Jaki czynnik może skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju depresji? Naukowcy już wiedzą

Iza Orlicz
Który z czynników w największym stopniu chroni nas przed depresją? Naukowcy postanowili bliżej przyjrzeć się tej kwestii, bo odpowiedź na to pytanie może w przyszłości pomóc w zapobieganiu lub zmniejszeniu ryzyka depresji u dorosłych.
Co może zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji? unsplash.com
Badacze z Massachusetts General Hospital (MGH) przyjęli podejście dwuetapowe. W pierwszym wykorzystano bazę danych ponad 100 tys. Brytyjczyków, by zidentyfikować czynniki, które mogą być związane z ryzykiem wystąpienia depresji.


Ryzyko depresji


Brano pod uwagę m.in. interakcje społeczne, korzystanie z mediów, wzorce snu, dietę, aktywność fizyczną. W drugim etapie wybrano te czynniki, które mogą mieć najsilniejszy związek przyczynowy z ryzykiem depresji.

"Do tej pory naukowcy skupiali się tylko na kilku czynnikach ryzyka i ochronnych, często tylko w jednej lub dwóch dziedzinach. Nasze badanie przedstawia najbardziej wszechstronny jak dotąd obraz modyfikowalnych czynników, które mogą wpływać na ryzyko depresji” – mówi dr Karmel Choi, badacz z Wydziału Psychiatrii i Harvardu TH Chan School of Public Health i autor artykułu, który ukazał się na ten temat w The American Journal of Psychiatry.


Kontakt z przyjaciółmi


I co się okazało? Naukowcy uznali więź społeczną za najsilniejszy czynnik chroniący przed depresją.

"Zdecydowanie najbardziej widocznym z tych czynników była częstość zwierzania się innym, ale także kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Te czynniki są teraz, w okresie społecznego dystansu i separacji, ważniejsze niż kiedykolwiek" – zauważa dr Jordan Smoller, kierownik ds. badań w Klinice Psychiatrii MGH.

Co więcej, okazało się też, że ochronne efekty więzi społecznych były obecne nawet u osób, które są bardziej narażone na depresję w wyniku podatności genetycznej lub wczesnej traumy.

Źródło: zdrowie.wprost.pl