To najlepszy wiek na dziecko. Odkryto, kiedy rodzicielstwo rzeczywiście nas uszczęśliwia

Iza Orlicz
W jakim wieku powinniśmy zdecydować się na pierwsze dziecko? To oczywiście sprawa indywidualna, ale badania jednoznacznie pokazują, kiedy rodzicielstwo rzeczywiście nas uszczęśliwia, a nie traktujemy go tylko jak naszego obowiązku.
W jakim wieku najlepiej zostać rodzicem? unsplash.com
Badania nad satysfakcją życiową rodziców przeprowadziła Sonja Lyubomirsky, profesor psychologii na University of California. W "Psychological Science” opublikowała wyniki, do których doszła na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród ponad 7 tys. Amerykanów.

Granica 26 lat


I co się okazało? Rodzice w wieku 17–25 lat deklarowali zadowolenie z życia niższe nie tylko od swoich bezdzietnych rówieśników, ale i od rodziców, którzy ukończyli już 26 lat. Rezultaty badania wykazały dodatkowo, że najszczęśliwsi są rodzice starsi i będący w związku małżeńskim.


– Starsi rodzice są nie tylko bardziej dojrzali emocjonalnie, ale mają też zwykle więcej zasobów finansowych ułatwiających opiekę nad dziećmi – przyznaje Sonja Lyubomirsky, współautorka badania.

Podobne tego typu badania przeprowadzili naukowcy z Max Planck Institute w Rostocku. Przeanalizowali dane dotyczące rodzicielstwa w Wielkiej Brytanii i Niemiec. Okazało się, że osoby, które decydują się na potomstwo w wieku powyżej 35 lat, są szczęśliwsze niż młodsi rodzice.

Z badania jednoznacznie też wynika, że najmniej zadowolone z macierzyństwa są kobiety, którym pierwsze dziecko urodziło się przed ukończeniem przez nie 23 lat.

Jak to jest w Polsce?


Badania tego typu przeprowadzone zostały też w Polsce. Dr Anna Baranowska-Rataj z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na podstawie swoich badań doszła do wniosku, że narodziny pierwszego dziecka przynoszą Polkom szczęście – poczucie satysfakcji życiowej młodej matki rośnie u nas średnio o 9,1 punktu procentowego.

A jak wpływa na poczucie życiowego zadowolenia pojawienie się na świecie kolejnych dzieci? Naukowcy z Max Planck Institute w Rostocku doszli do przekonania, że o ile narodziny pierwszego dziecka podnosi nasze poczucie szczęście, o tyle kolejne dzieci wcale nie sprawiają, że stajemy się bardziej zadowoleni z życia. Wyliczyli, że po narodzeniu drugiego dziecka poziom szczęścia rodziców jeszcze nieznacznie, chociaż tylko tymczasowo wzrasta, a po narodzinach trzeciego – spada.

Takie są wyniki badań, przy czym naukowcy zaznaczają, że wiele zależy od naszej sytuacji finansowej, wsparcia rodziny, ale też pomocy państwa, jaką oferuje rodzicom.

Źródło: focus.pl