Często słyszysz od dziecka te 6 zdań? To znak, że odczuwa "niepokój zamaskowany"

Iza Orlicz
Dzieciństwo wydaje nam się radosne i beztroskie, ale prawda jest taka, że większość dzieci wcześniej czy później doświadcza trudnych emocji, w tym również lęku. Ponieważ dopiero uczy się rozpoznawać swoje uczucia, to tym bardziej nie zawsze potrafi o nich wprost opowiadać. Za jakimi więc zdaniami, które wypowiada dziecko może kryć się niepokój?
Czasem dziecko nie umie powiedzieć wprost, co wywołuje w nim niepokój Julian Scagliola/Unsplash
Większość z nas już dawno zapomniała o presji czy stresie, z jaką borykają się dzieci, np. gdy muszą odnaleźć swoje miejsce w nowej grupie rówieśniczej, przystępują do testu, odpowiadają na pytania nauczyciela, uczą się nowych umiejętności. Z perspektywy czasu wydaje nam się, że to wszystko było łatwe i proste, ale u naszego dziecka może to wywoływać niepokój.

Zamaskowany lęk


Nie wszystkie też dzieci przyjdą do rodzica i opowiedzą mu o swoich lękach, czasem jest on wyrażany przez złość, drażliwość, bunt czy frustrację. Dr Azine Graff, amerykańska psycholożka kliniczna uważa, iż zdarza się też tak, że lęk czy niepokój zamaskowany w innych zdaniach czy zwrotach, które wypowiada dziecko.


Podaje przykłady kilku takich zdań, po których rodzicowi powinna zapalić się ostrzegawcza "czerwona lampka”. Jakie więc zdanie może wypowiedzieć twoje dziecko, za którym kryje się lęk?

1. "Nie wiem”. To proste zdanie wyraża nie tylko brak wiedzy w jakimś temacie, ale też niepewność. Zwróć uwagę, kiedy dziecko najczęściej powtarza: "Nie wiem”. Może w ściśle określonych sytuacjach, np. gdy opowiada o kontaktach z kolegami/koleżankami?

2. "Nie zostawiaj mnie”. To jasny komunikat, że dziecko potrzebuje twojego wsparcia. Może np. odczuwać niepokój przed zrobieniem czegoś po raz pierwszy lub ma wykonać coś sam.

3. "Jestem głupi”. Może oznaczać: "Boję się, że jeśli spróbuję, mogę zawieść”. Dziecko, któremu brakuje pewności siebie każdą, nawet najmniejszą porażkę może wyolbrzymiać, a to z kolei wpływa na jego samoocenę i poczucie własnej wartości.

4. "Zostaw mnie w spokoju”. Dziecko, które boryka się z jakimś problemem może mieć tendencję do wycofywania się lub odrzucania wszelkiej pomocy. Takie zdanie jest często wyrazem buntu, ale jednocześnie też wołaniem o pomoc.

5. "Nienawidzę cię”. Brzmi nieprzyjemnie i większość rodziców jest zwykle zszokowana, gdy słyszy te słowa pierwszy raz z ust swojego dziecka. Nie należy ich jednak traktować zbyt personalnie. Jak twierdzi psycholożka Azine Graff mogą one oznaczać: "Chcę, żebyś pomógł mi poczuć się bezpiecznie” lub „Potrzebuję pomocy, by wyjść z tej sytuacji”.

6. "Nie chcę iść na urodziny kolegi”. Czasem lęk lub niepokój wywołują w dziecku z pozoru przyjemne wydarzenia, jak np. spotkania z kolegami. Może jednak nie do końca czuje się w tej sytuacji pewnie? Może boi się przebywać w nowym miejscu lub odczuwa strach na myśl, że będzie musiało poznać nowe dzieci? Czasem problem jest głębszy, a dziecko, choć obiektywnie nic na to nie wskazuje, jest przekonane, że nikt go nie lubi.

Dr Azine Graff podkreśla, ze powyższe zdania stanowią tylko najpopularniejsze przykłady zwrotów, za którymi może kryć się lęk. Towarzyszyć mu może też smutek czy uczucie odtrącenia. Dlatego psychoterapeutka uczula, by w trakcie rozmów z dzieckiem zwracać uwagę nawet na subtelne komunikaty, które dziecko może wysyłać do rodzica.

Źródło: mother.ly