mamDu_avatar

Jak zorganizować komunię w domu? Podpowiadamy, jakie wybrać dekoracje i menu

Materiał Reklamowy SodaStream

30 kwietnia 2024, 10:54 · 4 minuty czytania
Organizacja komunii w domu to z jednej strony wyzwanie, z drugiej szansa na urządzenie przyjęcia na własnych zasadach i stworzenie swobodnej atmosfery. Przygotowania warto rozpocząć dużo wcześniej. Tak duże przedsięwzięcie wymaga przecież dobrego planu. Jak zorganizować komunię w domu, aby zminimalizować stres i zadbać nie tylko o komfort gości, ale też osób zaangażowanych w liczne obowiązki?


Jak zorganizować komunię w domu? Podpowiadamy, jakie wybrać dekoracje i menu

Materiał Reklamowy SodaStream
30 kwietnia 2024, 10:54 • 1 minuta czytania
Organizacja komunii w domu to z jednej strony wyzwanie, z drugiej szansa na urządzenie przyjęcia na własnych zasadach i stworzenie swobodnej atmosfery. Przygotowania warto rozpocząć dużo wcześniej. Tak duże przedsięwzięcie wymaga przecież dobrego planu. Jak zorganizować komunię w domu, aby zminimalizować stres i zadbać nie tylko o komfort gości, ale też osób zaangażowanych w liczne obowiązki?
Fot. materiały promocyjne SodaStream
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Organizacja komunii – o czym warto pamiętać?

Przyjęcie komunijne w domu to szansa na uroczyste świętowanie, ale też swobodne spotkanie w gronie najbliższych. O czym warto pamiętać, aby stworzyć odpowiednią atmosferę i nie nałożyć na siebie zbyt wielu obowiązków?

  • Weź pod uwagę zdanie dziecka przystępującego do komunii

To właśnie na nim trzeba skupić się w tym dniu, a nie tylko na kolejnych zadaniach do wykonania. Warto zaangażować je w przygotowania i wybór niezbędnych elementów, m.in. dekoracji na komunię, menu czy atrakcji.

  • Zadbaj o swój komfort i ułatwiaj sobie wyznaczone zadania

Zaplanowanie, a następnie przygotowanie tak dużego przyjęcia dla osób w różnym wieku to ogromne wyzwanie, które warto sobie na każdym etapie ułatwiać. Jeśli nie czujesz się pewnie w kuchni, zdecyduj się na pomoc lub weź dania z ulubionej restauracji. Sprawdź wcześniej, z jakim wyprzedzeniem należy zamówić ciasta i tort. 

Zamiast dźwigać zgrzewki wody czy soków, wybierz wygodniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązanie, jakim jest saturator do wody gazowanej SodaStream. Pozwala on wykorzystać wodę kranową i nasycić ją bąbelkami.

Możesz wybrać kilka poziomów gazowania oraz tworzyć własne kompozycje napojów z dodatkiem syropów lub wybranych przez siebie świeżych ziół, soków i musów owocowych. Nie musisz wyrzucać butelek lub kartonów, bo – w zależności od modelu – korzystasz z tych wielorazowych, które zostały wykonane z trwałego tritanu lub szkła. Po uroczystości możesz je po prostu umyć w zmywarce i wykorzystać ponownie. 

  • Poproś o pomoc

Przygotowanie do komunii wymaga współpracy kilku osób. Jeśli za wszystkie zadania będzie odpowiedzialna tylko jedna, nie będzie miała ona szansy tak naprawdę uczestniczyć w przyjęciu, ponieważ zawsze będzie miała coś do załatwienia. To czas, kiedy niezbędne będzie proszenie o pomoc, np. w przyniesieniu przystawek lub ciast. Może dziadkowie podzielą się swoimi słynnymi przetworami, a ciocia znana z cukierniczych talentów zrobi ulubione babeczki? W organizację warto też zaangażować dziecko, które będzie czuło się ważne, kiedy zdecyduje o elementach swojego przyjęcia.

  • Postaw na elastyczne podejście

Perfekcja daje spektakularne efekty, ale zabiera wiele radości, dlatego postaraj się elastycznie podchodzić do oczekiwań oraz sytuacji, które nie poszły po twojej myśli. Na końcu i tak najważniejsze będzie rodzinne świętowanie, a nie np. to, czy ciasto idealnie wyrosło.

  • Planuj: budżet, listę gości, zaproszenia i zakupy

Przed planowaną komunią w domu zastanów się nad listą gości i wyślij lub osobiście wręcz zaproszenia. Kolejnym etapem organizacji jest ustalenie budżetu. Na jego podstawie możesz zrobić listę zakupów spożywczych i dekoracji oraz spraw do załatwienia.

