Bezpieczeństwo dziecka. Aplikacja, która pomoże się o nie zatroszczyć

Materiał promocyjny Play
W obecnych czasach większość dzieci już od najmłodszych lat ma dostęp do smartfona, tabletu czy komputera, a co za tym idzie – również do internetu. Nawet kilkulatek potrafi wyszukać i obejrzeć ulubioną kreskówkę, odsłuchać piosenkę czy uruchomić aplikację. Nowoczesna technologia niesie ze sobą wiele korzyści, wspiera uczniów w nauce, a po szkole zapewnia im doskonałą zabawę.
Fot. Shutterstock/De Visu
Jak, będąc rodzicem, uczestniczyć w odkrywaniu świata przez dziecko i dbać o jego bezpieczeństwo? Z pomocą mogą nam przyjść nowoczesne aplikacje – np. Bezpieczna Rodzina w Play.

Dzieci w zdigitalizowanym świecie

Dziś zarówno nam, jak i naszym podopiecznym, trudno jest unikać korzystania z sieci. Badania wykazują, że ponad 80% osób w wieku 7-15 lat posiada telefon komórkowy, z czego znaczna większość ma dostęp do internetu. Do czego nasze dzieci najczęściej wykorzystują smartfony? Kilkulatki zazwyczaj grają w gry online, oglądają bajki lub słuchają muzyki.
Advertisement
Z kolei starsze dzieci chętnie używają komunikatorów oraz korzystają z portali społecznościowych. Warto jednak pamiętać, że dostęp do sieci to dla nich nie tylko bezgraniczny ocean rozrywki, ale także narzędzie wspierające naukę i prawidłowy rozwój.


Dla wielu dzieci – zarówno kilku-, jak i nastolatków – sieć stanowi także kompendium wiedzy. To tutaj mogą odnaleźć informacje potrzebne do odrobienia zadań domowych, czytają lektury online i kontaktują się z nauczycielami albo rówieśnikami. Coraz częściej też sami pedagodzy zadają swoim uczniom dodatkowe prace do odrobienia w specjalnie przeznaczonych do tego serwisach edukacyjnych.
Gdy nasze pociechy dorastają i stają się coraz bardziej samodzielne, chcą same lub w towarzystwie rówieśników chodzić do szkoły, na boisko czy odwiedzać przyjaciół. W takiej sytuacji pomocna może okazać się funkcja lokalizacji. Co więcej, korzystając z aplikacji takich jak Bezpieczna Rodzina w Play, możemy wyznaczać tzw. bezpieczne strefy – np. teren placu zabaw lub drogę do szkoły.

W przypadku, gdy dziecko opuści taką wspólnie określoną strefę, rodzic dostanie powiadomienie w aplikacji. Wybierając rozwiązanie, które ma pomóc nam chronić bezpieczeństwo dziecka, warto sprawdzić, jaki zakres działania proponuje nam aplikacja. Niektóre z nich pozwalają dbać o bezpieczeństwo dziecka nie tylko podczas jego przebywania poza domem, ale także wówczas, gdy korzysta ono z sieci.

Cyberbezpieczeństwo dzieci

Nie ulega wątpliwości, że dostęp do internetu niesie ze sobą wiele korzyści. Jak edukować dzieci w zakresie bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie? Najlepszym sposobem jest rozmowa – tłumaczenie podopiecznym, z jakimi niebezpieczeństwami może wiązać się np. przyjmowanie do „grona znajomych” (np. w grach czy na portalach społecznościowych) osób, których nie znają, czy dzielenie się prywatnymi informacjami z innymi użytkownikami.

Edukowanie dzieci w zakresie tego, na jakie sytuacje powinny uważać podczas korzystania z internetu i jak mogą sobie z nimi radzić, pozwoli nie tylko uświadomić podopiecznych, ale także zbudować wzajemne zaufanie na linii rodzic-dziecko.

Ochrona dziecka na odległość. To możliwe!

Wiele aplikacji dla rodziców oferuje przydatne funkcje, które pomagają dbać o bezpieczeństwo dzieci. Świetnym rozwiązaniem jest na przykład możliwość dodania nieodpowiednich stron do tzw. „czarnej listy” czy opcja określenia czasu, jaki dziecko może spędzać w internecie. Dzięki takim aplikacjom mamy też możliwość wyznaczyć, ile czasu dziecko może grać czy oglądać kreskówki, a także sprawdzić historię stron www, z których ostatnio korzystało.

Wykorzystując powstałe z myślą o rodzicach aplikacje, możemy także zwrócić większą uwagę na to, co nasze dziecko robi w sieci i uczyć podopiecznego przestrzegania wyznaczonych wspólnie zasad. Tego typu rozwiązania dają nam poczucie, że chronimy swoje dzieci możliwie jak najlepiej. Stają się także dobrym punktem wyjścia do wspólnych rozmów na temat bezpiecznego poruszania się po wirtualnym świecie oraz poza domem i pozwalają budować wzajemne zaufanie.