Lubisz eksperymentować i stawiasz na zdrowe jedzenie? Ten piekarnik zaczaruje każdy twój obiad

Monika Przybysz
Zdrowe jedzenie często dorabia się etykietki “nudne”: nudne w smaku, monotonne w przyrządzaniu, smętnie suche, nijako przyprawione. Brzmi dokładnie jak opis waszego obiadu? Zdradzę wam sposób, jak to zmienić. I nie, nie będzie to kolejny spis “dziecinnie prostych przepisów, którymi zachwycisz bliskich”. O, nie. To będzie, uwaga, piekarnik.
Fot. materiały prasowe / Beko
Jeśli do tej pory nie słyszeliście o piekarnikach wykorzystujących technologię parową, czas szybko nadrobić zaległości. Tego typu sprzęty od dawna stanowią podstawę wyposażenia profesjonalnych kuchni. w kuchniach amatorskich właściwie dopiero debiutują, choć warto nadmienić, że ich popularność w ostatnich latach znacząco wzrosła. Nie bez przyczyny.

Logicznie myśląc, parowanie i pieczenie powinno stanowić duet idealny. Obie metody pozwalają zachować maksimum substancji odżywczych i w przypadku obu dodatek tłuszczu w całym procesie można ograniczyć do minimum.

Z drugiej strony, zarówno gotowanie na parze, jak i pieczenie w piekarniku mają swoje wady. Komu przynajmniej raz udało się sprawić, że “blanszowane brokuły” zyskały konsystencję przecieru dla niemowląt? Albo wyjąć z piekarnika pierś z kurczaka, którą można spokojnie zetrzeć na tarce na wiórki? Założę się, że każdemu.
CombiSteam i Steam Assisted to piekarniki Beko, które wykorzystują paręFot. materiały prasowe
Na nasze szczęście, ktoś, kto zapewne również padł ofiarą tych kuchennych plag, wpadł na genialny w swej prostocie pomysł. Skoro parując można rozmoczyć produkt, a piekąc — przesuszyć, to czemu by nie zastosować obu tych procesów jednocześnie i nie sprawić, że będą dla siebie przeciwwagą?
Fot. materiały prasowe / Beko
Jak się okazało, był to strzał w dziesiątkę. A właściwie: “strzały”, bo producenci piekarników wykorzystują dobrodziejstwa pary przynajmniej na kilka sposobów. Przykładem jest marka Beko, która ma w ofercie już dwie linie tego typu produktów: Steam Assisted oraz CombiSteam.

Co potrafi para?

Różnica pomiędzy tymi dwoma technologiami jest prosta: piekarniki Steam Assisted wykorzystują parę, aby wspomagać pieczenie. Mówiąc dokładniej: sprawić, że mięsa, ryby czy warzywa, które przygotowujemy, pozostaną wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz.
Piekąc z wykorzystaniem pary już nigdy nie podacie przesuszonego kurczakaFot. 123rf.com / katerinanikolaevna
CombiSteam posiada szerszy zakres funkcji. Poza pieczeniem w obecności pary możemy też na parze gotować, czyli wyłączyć grzałki piekarnika i operować wyłącznie parą. Oczywiście, jeśli mamy taką chęć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z CombiSteam jak z konwencjonalnego piekarnika.

Dostępność tych trzech rozwiązań sprawia, że jeśli tylko chcemy, możemy spokojnie wskoczyć na znacznie wyższy poziom kulinarnego mistrzostwa. Przykładem niech będzie tu pizza. W teorii - prosty drożdżowy placek z serem i dodatkami.

W praktyce - specyficzny gatunek ciasta, którego wyrabianie i wypiekanie jest prawdziwą sztuką. W jej opanowaniu bardzo pomocny jest program PizzaPro w dwóch wariantach: z użyciem pary i bez. Korzystając z pierwszej opcji otrzymamy placek lekki i puszysty, podobny do tych jakimi zajadają się na przykład nowojorczycy.

Jeśli jednak chcecie pozostać wierni włoskiej tradycji i spróbować upiec oryginalną pizzę rodem z Neapolu, wyłączcie parę i polegajcie tylko na grzałce. efekt będzie równie pyszny, choć zupełnie inny.
Aby zrobić taką pizzę trzeba sporo praktyki, albo... małej pomocy w postaci dobrego piekarnikaFot. Unsplash.com / Aurélien Lemasson-Théobald
Program PizzaPro to nie koniec ciekawych zastosowań programów parowych w piekarniku CombiSteam, którego, z racji zakresu swoich możliwości, nazywamy w domu pieszczotliwie “Kombajnem”.

Otóż “Kombajn” potrafi sterylizować plastikowe pojemniki, wekować słoiki z przetworami, a także… gotować jajka na twardo. I to jak gotować. Jeśli wzdrygacie się na samą myśl o wysuszonym żółtku w szarawej otoczce, piekarnik parowy będzie dla was wybawieniem. Nastawiając odpowiedni program parowy jajka będą gotowały się wolniej, co oznacza, że macie znacznie większy, niż w przypadku wrzucenia ich na wrzątek, margines błędu, bo żółtka znacznie dłużej zachowają kremową konsystencję.

Cały obiad na jednej blaszce

Ktoś, kto wymyślił piekarniki parowe, oprócz tego, że był genialnym obserwatorem, musiał być też rodzicem. Bo kto inny wpadłby na rozwiązanie, które pozwala umieścić wszystkie składniki na jednej blaszce i po godzinie wyjąć gotowy obiad?
Cały obiad na jednej blaszce? Takie "czary" to dla parowego piekarnika nic trudnegoFot. 123rf.com / Irina Schmidt
Na takie “czary” pozwala funkcja gotowania na parze. My musimy tylko wykazać się inwencją w komponowaniu zestawów “wszystko w jednym”. Naczelną zasadą jest tu podobny czas gotowania poszczególnych prodduktów. Łososia możemy spokojnie wrzucić razem z warzywami, a polędwiczki wieprzowe — z ziemniakami. Całość wystarczy tylko odpowiednio doprawić i gotowe.

Bułki jak chmurki, chleb jak z rzemieślniczej piekarni

Pewnym zaskoczeniem może być też to, że z funkcji parowych można, a nawet trzeba, korzystać również podczas pieczenia.

Oczywiście nie wszystkie ciasta tolerują parę. Biszkopty, na przykład, wolą suchy klimat. Ale już na przykład serniki z radością przyjmą dodatkową wilgoć, podobnie jak ciasta drożdżowe czy chleby.
Domowy chleb może wyglądać, jak ten z piekarni. Para bardzo mu służy.Fot. 123rf.com / Olga Yastremska
Co ciekawe, w piekarniku parowym możemy również garować ciasto chlebowe czy drożdżowe. W ciepłej i wilgotnej atmosferze wyrośnie ono bardziej równomiernie. Z kolei obecność pary podczas pieczenia sprawi, że chleb czy bułki będą wilgotniejsze, przez co dłużej zachowają świeżość.

Brzmi zbyt dobrze, aby było prawdziwe? Sprawdźcie sami. Mit zdrowej i smacznej kuchni można zmienić w bajkę bardzo łatwo. Wystarczy otworzyć drzwiczki (odpowiedniego) piekarnika.

Artykuł powstał we współpracy z Beko.

Advertisement