Ten rodzaj bólu pleców zna większość z nas. Proste ćwiczenie przynosi wielką ulgę

Sandra Skorupa
Praca zdalna daje nam w kość i to dosłownie — w kość krzyżową. Coraz więcej osób zgłasza się o pomoc do fizjoterapeutów, bo pojawia się u nich ból pleców. Zła pozycja przy komputerze, nieodpowiednie krzesło do pracy czy spadek aktywności fizycznej mają swoje konsekwencje. Fizjoterapeuta podaje skuteczne ćwiczenie, które może poprawić naszą kondycję.
Ćwiczenie na bol pleców. Kołysanie na kości krzyżowej Fot. Magdalena Ostrowicka

Ćwiczenie na ból pleców — kołysanie na kości krzyżowej


Chodzi o "kołysanie na kości krzyżowej". Jak je wykonywać tłumaczy fizjoterapeuta Daniel Kawka:

— Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami. Wciskając delikatnie stopy do podłoża, wywołaj napięcie mięśni w obrębie pośladków i brzucha. Efektem powinno być tyłopochylenie miednicy, "przekołysanie się" na kości krzyżowej i lekkie wypłaszczenie lordozy lędźwiowej — wyjaśnia Daniel Kawka.

Daniel Kawka tłumaczy, że ruch powinien być subtelny i stopniowy, a ćwiczenie musi być wykonane przy głębokim i spokojnym oddychaniu w bezbolesnym zakresie ruchu.
— Początkowo ćwiczenie powinno się wykonywać przez ok. 30 sekund. Po dojściu do wprawy i przyzwyczajeniu układów ruchu i nerwowego ćwiczenie można wydłużać stopniowo do 2-3 minut — mówi fizjoterapeuta.
Kołysanie na kości krzyżowej - pozycjaFoto: Magdalena Ostrowicka
— U osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu często dochodzi do obniżenia świadomości ciała w omawianym regionie, co utrudnia wyjście z błędnego koła bólu. Praktyka pomaga przywrócić ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych, niezbędną dla prawidłowej postawy i prawidłowego chodu — radzi Kawka.


Oczywiście każdy pacjent z bólem pleców wymaga indywidualnego podejścia, a przy ciężkich dolegliwościach należy zgłosić się do specjalisty. Daniel Kawka radzi, by dla podtrzymania efektów i zintegrowania ciała w nowych zakresach ruchu warto na koniec przejść się na krótki spacer.