Zapomnij o albumach pamiątkowych i odlewach rączek! Szczecin ma dla rodziców niezwykły prezent

Magdalena Konczal
W Szczecinie rusza niezwykła akcja. Rodzice w towarzystwie urzędników państwowych i przedstawicieli Lasów Państwowych będą mieli okazję zasiać drzewo, które stanie się symbolem ich nowo narodzonego dziecka. Inicjatywa "Jedno dziecko, jedno drzewo" to nie tylko ciekawe doświadczenie dla rodziców, ale przede wszystkim działanie na rzecz naszej planety.
Jesienią w Szczecinie ruszy akcja "Jedno dziecko, jedno drzewo" unsplash/ Jeremiah Lawrence
Rodzice dzieci urodzonych w 2019 r. będą mogli posadzić drzewo, które będzie podpisane imieniem, nazwiskiem i datą narodzin ich pociechy. Jeżeli dziecko jest chłopcem, zostanie posadzony dąb, a jeśli dziewczynką – lipa. Inicjatorem tego wydarzenia są Lasy Państwowe i Miasto Szczecin.

"Jedno dziecko, jedno drzewo"


Szczegóły akcji nie są jeszcze znane. Planowany termin, w którym ma ona ruszyć to jesień 2020 r. Rekrutacja do programu ma rozpocząć się we wrześniu. Wstępnie ustalono dwa terminy realizacji inicjatywy: 10 października (sadzenie drzew na Lewobrzeżu) i 17 października (sadzenie drzew na Prawobrzeżu).


Idea tej inicjatywy narodziła się w Szwajcarii, gdzie zdobyła popularność. W ubiegłym roku dotarła także do Polski. Początkowo była realizowana w Szczecinku, a następnie w Szczecinie. Prezydent tego miasta Piotr Krzystek podkreśla, że program „Jedno dziecko, jedno drzewo” wpisuje się w ideę Szczecina – zielonego miasta, które pełne jest parków i lasów.

Dla dobra planety i ludzi


Z kolei Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Szelążek podkreśla:
– Akcja spotkała się z bardzo dużą aprobatą. Dedykowana jest zmianom klimatycznym. Drzewa są przecież prawdziwym narzędziem do walki z tymi zmianami. Dodatkowo pełni funkcję edukacyjną. Dzięki niej dzieci, od najmłodszych lat życia, chcemy uświadamiać, jak ważne jest nasze otoczenie.

Jednak inicjatywa "Jedno dziecko, jedno drzewo" nie powstała jedynie z pobudek ekologicznych. Może być ona dla rodziców doświadczeniem sentymentalnym, które pozwoli im obserwować dorastające dziecko razem z rosnącym drzewem.
Źródła: eska.pl, wszczecinie.pl