Apteczka zamknięta w jednym listku! Popularna roślina ma właściwości, które dla wielu są tajemnicą

Magdalena Konczal
Na nasze ziemie przybyła w 1949 roku dzięki botanikowi profesorowi Skupieńskiemu. Większość ludzi uprawia ją jako roślinę doniczkową z uwagi na jej ciekawy wygląd. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z jej licznych właściwości leczniczych. Żyworódka to roślina, o której powinien usłyszeć każdy z nas, a zwłaszcza osoby, które mają problem z trądzikiem czy… zostały dotkliwie pogryzione przez komary.
Żyworódka może okazać się zbawienna dla naszej skóry unsplash

Odpowiednia na skórę i nie tylko


Mangan, miedź, selen, cynk, bor, krzem, glin, potas, wapń, żelazo — żyworódka to wręcz skarbnica tych pierwiastków. Ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze, a także przeciwzapalne — zmniejsza obrzęki czy przekrwienia. Ekstrakty z żyworódki mogą przyspieszyć gojenie się uszkodzonego naskórka, a także zmniejszyć widoczność blizn. Ponadto poprawiają odporność organizmu.

Cynk, który jest jednym z pierwiastków obecnych w tej roślinie, nazywany jest "minerałem piękna". Odpowiada on za redukcję nadmiernego serum, zatykającego pory skóry. Bor z kolei ma działania antyseptyczne i ściągające — żyworódka będzie więc odpowiednia dla stosowania przez osoby, borykające się z tłustą cerą. Jeśli chcemy stosować ją na trądzik tą rośliną, powinniśmy raz dziennie smarować poszczególne miejsca sokiem z żyworódki.


Preparat z żyworódki to prawdziwe "lekarstwo" dla skóry, która potrzebuje różnej formy pomocy. Będzie on odpowiedni w przypadku leczenia trudno gojących się ran, wrzodów na skórze, blizn pooperacyjnych, stanów zapalnych skóry, odleżyn.

Co ważne — szczególnie w okresie letnim — żyworódka może także łagodzić swędzenie i zaczerwienienie po ukąszeniu przez komara. Wystarczy nasączyć wacik sokiem z żyworódki i przyłożyć go do miejsca po ukąszeniu.

Na choroby sezonowe


Dzięki dużej ilości witaminy C żyworódka ma także działanie immunostymulujące. Warto więc stosować ją na infekcje sezonowe — kaszel, anginę, zapalenie oskrzeli, katar czy astmę alergiczną. 30 kropli soku z żyworódki dziennie to odpowiednia dawka. Jeśli chcemy pozbyć się kataru, powinniśmy posmarować sokiem nasadę nosa, a w przypadku anginy — okolice migdałków.
pixabay
Poza tym żyworódka okazuje się też odpowiednia, gdy chcemy wspomóc leczenie chorób zębów i dziąseł, chorób układu pokarmowego lub wszelkich dolegliwości związanych z żeńskimi narządami płciowymi. Roślina ta stabilizuje także poziom cukru — może okazać się zbawienna dla cukrzyków.

Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku różnych infekcji nic nie zastąpi wizyty u lekarza.

W jakiej formie stosować?


Sok z żyworódki można dostać w każdej aptece. Najczęściej spotykana jest mieszanka żyworódki i aloesu. Poza tym można skorzystać także z maści z żyworódki na przykład w przypadku ukąszenia przez komara.

Ze względu na łagodzenie trądziku i pozytywnego wpływu na skórę, dobrym rozwiązaniem będzie także stosowanie kremu z żyworódki. Jeśli zdecydujemy się na hodowanie tej rośliny — można wykonać te produkty samodzielnie.

Żyworódka to cała apteczka zamknięta w jednym małym listku! Warto o niej pamiętać i zawsze mieć przy sobie, bo przyda się w przypadku wielu różnych dolegliwości.
Źródła: poradnikzdrowie.pl, stalowezdrowie.pl