Twoje dziecko dostanie ją w prezencie! Idealna książka dla stawiających pierwsze kroki w czytaniu

Dawid Wojtowicz
Wiek wczesnoszkolny (6–10 lat) to okres, w którym dzieci stawiają pierwsze kroki w nauce samodzielnego czytania. Do świata literatury z własnej woli wchodzą tym chętniej, im częściej rodzice czytali im książeczki w latach poprzednich, zaszczepiając bakcyla do tej pasji. Jeśli szukasz tytułu, który pozwoli dziecku na rozpoczęcie samodzielnej przygody z książką, świetnie sprawdzi się w tym "Pierwsze abecadło".
"Pierwsze abecadło" to antologia tekstów literackich, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Rozdawaną bezpłatnie pierwszoklasistom książkę przygotował Instytut Książki Facebook / Mała Książka - Wielki Człowiek
"Pierwsze abecadło" to antologia tekstów literackich, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. W zbiorze tym znalazły się i utwory poetyckie, i prozatorskie, wszystkie odpowiednie dla czytelnika w wieku wczesnoszkolnym. Wśród autorów tekstów są nie tylko klasycy (Aleksander Fredro, Janusz Korczak, Józef Czechowicz), ale także współcześni pisarze (Małgorzata Musierowicz, Eliza Piotrowska, Marcin Szczygielski).

Na stronach książki młody czytelnik znajdzie m.in. wierszowaną bajkę "Paweł i Gaweł" (kanon polskiej literatury dziecięcej), przedstawiającą narodziny dźwięku fantastyczną "Legendę o pieśni" czy pouczające opowiadania "Kurczak" i "Boję się". W antologii znalazły się też przygody dziecięcej szajki "Amelia i Kuba", a także przedruk książki "Czarownica piętro niżej", cudownej mieszanki suspensu, opowieści o duchach i fantasy. W sumie antologia liczy 17 tekstów literackich.
"Pierwsze abecadło" to książka przekazywana bezpłatnie uczniom pierwszych klas szkół podstawowych w ramach akcji Instytutu KsiążkiMateriały prasowe / Instytut Książki
Ponieważ do wyobraźni młodego czytelnika bardzo mocno przemawia obraz, "Pierwsze abecadło" zostało przygotowane starannie nie tylko w warstwie tekstowej, ale i graficznej. Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska, artystka o niezwykłej wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – BolognaRagazzi Award). Na potrzeby książki wykonała ona metaforyczny alfabet, rozbudzający w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania.

– "Pierwsze Abecadło" zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. "Czytanie" obrazów jest tak samo fascynujące, jak czytanie wyrazów – komentuje Małgorzata Swędrowska, pedagożka, trenerka Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, autorka koncepcji czytania wrażeniowego.
"Pierwszego abecadła" rodzice nie muszą szukać na półkach księgarni czy zamawiać tej książki z internetu. Ich dzieci otrzymają ją (lub już ją otrzymały) bezpłatnie z tytułu uczęszczania do publicznych szkół.Facebook / Mała Książka - Wielki Człowiek
"Pierwszego abecadła" rodzice nie muszą szukać na półkach księgarni czy zamawiać tej książki z internetu. Ich dzieci otrzymają ją (lub już ją otrzymały) bezpłatnie z tytułu uczęszczania do szkół. Książka została przygotowana dla pierwszoklasistów w ramach kampanii "Mała książka – wielki człowiek" organizowanej od 2017 roku przez Instytut Książki, narodową instytucję kultury, która zajmuje się m.in. popularyzacją czytelnictwa w Polsce.

Ilustrowana książka z dziecięcymi utworami jest więc prezentem dla wszystkich uczniów klas pierwszych szkół na poziomie podstawowym. Instytut przekazuje ją jako jeden z elementów rozsyłanej do szkół podstawowych wyprawki czytelniczej. Oprócz książki w jej skład wchodzą też broszura "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz materiał pomocniczy "Kreatywny alfabet".

Jeśli twoje dziecko nie otrzymało jeszcze czytelniczej wyprawki, zapytaj o nią dyrekcję szkoły, do której uczęszcza twoje pociecha. Przesyłki są przekazywane do szkół na podstawie listy z liczbą uczniów klas pierwszych, którą dyrektorzy placówek podali kuratorium i Ministerstwu Edukacji Narodowej. Wyprawki będą wysyłane do 4 grudnia 2020, bo tego dnia mija właśnie termin zgłaszania przez szkoły wszelkich braków.
Ogólnopolska kampania "Mała książka – wielki człowiek", największy tego typu projekt w Europie, odbywa się już po raz trzeci. Akcję zainaugurowano w 2017 roku. Składa się z trzech etapów. Pierwszy obejmuje rodziców nowo narodzonych dzieci. Wyprawki czytelnicze z książką "Pierwsze wiersze dla…" otrzymują noworodki w szpitalach w całej Polsce. Liczba rozdanych książek sięgnęła już prawie miliona.

Drugi etap kampanii skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Wyprawki czytelnicze z książką "Pierwsze czytanki dla…" czekają na nich w odwiedzanych wraz z rodzicami bibliotekach. Materiały do czytania dotarły w sumie do ok. 500 tys. przedszkolaków. Akcja zachęca do codziennego czytania książek poprzez wyrobienie u najmłodszych nawyku korzystania z bibliotek.

Nowy, tegoroczny etap kampanii wspiera dzieci rozpoczynające naukę w szkołach i stawiające pierwsze kroki w nauce samodzielnego czytania. Organizatorom zależy, by umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury stały się niezwykłą przygodą. W tym roku Ambasadorami akcji "Mała książka - wielki człowiek" są aktorzy Marta Żmuda-Trzebiatowska oraz Kamil Kula.
Projekt bookstartowy "Mała książka – wielki człowiek" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem prowadzonej przez Instytut Książki kampanii jest edukacja i promocja czytelnictwa w Polsce oraz podnoszenie w społecznej świadomości korzyści wynikających z czytania książek dzieciom przez rodziców.

Artykuł powstał we współpracy z Instytutem Książki