Jak pozostać silnym psychicznie, gdy przechodzisz kryzys? 10 kluczowych strategii

Iza Orlicz
Każdy z nas doświadcza w życiu trudnych sytuacji – rozstanie lub rozwód, kryzys finansowy, nagła choroba mogą spowodować, że czujemy się niepewnie, tracimy grunt pod nogami, nie potrafimy podjąć najprostszych decyzji. Jak pozostać silnym psychicznie, gdy przeżywasz właśnie kryzys?
Jak przetrwać życiowy kryzys? unsplash.com
Jak twierdzi amerykańska psychoterapeutka Amy Morin, bez względu na to, kim jesteś, ile zarabiasz, jak pewnie czujesz się w swoim życiu, kryzysy są nieuniknione. Czekają każdego z nas i tylko od nas zależy, czy wyjdziemy z nich obronną ręką.

Na to, że się pojawią, nie masz żadnego wpływu, natomiast to, jak na nie reagujesz – zależy tylko od ciebie. – Utrzymanie wewnętrznej siły podczas kryzysu jest kluczem do przetrwania trudnych czasów" – mówi Amy Morin i wymienia kilka kluczowych strategii, by pozostać silnym psychicznie podczas kryzysu.

1. Zaakceptuj rzeczywistość. W obliczu złych zdarzeń czy wiadomości, łatwo zacząć myśleć: "To niesprawiedliwe”, "Dlaczego mnie się to przytrafia”. To jednak nie czas, by marnować swoje wewnętrzne zasoby na bunt.


Zaakceptuj sytuację. Nie oznacza to, że musisz się godzić z tym, co się dzieje, ale tylko zaakceptowanie rzeczywistości pozwoli ci "pójść dalej”.

2. Nie mów do siebie, że musisz być silna. Nie udawaj sama przed sobą, że nic się dzieje albo że bez problemu dasz sobie radę. To nie pora na udawanie "twardzielki". Pozwól sobie na wszystkie uczucia i korzystaj z tej siły, którą już posiadasz.

3. Szukaj wsparcia. Porozmawiaj z przyjaciółmi, poproś o pomoc bliskich. Nie wstydź się mówić ludziom, czego potrzebujesz, by uzyskać emocjonalne wsparcie.

4. Ćwicz samoopiekę. Choć czasem w trakcie kryzysu trudno nam jeść czy spać, zadbaj o siebie i swoje ciało. Idź na spacer, zjedz zdrowy posiłek, nie nakładaj na siebie dodatkowej presji. Zaopiekuj się sobą na tyle, ile potrafisz.

5. Jaką radę w podobnej sytuacji dałabyś swojej przyjaciółce? Czasami kryzys wymaga podjęcia trudnych decyzji. A kiedy czujesz się przytłoczona i emocjonalnie "pusta”, jeszcze trudniej zdecydować, co robić.

Pomyśl, co poradziłabyś w podobnej sytuacji swojej przyjaciółce. Ułatwi ci to podjęcie każdej, nawet mało komfortowej decyzji.

6. Wymyśl pomocną mantrę. To zdanie, które możesz sobie powtarzać, gdy opadasz już z sił i nie dajesz już rady. Możesz np. powiedzieć do siebie: "Przeżyłam ciężkie czasy, teraz też to przejdę”. Dzięki temu, w chwili zwątpienia czy negatywnych myśli, będziesz mogła ruszyć naprzód.

7. Określ priorytety i zastanów się, co należy zrobić. Kiedy jesteś w środku kryzysu, prawdopodobnie będziesz musiała zrezygnować z niektórych rzeczy, żeby starczyło ci energii na inne zadania. Stwórz listę rzeczy do zrobienia, koniecznie zapisz ją, wtedy łatwiej ustalisz swoje priorytety.

8. Znajdź czas, by doświadczyć swoich emocji. Czasem musisz stłumić swoje emocje, np. gdy przeżywasz kryzys w życiu osobistym, ale jednocześnie wykonujesz zawodowe obowiązki.

Nie wypieraj ich jednak cały czas, musisz doświadczyć trudnych czy bolesnych uczuć – to kluczowa część gojenia się emocjonalnych ran.

9. Rób małe kroki. Kryzys może sprawić, że poczujesz się przytłoczona rzeczywistością - nadmiarem rzeczy, które musisz zrobić lub sprawami, którymi powinnaś się zająć. Podziel te duże zadania na małe kroki i realizuj je stopniowo każdego dnia.

10. Zrób coś, co pomoże ci zachować poczucie normalności. Gdy doświadczasz sytuacji kryzysowej (np. rozwodzisz się) możesz mieć wrażenie, że cały świat jest wywrócony do góry nogami.

Znajdź przynajmniej jedną rzecz, która pomoże ci poczuć się "normalnie" – obejrzyj ulubiony program przed zaśnięciem, idź na spacer, umów się z koleżanką na kawę. A gdy kryzys minie, nie rzucaj się od razu w wir zadań i obowiązków, poświęć trochę czasu na odstresowanie.
Źródło: inc.com