7 z pozoru szkodliwych rzeczy, na które powinnaś pozwalać swojemu dziecku. Robisz to?

Iza Orlicz
Wychowywanie dziecka to ciągłe szukanie równowagi pomiędzy czasem sprzecznymi rodzicielskimi założeniami. Znalezienie właściwego balansu między nakazami, zakazami, a przyzwoleniem wymaga od rodzica sporej elastyczności. Jakich, z pozoru szkodliwych rzeczy nie powinnaś/eś zabraniać swojemu dziecku?
Na co powinnaś pozwalać swojemu dziecku? unsplash.com
Z jednej strony chcemy, by nasze dzieci były jak najbardziej samodzielne, ale jednocześnie wprowadzamy w ich życie liczne zakazy. Chcemy, by były "grzeczne", ale zarazem nie uległe w stosunku do innych. Umiały dyskutować i bronić swojego zdania, ale złościmy się, gdy sprzeczają się z dorosłymi.

Na co więc powinniśmy pozwolić naszym dzieciom?

1. Bycie nieposłusznym

Czy na pewno chcielibyśmy, by nasze dziecko bez zastanowienia czy słowa sprzeciwu zawsze robiło wszystko, o co je poprosimy? Z jednej strony wydaje się to kusząca perspektywa.

Z drugiej strony z dziecka, które jest zawsze posłuszne, wyrośnie posłuszny dorosły, który nie będzie potrafił bronić siebie ani własnych interesów. Wychowywanie dziecka o silnej woli jest żmudnym zadaniem, ale zwykle wyrasta na pewnego siebie dorosłego, który wierzy we własne możliwości.


2. Brudzenie i niszczenie ubrań

Funkcjonuje już nawet powiedzenie, że "szczęśliwe dziecko to brudne dziecko", ale wielu rodziców nadal doprowadza do szału, gdy widzą wracające ze spaceru dzieci z dziurą w spodniach na kolanie lub pochlapaną błotem bluzką.

Gdy dziecko odkrywa i eksploruje świat wokół siebie, nie zastanawia się nad tym, ile kosztują jego ubrania. I ty nie myśl o tym w kategoriach wydatków, a normalnego, prawidłowego rozwoju twojego dziecka.

3. Jedzenie nie zawsze zdrowych produktów

Prawda jest taka, że większość dzieci lubi słodycze oraz fast foody. Gdy rodzice zakazują tego rodzaju jedzenia, staje się ono tematem tabu w umyśle dziecka.

Psychologowie uważają, że dorośli powinni od czasu do czasu kupować swoim dzieciom niezdrowe jedzenie, by nie musiały w tajemnicy przed nimi zjadać naraz całej paczki chipsów czy tabliczki czekolady.

4. Wydawanie kieszonkowego na bezużyteczne rzeczy

Dajesz dziecku pieniądze, licząc na to, że będzie je oszczędzać lub kupować same pożyteczne rzeczy? By tak postępować, musi się tego nauczyć.

Pomocne może być właśnie wydawanie pieniędzy na bzdury, bo dzięki temu uczy się kontrolować swoje wydatki i odróżniać bieżące zachcianki od rzeczywistych pragnień. Poza tym, gdy już przekazałaś/eś swojemu dziecku pieniądze, stały się one jego własnością. I tylko ono może zdecydować, na co je wydać.

5. Pozwalanie na lenistwo

Według badań współczesne dzieci są znacznie bardziej niespokojne, przygnębione i zajęte w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Często nie mają zbyt dużo wolnego czasu, bo ich codzienny grafik jest wypełniony dodatkowymi zajęciami.

Jeśli więc w harmonogramie twojego dziecka jest wolne miejsce, nie spiesz się, aby wypełnić go nowymi zadaniami. Czasami dziecko potrzebuje lenistwa, aby po prosto robić, co chce.


6. Dyskutowanie z dorosłymi

Pozwól na to przede wszystkim starszym dzieciom. Niestety, mądrość i sprawiedliwość są coraz mniej zależne od wieku, czasami starsza osoba może się pomylić lub zachowywać się niegrzecznie. W takich sytuacjach ważne jest, aby nauczyć dziecko, by umiało bez złości czy gniewu bronić własnej opinii i osobistych granic.

7. Robienie "dziecinnych” rzeczy

Rodzice często mówią: "Nie jesteś już dzieckiem”, "Jakie dziecinne rzeczy znowu robisz?”, "Kiedy dorośniesz?”. Warto sobie uzmysłowić, że dzieci nie "rosną" psychicznie z dnia na dzień - mogą udawać, że są dojrzałe, ale nie będą gotowe na trudności, jakie przynosi dorosłość.

Jeśli twoje dziecko nadal ma dziecięce zainteresowania i hobby, nie ma sensu powstrzymywać go od tego. Pozwól mu rosnąć i dojrzewać we własnym tempie.
Źródło: brightside.me