Wiemy, jakie leki dla ciężarnych będą za darmo. Żeby je dostać, ważny jest jeden warunek!

Magdalena Konczal
Lista leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia miała pojawić się już wcześniej, jednak przez epidemię koronawirusa pracę nad nią nieco się przesunęły. Wczoraj opublikowano oficjalną listę. Ma ona obowiązywać od 1 września 2020 roku.
Lista leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla kobiet - program "ciąża+" unsplash

Dla kogo refundowane leki?


Znalazły się tam leki, które obejmą pacjentów leczonych onkologicznie, kardiologicznie, chorujących na rzadkie schorzenia, choroby o podłożu immunologicznym i wiele innych. Wśród tej długiej listy znalazł się także projekt ciąża+, w ramach którego refundowane będą leki dla kobiet w ciąży. W miniony wtorek ogłoszono listę leków, które mają być refundowane. Po raz pierwszy w tym zestawieniu pojawiła się lista bezpłatnych leków dla kobiet ciężarnych. Jeśli wkrótce masz zostać mamą, sprawdź, o jakie leki można się ubiegać.


Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski na swoim Tweeterze napisał: "Do wrześniowej listy po raz pierwszy została dołączona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży (lista ciąża+). Znalazło się na niej 114 produktów m. in. wszystkie refundowane insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron".

Lista refundowanych leków w ramach programu "Ciąża Plus"


Na liście leków refundowanych znalazło się 114 pozycji. Jednak w praktyce będzie to 7 substancji czynnych:
- Insulina (m. in. Mixtard, Lantus, Liprolog)
- Progesteron (Luteina)
- Nadroparyna (Fraxodi, Fraxiparine)
- Enoksaparyna (Clexane)
- Dalteparyna (Fragim)
- Metoprolol (Metocard)
- Lewotyroksyna (Euthyrox, Letrox)

W jaki sposób uzyskać leki?


Chcąc uzyskać refundowane leki, konieczne będzie stwierdzenie ciąży przez lekarza specjalizującego się w położnictwie i ginekologii. Może wystawić je także położna, która zatrudniona jest w przychodni POZ czy poradni ginekologiczno-położniczej. Zaświadczenie będzie ważne przez cały okres i nie dłużej niż 15 dni po porodzie.

Na podstawie uzyskanego zaświadczenia leki może przepisać dowolny lekarz lub położna. Takiej recepty nie wystawi pielęgniarka czy farmaceuta. Zadbaj jednak, by na wystawianych receptach widniał symbol "C" oznaczający możliwość refundowania leków z listy "ciąża+".
Źródło: mgr.farm