Dyrektor warszawskiego LO odpowiedział na groźby ws. strajku kobiet. Jego list to mistrzostwo świata

Iza Orlicz
"Młodzież chciała zabrać głos w tak ważnej kwestii i miała do tego prawo” – mówi w rozmowie z nami Marcin Konrad Jaroszewski, dyrektor XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego, który na Twitterze opublikował swój list do Mazowieckiej Kurator Oświaty. Internauci nie kryją swojego poparcia dla wyrażonych w nim poglądów.
Dyrektor wyraził poparcie dla swoich uczniów Twitter.com
Marcin Jaroszewski przyznaje, że napisał list do Mazowieckiej Kurator Oświaty w odpowiedzi na maila od kuratoryjnego wizytatora.

– Miałem odpowiedzieć na pytanie, jakie działania podejmę w związku z przystąpieniem uczniów naszej placówki do akcji "Szkoła to dziewczyna”. Wyraziłem więc swoją opinię na ten temat i napisałem wszystko, co wydaje mi się istotne i ważne – mówi nam dyrektor LO im. Jana Śniadeckiego.

Młodzież miało do tego prawo


Akcja "Szkoła to dziewczyna” polegała na tym, że uczniowie z ponad 40 warszawskich liceów postanowili wyrazić swoje poparcie dla protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W ubiegłą środę odmówili aktywnego udziału w lekcjach, na swoich awatarach umieścili symbol błyskawicy, część z nich w ogóle nie połączyła się z nauczycielami.


– Młodzież chciała zabrać głos w tak ważnej kwestii, czuła potrzebę wyrażenia swoich poglądów i miała do tego prawo. Nie jestem od tego, żeby im to prawo odbierać – mówi dyrektor.

W swoim liście powołuje się m.in. na Konwencję o prawach dziecka przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.
"Pani troska, jak sądzę, na pewno dotyczy art. 12,13,14,15 (…), które stanowią: państwa zapewniają dziecku prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach jego dotyczących; dziecko ma prawo do swobodnej wypowiedzi (…), państwa będą respektowały prawo dziecka do swobody myśli, sumienia i wyznania, państwa uznają prawa dziecka do swobodnego zrzeszania się oraz wolności pokojowych zgromadzeń” – czytamy w liście Marcina Jaroszewskiego.

Proponuje on też kilka ważnych tematów do przyszłych dyskusji z młodzieżą.
"Zapewne zgodzi się Pani ze mną, że warte rozważenia, na przykład w ramach zajęć edukacji dla bezpieczeństwa, jest przeprowadzenie dyskusji, czy podejmowanie kontrowersyjnych decyzji, które wyprowadzają tysiące ludzi na ulice w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest na pewno działaniem odpowiedzialnym w kontekście bezpieczeństwa publicznego” – pyta w swoim liście dyrektor.

Jestem dumny z uczniów


– Nie wiem, czy list spodoba się pani kurator, ale chciałem ją uspokoić. Nasze liceum respektuje i przestrzega norm prawnych, dlatego jest otwarte na wszelkie inicjatywy uczniowskie, które sprzyjają rozwijaniu u nich postaw obywatelskich i demokratycznych - mówi Marcin Jaroszewski.

I przyznaje, że jest dumny z uczniów swojego liceum. – Nie tylko wykazali się inicjatywą, bo przeprowadzili referendum w sprawie przystąpienia do akcji i wzięli w niej udział, ale też dlatego, że mają odwagę wyrażać własne poglądy. Martwiłbym się, gdyby akcja trwała dłużej, bo zależy nam przede wszystkim na uczeniu naszych uczniów, ale oni są mądrzy i odpowiedzialni i obecnie lekcje odbywają się bez zakłóceń – podsumowuje dyrektor.