Z jej żołądka wyjęto 7-kilogramową "kulę". Z powodu zespołu Roszpunki nastolatka przeszła operację

Iza Orlicz
Twoje dziecko lubi bawić się swoimi włosami, wkłada je do ust lub wyrywa je i czasem… zjada? Brzmi szokująco, ale warto zwrócić na to uwagę, bo są to często pierwsze sygnały tzw. zespołu Roszpunki. Znowu zrobiło się o nim głośno, a wszystko za sprawą operacji, jaką przeprowadzili indyjscy lekarze. Z brzucha 17-latki usunęli 7-kilogramową kulę włosów.
Czym się objawia zespół Roszpunki? 123rf.com
Nastolatka przeszła kilkugodzinną operację żołądka, którą przeprowadzono w szpitalu w Bokaro Steel City w Indiach. Jak poinformowali lekarze, splątana masa włosów musiała tkwić w brzuchu nastolatki od kilku lat.

Co to jest trichofagia?


Potwierdzałoby to zresztą samopoczucie 17-latki, która mniej więcej od 3 lat skarżyła się na bóle brzucha, wzdęcia, mdłości. Gdy w końcu wykonano jej badanie USG, okazało się, że w jej brzuchu znajduje się trudna do zidentyfikowania masa.

Dopiero kolejne badania wykluczyły guza żołądka, a potwierdziły, że znajduje się w nim splątana kula włosów. Wtedy wiadomo już było, że nastolatka choruje na zespół Roszpunki.


To rzadkie zaburzenie wywołaną trichotillomanią, czyli wyrywaniem sobie włosów (nie tylko z głowy, ale też brwi czy rzęs) i trichofagią, czyli ich zjadaniem. Z czasem prowadzą one do zespołu Roszpunki, czyli niedrożności jelit spowodowanej zalegającymi w przewodzie pokarmowym włosami.

Nudności i spadek wagi


Na zespół Roszpunki chorują najczęściej właśnie nastolatki, bo powiązany jest on z zaburzeniami emocjonalnymi (lękiem, depresją, nerwicą, poczuciem osamotnienia). U osób, które zmagają się z tą chorobą można zaobserwować następujące objawy: bóle brzucha, nudności, wymioty, spadek łaknienia, uczucie pełności, spadek masy ciała, łysienie (jeśli wyrywa tych włosów dużo), refluks żołądkowo-przełykowy, nieprzyjemny zapach z ust.

Połykane, a niestrawione włosy zbijają się z czasem w coraz większe kulki, przez co mogą w końcu prowadzić do niedrożności jelit, która w skrajnych przypadkach może stanowić nawet zagrożenie życia.

Jak leczyć zespół Roszpunki?


Ponieważ nawyk jedzenia własnych włosów jest zaburzeniem psychicznym, to leczeniem zespołu Roszpunki zajmują się psychiatrzy (często konieczne jest przepisanie np. leków przeciwlękowych) oraz psychoterapeuci, którzy w zależności od skali zaburzeń i problemów emocjonalnych dobierają dla pacjenta najbardziej odpowiedni rodzaj psychoterapii.

Źródło: poradnikzdrowie.pl