Częsty problem z probiotykami dla dzieci. Sekret jego rozwiązania tkwi w... nakrętce

Dawid Wojtowicz
Twoja pociecha cierpi przez kolkę albo biegunkę? Sięgnij po probiotyki. Pewnie nie raz słyszałaś taką radę. Nie da się ukryć, że preparaty z żywymi kulturami bakterii czasami okazują się panaceum na tego rodzaju dolegliwości. Jednak ich skuteczność zależy od przeżywalności probiotycznych drobnoustrojów, a z nią bywa różnie. Problem ten rozwiązał Vivomixx, a cała idea sprowadza się do... nakrętki.
Vivomixx to opatentowana kompozycja 8 szczepów bakterii probiotycznych wyselekcjonowanych z fizjologicznej mikroflory jelitowej z uwagi na ich uzupełniające się działanie biologiczne (synergię) Jonathan Borba / Unsplash
Znajdujące się na sklepowych półkach dziecięce probiotyki często mają formę kropli. W tej postaci korzystne dla zdrowia bakterie zawieszone są w oleju, który chroni je przed wilgocią i wpływem powietrza. Do płynnej mieszaniny trafiają już na etapie produkcji. Czas, jaki mija od powstania do zakupu i użytku, rzutuje na ich właściwości. Im jest dłuższy, tym skuteczność spada, ponieważ więcej bakterii ginie.

Twórcy kropli Vivomixx zadbali o to, by szczepy pożytecznych drobnoustrojów cieszyły się jak najlepszymi warunkami życia, zanim jakiś maluch skorzysta z ich dobroczynnego działania. Zasługa w tym specjalnej nakrętki. To w niej znajduje się proszek z bakteriami. Dzięki temu zabezpieczeniu są one aktywowane (uwalniane do buteleczki z olejem, tworząc gotową do użycia zawiesinę) dopiero przy pierwszym otwarciu, co zapewnia im dłuższą przeżywalność.
Suplement diety Vivomixx Krople dla noworodków, niemowląt i małych dzieciMateriały prasowe / Vivomixx
Mama, która zdecyduje się sięgnąć po krople Vivomixx, może mieć więc pewność, że podawany dziecku probiotyk będzie faktycznie zawierał "żywe i aktywne" kultury bakterii, bo tymi właśnie słowami są często opisywane tego rodzaju suplementy diety. Patent z nakrętką będącą schronieniem dla bakteryjnych komórek sprawia, że zwrot "najwyższa jakość" przestaje być pustym sloganem.


Vivomixx to opatentowana kompozycja 8 szczepów bakterii probiotycznych wyselekcjonowanych z fizjologicznej mikroflory jelitowej z uwagi na ich uzupełniające się działanie biologiczne (synergię). Tę oryginalną formułę opracował Claudio De Simone, obecnie emerytowany profesor Chorób Zakaźnych Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech, specjalizujący się w gastroenterologii i immunologii klinicznej.

Wynaleziony przez lekarza medycyny i profesora chorób infekcyjnych probiotyk może być stosowany już od pierwszego dnia życia dziecka. Ponieważ pomaga on w odbudowie prawidłowego składu mikroflory jelitowej we wczesnym okresie rozwoju, może służyć też jako wsparcie przy takich dolegliwościach żołądkowo-jelitowych jak kolki, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka infekcyjna czy poantybiotykowa.
Skuteczność mieszaniny 8 szczepów bakterii probiotycznych w ściśle określonych proporcjach (Formuły De Simone) potwierdzono w setkach publikacji naukowych z całego świata. Jedno z nich opublikowano na łamach Nutrients, wydawanego online prestiżowego czasopisma naukowego o żywieniu ludzi. Zespół pod przewodnictwem Marii Elisabetta Baldassarre zbadał skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatu Vivomixx w leczeniu kolki jelitowej niemowląt.

W badaniu wzięło udział 62 karmionych piersią dzieci cierpiących z powodu kolki. Podzielono je na dwie grupy, z których jedna otrzymywała probiotyk, a druga placebo przez okres 21 dni. Rodzice małych uczestników zapisywali w dziennikach obserwacyjnych m.in. liczbę minut nieutulonego płaczu, jednego z typowych objawów kolki jelitowej u dzieci w wieku niemowlęcym.

W grupie, której podawano probiotyk, dzieci były mniej rozdrażnione, a średnia liczba minut nieutulonego płaczu zsumowana dla całego czasu trwania badania była znacząco krótsza w porównaniu do grupy placebo. Między badanymi grupami nie stwierdzono natomiast żadnych różnic w częstotliwości epizodów zarzucania treści pokarmowej, liczbie wypróżnień czy konsystencji stolca.
8 szczepów bakterii probiotycznych dostępnych w probiotyku VivomixxMateriały prasowe / Vivomixx
Brak tych zmian jest o tyle istotny, że niektórzy rodzice mają obiekcje przy podawaniu małym dzieciom probiotyków, gdyż towarzyszą im obawy o to, jak pociechy będą tolerowały preparaty z żywymi kulturami bakterii. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to pytanie: "czy pojawią się jakieś skutki uboczne?". Wykluczenie działań niepożądanych jest więc dla zatroskanych opiekunów decydującym kryterium.

Jak prawidłowo stosować doustne krople w innowacyjnym opakowaniu? Do opakowania dołączono pierścień ułatwiający otwieranie buteleczki. Aby uwolnić bakterie z nakrętki, należy nałożyć na nią pierścień, przekręcić ją do oporu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, postukać w nią, by cały proszek trafił do oleju, a następnie odkręcić. Nakrętkę zastępuje wówczas kroplomierz również dołączony do opakowania.

Krople można podawać bezpośrednio do jamy ustnej lub po rozpuszczeniu w letnim płynie. Przed każdym użyciem produkt należy wstrząsnąć kilkukrotnie i odmierzyć zalecaną ilość kropli. Po zastosowaniu buteleczkę z zawiesiną trzeba szczelnie zamknąć. Probiotyk należy przechowywać w lodówce (2-8 stopni C) z uwagi na to, że zawiera wrażliwe na ciepło bakterie kwasu mlekowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą PHARMABEST