"Niebieska trasa” i "shinrin-yoku" działają jak terapia. Wystarczy 20 minut dziennie

Iza Orlicz
Co wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne? Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że spacery po tzw. niebieskich przestrzeniach, czyli w obszarach, gdzie dominuje woda, np. nad brzegiem morza, jeziora, rzeki wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie i nastrój.
Spacerowanie brzegiem morza ma dobry wpływ na zdrowie psychiczne fot. Unsplash
O zbawiennym wpływie spacerów pośród zieleni (w lasach czy parkach) powiedziano już chyba wszystko. Najwięcej badań na ten temat przeprowadzili Japończycy, którzy są twórcami terminu shinrin-yoku, co dosłownie oznacza "leśna kąpiel".

Potwierdzili, że spacery wśród drzew potrafią wyciszyć, uspokoić, ale też niosą ze sobą korzyści zdrowotne, np. zwiększają naszą odporność czy obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Spacer "niebieską trasą"

Teraz naukowcy z Barcelony postanowili zająć się obszarami wodnymi i sprawdzić ich wpływ na nasze samopoczucie. W badaniu przeprowadzonym przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) wzięło udział 59 osób dorosłych.


W pierwszym tygodniu uczestnicy spędzali codziennie 20 minut spacerując po "niebieskiej trasie”, która biegła wzdłuż plaży w Barcelonie. W kolejnym tygodniu spacerowali 20 minut dziennie, przemieszczając się ulicami miasta. Jeszcze w następnym spędzali czas, odpoczywając w pomieszczeniach.

Przed, w trakcie i po każdej czynności badacze mierzyli ciśnienie krwi i tętno uczestników oraz używali kwestionariuszy do oceny ich samopoczucia i nastroju.

"Zauważyliśmy znaczną poprawę samopoczucia uczestników natychmiast po wyjściu na spacer po 'niebieskiej przestrzeni', w porównaniu z spacerowaniem w środowisku miejskim lub odpoczynkiem” - powiedział Mark Nieuwenhuijsen, koordynator badania.

Konieczne zmiany w miastach

Okazało się, że spacer nie musi być długi, ale powinien odbywać się systematycznie. Już po 20 minutach przechadzania się po plaży badani zgłaszali poprawę nastroju i samopoczucia oraz wzrost witalności.

"Nasze wyniki pokazują, że psychologiczne korzyści płynące z aktywności fizycznej różnią się w zależności od rodzaju środowiska, w którym jest ona wykonywana. Pod tym względem tzw. niebieskie przestrzenie są lepsze niż miejskie” – skomentowała Cristina Vert, prowadząca badanie z ISGlobal.

Nie wiadomo natomiast, czy "niebieskie trasy” wpływają równie korzystnie na nasze zdrowie fizyczne, być może już wkrótce zostaną przeprowadzone kolejne badania na ten temat. Naukowcy są jednak zdania, że jeśli wyniki badań potwierdzą się, powinny mieć wpływ na planowanie przestrzenne miast.

"Według ONZ 55 proc. światowej populacji mieszka obecnie w miastach. Niezwykle ważne jest, aby zidentyfikować i wzmocnić elementy poprawiające nasze zdrowie, takie jak "niebieskie przestrzenie". Dzięki temu moglibyśmy tworzyć zdrowsze, bardziej zrównoważone i bardziej przyjazne do życia miasta” – dodaje Nieuwenhuijsen.

Źródło: eurekalert.org