Bezradni i zagubieni. Do tych pacjentów Fundacja Małgorzaty Braunek wyciąga pomocną dłoń

Agnieszka Miastowska
Fundacja "Bądź" realizuje testament znanej aktorki Małgosi Braunek, która zmarła na nowotwór złośliwy w czerwcu 2014 r. Nadrzędnym celem Fundacji "Bądź" jest reforma medycyny onkologicznej w Polsce, począwszy od profilaktyki, poprzez zintegrowane metody leczenia, po rekonwalescencję i zapobieganie nawrotom choroby. Do kogo adresowane jest przesłanie?
Fundacja Bądź Małgorzaty Braunek. Edukacja pomaga walczyć z rakiem Fot.M.Mutor/Agencja Gazeta
Małgorzata Braunek to legendarna polska aktorka filmowa i teatralna, buddystka i nauczycielka zen. Mama reżysera Xawerego Żuławskiego i aktorki Oriny Krajewskiej, żona tłumacza i nauczyciela zen Andrzeja Krajewskiego.

Testament Małgorzaty Braunek


Fundacja "Bądź" realizuje testament Małgosi Braunek, która zmarła na nowotwór złośliwy w czerwcu 2014 r. Na pewnym etapie leczenia medycyna konwencjonalna (trzy operacje, sesje chemioterapii), nie była już w stanie jej pomóc.

Małgosia dowiedziała się, że w innych krajach, w tym w sąsiednich Niemczech, od lat stosuje się terapie zintegrowane, łączące nowoczesne osiągnięcia medycyny naukowej z medycyną komplementarną, która leczy nie tylko chore narządy, lecz cały organizm człowieka.
Niestety, Małgosi nie było już dane skorzystać z tych metod, ale pozostawiła po sobie swoją ostatnią wolę – utworzenia "centrum informacji i studiów nad holistycznym podejściem w medycynie" i wykorzystania w tym celu funduszy zgromadzonych przez przyjaciół i wielu ludzi dobrej woli na jej leczenie za granicą.

Cele Fundacji "Bądź"


Nadrzędnym celem Fundacji „Bądź” jest reforma medycyny onkologicznej w Polsce, począwszy od profilaktyki, poprzez zintegrowane metody leczenia, po rekonwalescencję i zapobieganie nawrotom choroby.
Są one realizowane poprzez stymulację dialogu i współpracy w środowisku medycznym oraz konkretne działania, takie jak tworzenie wiarygodnych źródeł informacji dla pacjentów i lekarzy, organizację różnego typu warsztatów, wydarzeń i akcji edukacyjnych
wspierających chorych.


Jak działa fundacja?


Główną osią działalności jest organizacja warsztatów, wydarzeń i akcji edukacyjnych. Działania kierowane są do osób chorych onkologicznie i przewlekle, ich bliskich, a także do osób zdrowych, zainteresowanych zdrowym trybem życia, prewencją i leczeniem.

Do tej pory Fundacja zorganizowała kilkadziesiąt akcji edukacyjnych z zakresu medycyny umysł-ciało, mindfulness, cancer coachingu, medycyny chińskiej, naturalnej pielęgnacji, jogi śmiechu, żywienia w chorobie nowotworowej, czy założeń medycyny integralnej.

Adresaci przesłania i działalności Fundacji

Ludzie chorzy na raka – z poczuciem zagubienia, lęku, bezsilności wobec służby zdrowia w Polsce oraz wobec braku szerszej wiedzy na temat różnych metod wspierania leczenia, niewspółpracujący z lekarzami, ze sobą, czasem roszczeniowi.

Bliscy chorych na raka – z poczuciem niewiedzy, bezradności i nieumiejętności
wsparcia chorych, często wycofani z pomocy, nieumiejący się komunikować w sytuacji choroby, nieodpowiadający na potrzeby chorych z braku wiedzy i nieświadomości, sami często potrzebujący pomocy i wsparcia.

Środowisko medyczne – autorytety, specjaliści i lekarze pierwszego kontaktu, stawiający diagnozy, zorientowani jak dotąd przede wszystkim na klasyczne metody leczenia, niemający tradycji i zaufania do badania i leczenia całego organizmu.

Społeczeństwo nieświadome onkologicznie – rzadko badające się, nieposiadające
wiedzy na temat konieczności profilaktyki oraz integralnego podejścia do zdrowia.

Społeczeństwo świadome, szukające poszerzenia wiedzy – zainteresowane zdrowym trybem życia, holistycznym podejściem do zdrowia, prewencją i leczeniem chorób przewlekłych.

Więcej informacji na temat działania fundacji możecie znaleźć na stronie: Fundacja Bądź