Menu na komunię na 20-30 osób

Jednym z najbardziej pracochłonnych elementów organizacji komunii w domu jest ustalenie menu nawet na 20-30 osób. Należy wziąć pod uwagę preferencje żywieniowe gości, którzy mogą być wegetarianami, weganami, alergikami czy chorować na cukrzycę lub stosować dietę eliminacyjną. Liczyć się będzie także zdanie dziecka: warto wraz z nim ustalić, jakie potrawy i desery będą podane.

Aby ułatwić sobie zadanie, możesz zamówić catering lub tort i ciasta, a tylko przystawki komunijne zrobić samemu. Nie warto przesadzać z ilością potraw, ponieważ przygotowania zabiorą zbyt wiele czasu i energii, a nadmiar jedzenia może się zmarnować.

Jeśli chcesz samodzielnie ugotować potrawy na komunię w domu, postaw na te, które nie będą zbyt skomplikowane czy wieloetapowe. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju pieczone mięsa lub ryby na danie główne oraz ulubiona zupa dziecka. Aby ją uatrakcyjnić, możesz zaproponować ciekawe dodatki, np. grzanki, chipsy z parmezanu lub jarmużu czy kleks z bitej śmietany i prażone orzechy.

Nie zapominaj też o odpowiedniej ilości napojów bezalkoholowych. Najlepiej w dostępnym miejscu ustaw saturator oraz różnego rodzaju dodatki do wody gazowanej, np. gotowe syropy, owoce, zioła. W ten sposób ograniczysz ilość zakupów, plastikowych, jednorazowych butelek oraz nie będziesz dźwigać ciężkich zgrzewek.

Sprawdź 3 pomysły na domową lemoniadę>>

Dekoracje na komunię w domu lub w ogrodzie?

Komunia w domu lub ogrodzie będzie wymagała odpowiedniej oprawy, do której warto wybrać świeże kwiaty. W maju będzie ogromny wybór kolorów i gatunków dostępnych na targach kwiatowych lub kwiaciarniach. Jak udekorować stół na komunię w domu? Możesz samodzielnie skomponować bukiety lub zamówić u florysty efektowny stroik na stół.

Przy takiej dekoracji na komunię w domu obowiązuje jedna podstawowa zasada: kompozycja nie może ograniczać gościom widoczności i przeszkadzać w rozmowach. Dobrze więc postawić na kilka niskich wazonów lub 1 bardzo wysoki, np. na nóżce.

Zastawa stołowa i kwiaty estetycznie prezentować się będą na tle z białego lub pastelowego obrusu. Jasne kolory to klasyka komunijnych dekoracji. Jeśli jednak wolisz coś nietuzinkowego, możesz postawić na intensywniejsze kolory. O ulubione warto zapytać dziecka. Kiedy już wybierzesz paletę barw, możesz pomyśleć o drobnych dekoracjach, np. serwetkach, balonach, winietkach.

Jeśli organizujesz komunię w ogrodzie, pomyśl o odpowiednim zadaszeniu na wypadek załamania pogody. Możesz kupić lub wynająć namiot, pod którym staną stół i krzesła oraz kącik z napojami: kawą, herbatą, ekspresem do wody gazowanej i dodatkami.

Jak urozmaicić komunię w domu – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Organizując komunię w domu, nie zawsze mamy na tyle dużą przestrzeń, by rozplanować atrakcje typowe dla imprez w restauracjach czy salach bankietowych. Zatrudnianie animatora sprawdzi się raczej w ogrodzie, a nie w mieszkaniu. Jak urozmaicić komunie w domu, aby uroczystość nie sprowadzała się tylko do siedzenia przy stole? 

Weź pod uwagę wiek gości – jeśli zaproszone będą dzieci – wydzieli im kącik zabaw z grami planszowymi, zmywalnymi tatuażami, zestawami kreatywnymi. W wersji przyjęcia w ogrodzie możesz też zaangażować jedną osobę do robienia dużych baniek mydlanych. Aby zaktywizować nie tylko dzieci, warto postawić na ciekawe atrakcje kulinarne. Jedną z nich może być zawijanie własnych kompozycji spring rollsów (surowych sajgonek) lub tortilli czy czekoladowe fondue.

Jak jeszcze urozmaicić komunię? W domu nie ma miejsca na fotobudkę, ale możesz ją zrobić nieco inaczej. Wystarczy aparat natychmiastowy, wkłady oraz akcesoria, np. śmieszne okulary i wąsy na patyku, napisy czy nakrycia głowy.