Chcesz się odprężyć po całym dniu? Te dodatki do kąpieli sprawią, że zadbasz też o zdrowie

Iza Orlicz
Okres przedświąteczny to dla większości z nas czas pełen planowania, nerwów, pośpiechu. Nawet jeśli w tym roku będziemy spędzać święta Bożego Narodzenia w kameralnym gronie, to przygotowania zawsze wymagają naszego zaangażowania. Nie zapominaj jednak w tym czasie o sobie – wystarczy kąpiel z odpowiednimi dodatkami, by odzyskać energię i zachować dobry nastrój.
Po ciężkim dniu weź leczniczą kąpiel unsplash.com

Akademia Bliskości Mama:Du

To był trudny rok, dla wielu z nas najtrudniejszy w życiu. Dlatego proponujemy, żeby na jego półmetku wcisnąć hamulec, zatrzymać się i pochylić nad tym, co ważne. W grudniu po prostu sobie odpuść. Skup się na relacjach. Idź na spacer, poprzytulaj się z dzieckiem, poleż na kanapie z ukochanym, przypomnij sobie, co jest dla ciebie istotne, doceniaj siebie.

Żeby ci to ułatwić, redakcja Mamadu przygotowała na każdy dzień zadanie, które pomoże ci odpocząć, zebrać myśli, a także wzmocnić więź z partnerem, dzieckiem, ale i samą sobą. Niech w te Święta najważniejsze będą miłość i bliskość.

W naszej Akademii nie ma ocen i zasad. Nie musisz zbierać punktów i codziennie wykonywać zadań. Rób to, co czujesz, że może ci się przydać. Wszystkie teksty Akademii Bliskości Mamadu znajdziesz TUTAJ.

Na co pomoże kąpiel?


Kąpiel to zawsze świetny pomysł, by odprężyć się po całym dniu. Ale relaks to niejedyna korzyść, jaką ze sobą niesie. Dzięki kilku prostym dodatkom, kąpiel może stać się lecznicza. Na co pomaga?

Kąpiel łagodząca i ujędrniająca skórę. Możesz ją zastosować, gdy zmagasz się z podrażnieniem lub stanami zapalnymi skóry. Czego będziesz potrzebować? Dużej garści zwykłych płatków owsianych. Wsyp je do gazy i zawiąż supeł. Następnie powieś go na kranie lub umieść pod prysznicem i puść ciepłą wodę.


Płatki owsiane znane są ze swoich łagodzących właściwości: oczyszczają, zmniejszają liczbę zaskórników, zwężają rozszerzone pory. Złuszczają też martwy naskórek, dzięki czemu wygładzają skórę. Ponieważ nie uczulają, nadają się do każdego rodzaju skóry, również suchej, podrażnionej i wrażliwej.

Kąpiel detoksykująca.
Jeśli chcesz się pozbyć toksyn z organizmu, przygotuj sobie gorącą wodę z dodatkiem octu jabłkowego (ok. 2 szklanek na pełną wannę wody). Taka kąpiel pomaga usuwać przez rozszerzone pory zanieczyszczenia z naszego organizmu. Jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt – dodaj kawałek (3-5 cm) pociętego imbiru, zawinięty w gazę lub bawełnianą ściereczkę.

Kąpiel na zmęczone i obolałe mięśnie. Do kąpieli dodaj kilka (ok. 5-6) kropli olejku rozmarynowego. Zawarte w nim związki, m.in. flawonoidy i mentol, wykazują działanie rozkurczowe i obniżają napięcie zmęczonych i obolałych mięśni. Olejek rozmarynowy znany jest również z tego, że poprawia samopoczucie.

Kąpiel na lepszy sen. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się olejek lawendowy. Już kilka jego kropel dodanych do kąpieli odpręża, uspokaja, a stosowany tuż przed zaśnięciem – pomaga w zasypianiu.

Relaksujące właściwości ma też różowa sól himalajska, jeśli więc nie lubisz zapachu lawendy, możesz do kąpieli wsypać sól (ok. pół szklanki na wannę pełną wody), która również świetnie wycisza przed snem.

Kąpiel relaksująca. Jak poleca Nadia i Katia Narain w książce "Dbaj o siebie" do słoiczka wlej łyżkę mleka i dodaj 3-4 krople olejku lawendowego i rumiankowego. Zakręć przykrywkę i dobrze wstrząśnij. Dzięki zawartości mleka olejki równomiernie rozprowadzą się w kąpieli, a nie będą unosić się na powierzchni wody.