Troska o środowisko. 5 sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem w stylu eko

Artykuł powstał we współpracy z marką Endo
Już od najmłodszych lat warto uświadamiać maluchom, że Ziemia to nasza wspólna planeta, o którą każdy powinien dbać. Najlepszym sposobem kształtowania proekologicznej postawy i odpowiedzialnych zachowań jest oczywiście zabawa. Poznajcie pięć sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem w trosce o środowisko.
Poznajcie pięć sposobów na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem w trosce o środowisko. Propozycje wymyśliła marka odzieżowa Endo, która projektuje ubrania dla dzieci @gosiabednarczuk / materiały prasowe Endo

1. Zabawa z recyklingiem

Dzieci uwielbiają kolorowe gadżety i nigdy nie pogardzą nową zabawką. Zamiast kupować kolejne plastikowe przedmioty, zaproponuj maluchowi wspólne tworzenie zabawek ze ... śmieci. To najlepszy sposób, by zapoznać dziecko z koncepcją recyklingu i pobudzić jego wyobraźnię.
@gosiabednarczuk / materiały prasowe Endo
Co możecie wykorzystać? Nakrętki, pudełka po lodach i butelki po sokach, mleku czy płynie do płukania tkanin (wcześniej oczywiście dokładnie umyte). Zużyte opakowania z pomocą kleju, farb i odrobiny dziecięcej wyobraźni mogą zamienić się w niezwykłe, baśniowe stwory, zwierzęta, pojazdy czy domki dla lalek. Pudełka po jajkach to z kolei świetny materiał na auta i żaglówki, które później staną do wyścigu w wannowo-domowych regatach o puchar rodziny. Więcej inspiracji znajdziecie w Fabryce Wyobraźni Endo.

2. Drugie życie T-shirtu


Inną odmianą recyklingowej aktywności, która pozwoli kreatywnie spędzić czas z dzieckiem, może być przekształcanie starych T-shirtów w torby na zakupy, worki na obuwie czy kuchenne fartuszki. Uzupełniając garderobę najmłodszych zawsze warto sięgać po ubranka wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej z miękkiej bawełny. Wygodne koszulki ozdobione edukacyjnymi hasłami, znajdziemy na przykład w ofercie marki Endo. Najnowsza kolekcja, z wizerunkami zwierząt zagrożonych wyginięciem, uczy odpowiedzialności za naszą planetę.

Ulubiony T-shirt, choć już za mały, nadal może służyć maluchowi jako wygodna torba. Wystarczy odciąć rękawy, powiększyć wycięcie na głowę i zszyć dół koszulki. Przekonajcie się jakie to proste i skorzystajcie z tutoriala Pauliny @momy_yummy i jej uroczych córek, w którym krok po kroku zrobicie T-shirt bag samodzielnie. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze stare T-shirty zyskały drugie życie!
@momy_yummy_ / materiały prasowe Endo
Coraz większą popularnością cieszą się wymiany ubrań pomiędzy zaprzyjaźnionymi mamami. Chętnych na wymianę nie brakuje również na portalach społecznościowych. Nienoszone ubrania w dobrym stanie możemy też oddać fundacjom czy domom dziecka - z pewnością ktoś się z nich ucieszy.

3. Gotowanie less waste

Czas spędzany razem z dzieckiem warto poświęcić na wspólne celebrowanie codziennych czynności, takich jak na przykład gotowanie. Przy okazji możemy też zapoznać malucha z kuchenną odmianą recyklingu i koncepcją less waste. Pokażmy, w jaki sposób można przetworzyć i ponownie wykorzystać resztki pozostałe po posiłku lub przygotować coś pysznego z kilku niepozornych produktów.

