Szczoteczka soniczna dla dzieci - jak wybrać?

Artykuł PR-owy Oral-B
Zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej dziecka to bardzo istotna kwestia. Już od najmłodszych lat dziecko powinno uczyć się, jak dbać o zęby. Nie chodzi wyłącznie o wyrabianie dobrych nawyków, ale przede wszystkim o przeciwdziałanie próchnicy, która jest tak powszechna wśród osób w różnym wieku, szczególnie jednak wśród najmłodszych. Nie należy bagatelizować kondycji zębów mlecznych, tylko dlatego, że ich obecność ma charakter tymczasowy. Stomatolodzy rekomendują zakup szczoteczki elektrycznej już dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań jest szczoteczka soniczna. Jak jednak właściwie wybrać tego typu urządzenie?
Fot. materiały prasowe

Czym jest szczoteczka soniczna do zębów?

Na początek słów kilka o tym, czym właściwie jest szczoteczka soniczna. Jest to rodzaj szczoteczki elektrycznej – pracuje dzięki akumulatorowi, który gromadzi energię elektryczną. Żeby działała właściwie, należy ją regularnie ładować. Skąd jednak w nazwie „soniczność”? Soniczność oznacza emitowanie słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Częstotliwość ową określa się w Hertzach. W przypadku klasycznych szczoteczek sonicznych wynosi ona około 260 Hz. Nowoczesne szczoteczki soniczno-rotacyjne generują znacznie szersze pole (200-400 Hz).


Ale co daje soniczność? Generowana częstotliwość dźwiękowa jest w stanie wytworzyć chmurę bąbelków, która ułatwia czyszczenie zębów, docierając do trudno dostępnych miejsc i rozszerzając zakres działania urządzenia. Tego typu sprzęty są więc znacznie bardziej skuteczne od zwykłych szczoteczek manualnych. Specjalna konstrukcja jest zdolna do emitowania fali dźwiękowej, która generuje chmurę bąbelków.

Chmura ta dociera do trudno dostępnych miejsc i pomaga umyć zęby. Jest to jedynie funkcja pomocnicza, ponieważ skuteczność szczoteczki do zębów zależy od możliwie jak najlepszym kontakcie włókien z powierzchnią zęba oraz czyszczenie mechaniczne, czyli to, jakie główka wykonuje ruchy, które przekładają się na to, jak usuwa płytkę bakteryjną i osad z trudno dostępnych miejsc. Na tym, w dużym skrócie, polega soniczność.

Możemy zadać sobie pytanie, czy dziecko w ogóle potrzebuje tak zaawansowanych technologii? Z całą pewnością tak. Prędzej dorosła osoba będzie mieć cierpliwość, czas, a przede wszystkim kontrolę i precyzję ruchu, by poradzić sobie z nawet najbardziej zwyczajną szczoteczką. Choć trzeba przyznać, że nawet najbardziej wprawny użytkownik, w ten sposób i tak nie umyje zębów porównywalnie do urządzeń sonicznych lub soniczno-rotacyjnych.

Tymczasem sprawność manualna dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, by mogło wziąć ono na siebie pełną odpowiedzialność i w pełni wykonać prawidłową procedurę mycia zębów. Dlatego też na zdrowiu nie należy oszczędzać, a tym bardziej na zdrowiu młodych, rozwijających się osób.

Szczoteczki soniczne dla dzieci – rodzaje

Szczoteczki soniczno-rotacyjne
Fot. materiały prasowe


Dziecięce modele tego typu urządzeń mają bardzo podobne właściwości do modeli opracowanych dla osób dorosłych. Różnice kryją się na poziomie strukturalnym oraz w dodatkach uatrakcyjniających proces mycia zębów.

- okrągła główka
Okrągła główka w soniczno-rotacyjnych modelach dla najmłodszych, została opracowana tak, by zachować właściwy kompromis pomiędzy delikatnością włókien, a skutecznością ich działania. Jej kształt oraz wielkość również dostosowana jest do małych i delikatnych jam ustnych oraz uzębienia. Zaprojektowano ją tak, by mogła obejmować ząb ze wszystkich stron i docierać nawet do trudno dostępnych miejsc. Szczególnie, że główka jest dużo mniejsza niż w szczoteczkach dla dorosłych.

- technika mycia
Technika mycia nie przypomina klasycznego „szorowania i wymiatania”. Użytkownik urządzenia w ogóle nie musi się wysilać. Wystarczy jedynie, by miał względną świadomość tego, że każdy areał jamy ustnej musi być poddany czyszczeniu. Sprzęt wykonuje większość pracy za nas. Zadaniem użytkownika jest jedynie dopilnowanie, by główka szczoteczki znalazła się dokładnie wszędzie. Warto na samym początku pomagać dziecku w szczotkowaniu. Najpierw robić to z nim, pomagając opanować właściwe ruchy, następnie asystować mu w tej czynności, chwaląc postępy.

