Jak nauczyć dziecko zarządzania emocjami? Wystarczą trzy kroki, by opanowało tę trudną sztukę
Emocje dzieci często wydają nam się irracjonalne, przesadzone, zbyt dramatyczne, zupełnie nieproporcjonalne do sytuacji, która je wywołała. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, dziecko ma prawo odczuwać cały wachlarz trudnych stanów, a rodziców zadaniem jest nauczenie go radzenia sobie z nimi.
Jak zarządzać emocjami?
Dziecko, które uwierzy, że nie powinno odczuwać tych emocji, dołoży wszelkich starań, by je wyprzeć. Lepiej nauczyć je, jak może przejąć nad nimi władzę. Silne psychicznie dziecko umie rozpoznać swoje uczucia, a następnie wybrać zdrowe sposoby radzenia sobie z nimi. Jak to zrobić? Wystarczą trzy kroki:
1. Naucz dziecko nazywać swoje uczucia. Możesz powiedzieć coś w stylu: "Wygląda na to, że czujesz się naprawdę rozczarowany, że nie idziemy dziś do parku", "Widzę, że ta sytuacja sprawiła, że jesteś smutny". Im więcej dziecko zna emocji i potrafi je zidentyfikować, tym lepiej.
2. Naucz je umiejętności radzenia sobie z nimi. Musi wiedzieć, że trudne czy niewygodne uczucia są częścią życia, ale może w pozytywny sposób radzić sobie z tym dyskomfortem. Zróbcie "burzę mózgów" i pomóż mu znaleźć sposoby, które pomogą mu poradzić sobie w sytuacji, gdy czuje się zdenerwowany/przestraszony/rozczarowany.
Gdy czuje np. złość, możesz mu zaproponować zabawę na zewnątrz, gdy jest smutne, może łatwiej będzie mu wyrazić emocje, gdy coś pokoloruje lub narysuje.
3. Pokaż swojemu dziecku, że może mieć kontrolę nad swoimi uczuciami. Jeśli jest w złym humorze, porozmawiaj z nim o tym, że pewne zachowania – takie jak naburmuszenie i zamykanie się w pokoju – prawdopodobnie spowodują, że nadal będzie w złym nastroju.
Wyjaśnij mu, jak inne wybory – na przykład zabawa, poczytanie książki, obejrzenie bajki – mogą je pocieszyć.
Źrodło: verywellfamily.comMoże cię zainteresować także: Zamień "ile razy mam powtarzać" na... Oto 10 zdań, które rozbroją zdenerwowane dziecko