Dzięki temu znamieniu nazywany jest "dzieckiem miłości". Aż trudno uwierzyć, że taki się urodził
Znamiona na ciele, a szczególnie na głowie potrafią wprawiać nas w kompleksy, ale także nadawać charakteru. Plamka, z jaką urodził się pewien chłopiec obdarzyła go przydomkiem "dziecka miłości". Takie dzieci rodzą się rzadko. Gdy rodzice zobaczyli twarz noworodka po porodzie, nie mogli uwierzyć, jaki kształt przybrał znak na głowie.
Znamię od urodzenia na głowie w kształcie serca
Cinar urodził się w 2015 roku w Turcji i jest wyjątkowym chłopcem ze względu na znamię w kształcie serduszka, które widnieje nad jego prawym okiem. Personel na sali porodowej nie mógł uwierzyć, że na świat przyszedł taki chłopiec.— Kiedy pielęgniarka usunęła krew z jego główki, jako pierwszy zobaczyłem znamię na czole. Bardzo trudno było mi powstrzymać łzy — powiedział tato chłopca Murat Engin w Daily Mail.
Znamiona u dzieci — rodzaje i leczenie
Choć znamię na głowie Cinara jest wyjątkowe, to takie plamy od urodzenia u dzieci należy badać. W tym celu można zgłosić się do dermatologa lub chirurga dziecięcego. W wypadkach znamion barwnikowych, które są podobne do pieprzyków zaleca się dermatoskopię poprawiającą czułość badania o 30 proc.
Znamię bladoróżowe — pojawia się nawet u 70 proc. noworodków i nie wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż z czasem znika.
Znamię purpurowe — pojawia się jedynie u 1 proc. niemowlaków i często zostaje z nimi już na całe życie.
Znamię czerwone — nie zawsze pojawia się od urodzenia, ale po upływie czasu i znika ok. 4 roku życia.
Naczyniowe znamię wrodzone — różowa plamka pojawia się od urodzenia dziecka. W pierwszych miesiącach życia może się powiększać. Szarzeje i znika miedzy 5-10 rokiem życia.
Naczyniak krwionośny jamisty — ma intensywniejszy kolor niż naczyniowe znamię wrodzone. Jest jaskrawoczerwony lub sinoczerwony i wnika w głębsze warstwy skóry. Znika do 12 lat i zostaje po nim niewielka blizna.
Znamię barwnikowe — potocznie nazywane pieprzykiem. Ma kolor brązowy lub czarny i czasami jest pokryte włoskami. Te zmiany mogą być złośliwe, a po konsultacji z lekarzem często zaleca się ich chirurgiczne usuwanie, szczególnie gdy są duże.
Każde znamię powinno się skonsultować ze specjalistą. Niemniej w wielu wypadkach zaleca się masaż tego miejsca. W przypadku szpecących plam na ciele, a szczególnie twarzy dziecka rodzice dążą do tego, by usunąć znamię. Wówczas stosuje się leczenie sterydowe, laserowe czy krioterapię.
Źródło: dailymail.co.ukMoże cię zainteresować także: "Chciałam poczuć to, co czuje mój syn". Poruszający gest matki chorego chłopca