyjaławia środowiska, w którym i tak by nic wyrosło. Co więcej, choinki samosiejki, które wyrosłyby w tych miejscach, zostałyby wycięte przez leśników lub rolników.

Jak wybrać choinkę: rady Lasów Państwowych

Choinka sztuczna ma tyle samo wad, co naturalna zalet. Wytwarza się je z substancji, których samo wydobycie powoduje szkody w środowisku, zaś proces produkcji powoduje to, co najbardziej nieprzyjazne – pyły, gazy, wyziewy zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania choinka trafia na wysypisko śmieci. Jej biodegradacja następuje bardzo powoli, bo rozpad związków PCV trwa co najmniej 400 lat – mówiła w jednym z wywiadów Anna Malinowska z Lasów Państwowych.

Wybór wydaje się więc oczywisty, jeśli jednak jesteś zwolennikiem sztucznych choinek, nie znaczy, że nie możesz być eko. Nie wymieniaj drzewka na nowszy i piękniejszy model raz do roku, ale np. raz na 5-10 lat.

W przypadku choinek żywych, pamiętajmy z kolei o tym, by kupować je z legalnych plantacji, dzięki temu nie doprowadzamy do dewastacji lasu.

Sztuczna choinka: z czego jest zrobiona?

Sztuczne choinki są zwykle wykonane z plastiku, który pochodzi z przetworzonych butelek. Igły wiązane są na metalowych stelażach, które kręcone są w kształt gałęzi. Z kolei podstawą sztucznej choinki bywa metalowa pionowa rura.

Sztuczna choinka może stać w domu kilka lat. A przechowywana w odpowiednich warunkach, tzn. w ciemnym, suchym miejscu, odciętym od światła, może służyć przez kilka kolejnych świąt. Jeśli nie narazimy sztucznej choinki na promienie słoneczne, nie powinna tracić koloru.

Każdorazowo przed schowaniem powinniśmy sztuczną choinkę oczyścić, zdjąć z niej wszystkie świąteczne ozdoby, zarówno łańcuchy, ozdoby z papieru, jak i lampki choinkowe i owinąć w materiał, by nie zbierała kurzu i była osłonięta od wilgoci i szkodników.

Ekologiczna choinka: żywa czy plastikowa

W przypadku zakupu żywej choinki możesz wybrać wielkość drzewka, która ci najbardziej odpowiada, a po świętach żywą choinkę w doniczce można zasadzić w przydomowym ogródku lub na działce, a potem ubierać choinkę co roku, by na podwórku również było czuć klimat świąt.

Jeśli kupimy z kolei ciętą żywą choinkę, jest wiele sposobów utylizacji choinek, m.in. możemy oddać ją do specjalnego kontenera – wiele miast czy gmin zbiera zużyte choinki po świętach i powtórnie je wykorzystuje.

W przypadku sztucznej choinki musimy liczyć się z tym, że po latach eksploatacji jej utylizacja nie będzie taka łatwa. Sztuczne drzewka bożonarodzeniowe możemy wrzucić do kontenera na plastik i metal. Jeśli nie zostanie ona przetworzona, to będzie rozkładać się przez setki lat. Sztucznych choinek po żadnym pozorem nie można spalać w piecach. Wydzielają toksyczne opary, które wdychane szkodzą zdrowiu.

Żywe drzewko zostawia za sobą o wiele mniejszy ślad węglowy niż choinka plastikowa. Dla porównania np. szacunkowy ślad węglowy 2-metrowej sztucznej choinki to ok. 40 kg dwutlenku węgla.

Tymczasem przez 10 lat hodowli choinek na każdy hektar ziemi zostanie wyprodukowane 105 ton tlenu. Do tego produkcja i utylizacja sztucznej choinki powoduje wytwarzanie do środowiska szkodliwych związków.