- aplikacja
Uatrakcyjnianie dziecięcych modeli leży nie tylko w ich ciekawym, dostosowanym do gustu młodych osób, wzornictwie, ale także w specjalnych dodatkach, takich jak współpracująca ze szczoteczką aplikacja na smartfona, która wspomaga mycie zębów. Najmłodszym dedykowana jest specjalna aplikacja Disneya, która łączy zabawę i naukę szczotkowania, wyrabiając dobre nawyki szczotkowania od najmłodszych lat!

- design
Lub też wzornictwo, o którym wspomniano wyżej zostało opracowane tak, by idealnie korespondować z młodą wrażliwością. Dla najmłodszych dedykowane są motywy bajkowe bajki, dla starszych odpowiedni dla wieku design i kolor. Mamy też możliwość personalizacji rączki przez wybór jednej z czterech naklejek z motywem bajki.

- długie działanie na jednym ładowaniu
Od 8 do 14 dni na jednym ładowaniu, zależnie od modelu. To bardzo korzystna opcja, szczególnie w warunkach wakacyjnych.

- timer
Po dwóch minutach sygnalizuje koniec całego procesu. Nie trzeba więc patrzeć na zegarek, ale też martwić się, że zęby były myte zbyt krótko, gdyż timer będzie sygnalizować co 30 sekund, że czas zmienić czyszczoną ćwiartkę łuku zębowego.

Zwykłe szczoteczki soniczne z podłużną główką

Fot. materiały prasowe

Zbliżona do tradycyjnej, podłużna główka wykonuje dość ograniczony ruch i nie jest tak skuteczna, jak jej okrągły odpowiednik. Nie zmienia to jednak faktu, że przewaga na zwyczajnymi szczoteczkami manualnymi, nie powinna podlegać żadnej kwestii.

- główka
Podłużna, podobna do manualnej. Wersje dziecięce charakteryzują się mniejszym rozmiarem i bardziej delikatnymi włóknami.

- technika mycia
Tu sprawa nie jest tak łatwa, jak w przypadku szczoteczki soniczno-rotacyjnej z okrągłą główką. Wymagana jest specjalna technika, oparta o ruch wymiatający, odpowiednie przykładanie główki szczoteczki do powierzchni zębów (zachowanie kąta 45 stopni), co może być odrobinę problematyczne przy młodszych dzieciach

- aplikacja
Niektóre szczoteczki soniczne mają dedykowaną aplikację wspomagającą mycie.

- design
Fot. materiały prasowe


Wzornictwo jest zwykle bardzo przyjazne dziecięcym gustom.

- długie działanie na jednym ładowaniu
Zależnie od modelu od 7 dni do 14 dni na jednym ładowaniu. Współczesne baterie potrafią być naprawdę pojemne.

- timer
Niektóre modele mają wbudowany timer sygnalizujący upływ określonego czasu.

Szczoteczki soniczno-rotacyjne: jak dobrać do wieku dziecka?

Oral-B Kids (od 3 do 6 lat)
Urządzenia z serii „Kids” nie tylko współpracują ze specjalną aplikacją, ale także przyozdobione są w konkretne motywy pochodzące z ulubionych bajek lub kreskówek. W ten sposób codzienne rytuały higieniczne stają się bardziej atrakcyjne. Główka szczoteczki jest znacznie mniejsza niż główki szczoteczek dla dorosłych, posiada timer i może pracować aż 8 dni na jednym naładowaniu!

Oral-B Junior (od 6 do 12 lat)
Fot. materiały prasowe


Estetyka urządzeń jest już mniej dziecięca, ale nadal bardzo atrakcyjna dla młodych, a ich konstrukcja charakteryzuje się niezwykłą skutecznością. Cechy charakterystyczne urządzeń to:
- Okrągła główka z odpowiednim, bardzo miękkim włosiem
- Wbudowany timer
- Czujnik nacisku (kontroluje, czy dziecko nie myje zębów zbyt mocno)
- Od 10 do 14 dni na jednym ładowaniu

Oral-B Teen (od 12 lat)
Wchodzimy w świat nastolatków. Ten model stanowi perfekcyjny pomost pomiędzy urządzeniami dziecięcymi, a dorosłymi. Zalety Oral-B Teen to:
- Okrągła główka inspirowana narzędziami stomatologicznymi.
- Końcówka ortodontyczna dla dzieci noszących aparat
- Trzy tryby pracy
- Timer i czujnik nacisku
- Szczotkowanie z aplikacją!
- Aż dwa tygodnie na jednym ładowaniu