Znasz zasadę dyscypliny babci? Dzięki niej twoje dziecko zacznie cię słuchać

Iza Orlicz
Czasem z pozoru już przestarzałe metody wychowawcze mogą okazać się naprawdę skuteczne i w pozytywny sposób wpływają na zachowanie naszych dzieci. Na czym polega tzw. zasada dyscypliny babci? Nazwa brzmi może trochę zabawnie, ale kryje się za nią bardzo prosta metoda.
Zasada dyscypliny babci, czyli jak mówić, by dziecko nas sluchało fot. 123rf
Jak twierdzi psychoterapeutka, Amy Morin czasami babcie naprawdę wiedzą najlepiej. Dzięki tej strategii dzieci mają możliwość zapracowania na swoje przywileje, do tego tylko od nich zależy, jak i kiedy zdobywają nagrody.

Jak działa tzw. zasada dyscypliny babci?

Polega na przedstawianiu rzeczy jako zachęty, zamiast wskazywania na negatywne konsekwencje. Pewnie często mówisz zdania w stylu: "Nie możesz zjeść deseru, zanim nie zjesz obiadu” lub "Nie pójdziesz na dwór, gdy nie posprzątasz pokoju".

Gdy stosujesz tzw. zasadę babci, formułujesz je inaczej: "Kiedy skończysz obiad, możesz zjeść deser”, "Gdy tylko posprzątasz pokój, możesz iść na dwór". Brzmi przyjemniej, prawda? W ten sposób dajesz dziecku pozytywną motywację do działania.


Chodzi o to, by uzmysłowić mu, że przywileje są powiązane z określonym zachowaniem. Dziecko może je uzyskać, gdy wykona swoje obowiązki. Jeśli zdecyduje się nie robić tego, o co prosisz, nie zdobędzie swojego przywileju. Przy okazji dajesz więc mu kontrolę, bo dziecko ma wybór.

Jak ją stosować?

Tzw. zasada dyscypliny babci jest bardzo prosta do zastosowania. Gdy ją zapamiętasz, to formułowanie zdań w ten sposób szybko wejdzie ci w nawyk.

Oto kilka przykładów: "Kiedy skończysz pracę domową, możesz obejrzeć bajkę", "Gdy posprzątasz pokój, możesz bawić się na zewnątrz", "Kiedy będziesz mieć na sobie tenisówki i kurtkę, pójdziemy na plac zabaw”.

Tzw. zasada dyscypliny babci jest najskuteczniejsza, gdy masz czas, by czekać, aż dziecko wykona zadanie. Na przykład, jeśli powiesz: "Jak tylko przygotujesz się do pójścia do łóżka, przeczytamy książkę”, Twoje dziecko może się ociągać i okaże się, że nie starczy wam już czasu na czytanie. W takiej sytuacji możesz powiedzieć: "Jeśli będziesz gotowy do pójścia do łóżka w ciągu najbliższych 10 minut, będziemy mieli czas na przeczytanie książki”.

Kiedy zasada nie zadziała? Jeśli ulegniesz dziecku. Brak konsekwencji, np. gdy pozwolisz mu jednak zjeść deser przed obiadem sprawi, że twoje dziecko nauczy się, że mówisz jedno, a pozwalasz na zupełnie coś innego.

Ponadto zasada dyscypliny babci pomaga uniknąć straszenia dzieci. System kar i nagród gasi wewnętrzną motywację dzieci. Zanim zaczniesz formułować zdania według receptury babci, dowiedz się, czym się różni kara od konsekwencji.

Nie obiecuj dziecku nagród za zrobienie prostych czynności, a zamiast karać, uświadamiaj konsekwencje. Zasada dyscypliny babci w tym pomaga.

Źródło: verywellfamily.com