Na początek możemy wspólnie wyczarować pyszne ciasteczka z mocno dojrzałych bananów, na które nikt się już w domu nie połasi. Wystarczy rozgnieść je w misce, dodać płatki owsiane i kakao. Do tego wmieszajcie garść ulubionych orzechów, suszoną żurawinę lub pokruszoną czekoladę. Z masy formujemy na blaszce ciasteczka i hop, do rozgrzanego piekarnika. Voila! Już po kwadransie pyszne owsiane ciastka bez grama cukru będą kusić małego niejadka. Przetestujcie sprawdzony przepis od Joanny @joabari - jednej z Kreatywnych Mam Endo.
@joabari / materiały prasowe Endo
Korzystajmy z doświadczenia naszych mam i babć – specjalistek w dziedzinie kuchennego recyklingu. Na pewno podzielą się swoimi sprawdzonymi przepisami na kotlety z gotowanych jajek, kopytka czy potrawy, w których wykorzystamy wczorajsze pieczywo.

4. Własny ogródek

Jak obudzić w dzieciach ciekawość świata, jednocześnie ucząc i bawiąc? Ogródek warzywny, nawet w wersji mini na balkonie to doskonały początek! W skrzynkach możemy z powodzeniem założyć mini uprawę pomidorów, fasoli czy sałaty. To nie tylko lekcja zdrowego odżywiania i ogrodnictwa, ale również odpowiedzialności. Co więcej, według naukowców z Princeton Environmental Institute, uprawa roślin (szczególnie tych jadalnych), jest jednym z zajęć, które najbardziej pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Sprawdźcie koniecznie nasz mały poradnik przygotowany z pomocą Darii z @trufelkowo i do dzieła!

Maluchy, które lubią bawić się w piasku zaprośmy do wspólnego stworzenia własnego ogródka, w którym zagoszczą m.in. miododajne rośliny pomocne owadom. Wybierajmy rośliny lubiane przez pszczoły, np. aksamitki, dalie, orliki ogrodowe, lawendę i rudbekie, a także jesienne wrzosy i chryzantemy. Przy okazji opowiedzmy dziecku, dlaczego pomaganie pszczołom jest tak ważne, zwłaszcza w mieście. Znaczenie pszczół i innych owadów zapylających dla środowiska, rolnictwa i człowieka jest ogromne. Gdyby nie owady, a przede wszystkim pszczoły, wielu owoców i warzyw nie byłoby wcale!
@trufelkowo / materiały prasowe Endo
Inicjatywy związane z miejskimi ulami w ciekawy sposób edukują jak istotną rolę w większości ekosystemów odgrywają pszczoły, oczywiście nie tylko w miastach. Lista korzyści z obecności tych pożytecznych owadów dla człowieka jest bardzo długa i nie trzeba się ich panicznie bać. Przy odrobinie ostrożności i uwagi mogą żyć bardzo blisko człowieka, również dzieci.

Wspólnie z dzieckiem możecie przygotować np. poidełko dla pszczół. Wystarczy umieścić kilka kamyków w pojemniku i napełnić go wodą, tak, by jej poziom nie przekraczał 3 mm. W przeciwnym wypadku owady mogą się utopić. Postarajmy się wytłumaczyć maluchom, że nie powinny obawiać się użądlenia, ponieważ pszczoły z natury są bardzo płochliwe i starają się nie zbliżać do ludzi.

5. Kalambury z natury

Wspólne spacery czy rowerowe wycieczki to znakomity pretekst, by wraz z dzieckiem odkrywać otaczającą przyrodę. Zebrane podczas takich wypadów skarby – liście, szyszki, patyki, kamienie czy pióra ptaków, po powrocie do domu należy dokładnie zbadać, by dowiedzieć się, skąd pochodzą. Razem szukajcie nazw roślin i zwierząt, do których należały. Naśladowanie odgłosów ptaków i odgadywanie ich nazw po dźwiękach, jakie wydają to ciekawy rodzaj eko-kalamburów. Jakie jeszcze aktywności mogą was porwać w wir zabawy i poznawania świata? Podrzucamy kilka ciekawych wskazówek na naszym blogu.
@kubsony / materiały prasowe Endo
Edukacyjne rymowanki, pomocne w kształtowaniu proekologicznej postawy najmłodszych znajdziemy na bawełnianych koszulkach marki Endo. Hasła takie, jak: „Nie truj!” albo „Zbieraj chwile, nie rzeczy” to dobry punkt wyjścia do rozmowy o odpowiedzialności każdego z nas za środowisko.