To najważniejszy zabieg, który wykonuje każda z nas. Ekspert zdradza, jak nie zrobić sobie krzywdy

Sandra Skorupa
Oczyszczanie twarzy to jeden z filarów codziennej pielęgnacji skóry i klucz do pięknej cery. To krok niezbędny do tego, by przygotować twarz do dalszych zabiegów. Poza tym brak rutyny w oczyszczaniu skóry oraz nieprawidłowe praktyki w tej kwestii sprawiają, że pojawiają się niedoskonałości i stany zapalne.
Jak skutecznie oczyścić twarz? Shutterstock
Dlatego o najważniejsze sprawy związane z oczyszczaniem skóry twarzy zapytaliśmy dermatolożkę i lekarkę medycyny estetycznej dr Małgorzatę Marcinkiewicz z Projektu Skóra.

Pani doktor, czego unikać podczas oczyszczania twarzy?

Oczyszczanie jest najważniejszym etapem codziennej rutyny pielęgnacji twarzy. Musimy zmyć make-up, zanieczyszczenia, pot, czy nadmiar sebum. Z drugiej strony podczas oczyszczania skóry twarzy nie chcemy jej pozbawić naturalnych lipidów zawartych w naskórku. Unikajmy zatem produktów zawierających drażniące cząsteczki jak np. skorupki orzechów.


Jeśli mamy wrażliwą skórę, unikajmy mydeł, które z założenia są mocno alkaliczne, przez co zmieniają pH, a przy tym wypłukują lipidy z naskórka. Tarcie i szorowanie też nie jest wskazane. Nie jestem zwolenniczką szczoteczek do oczyszczania twarzy u osób ze zmianami zapalnymi w trądziku bądź w innych schorzeniach skórnych objawiających się na twarzy.

Takie działanie może roznieść lub nasilić stan zapalny. Oczyszczanie jak wspomniałam, ma za zadanie usunąć "dzień" z naszej twarzy, zatem i makijaż. Więc czego nie należy robić? Nie należy zapominać o demakijażu.

Czy 100 proc. naturalnego składu kosmetyku do oczyszczania skóry to zawsze najlepszy wybór?


To zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od typu naszej skóry. Preparat oczyszczający będzie składał się z kilkunastu różnych substancji, wśród których będą środki powierzchniowo czynne, konserwanty, ewentualnie substancje zapachowe i inne dodatkowe, które mają najróżniejsze zadania np. przeciwzapalne. Skład zależy od producenta i nie zawsze w 100 procentach naturalne składy mogą być dla nas korzystne.

Jak oczyszczać skórę suchą i wrażliwą?

W przypadku skóry suchej sprawdzą się olejki oczyszczające. Jest to metoda od dawna stosowana przez Koreanki. W ten sposób ściągają nadmiar sebum z twarzy. Choć może wydawać się to dziwne, oleista formuła sprawia, że tłuszcz dąży do tłuszczu i w ten sposób usuniemy go z buzi.

Sucha i wrażliwa skóra lubi także preparaty o kremistej konsystencji, które zawierają składniki nawilżająco-natłuszczające jak kwas hialuronowy, masło Shea, glicerynę, ceramidy. Wrażliwa skóra może także nie tolerować dodatków zapachowych. Często wówczas polecam pacjentom emulsje micelarne.

Jak oczyszczać skórę skłonną do wyprysków?

Skóra skłonna do wyprysków woli zaś preparaty w formie pianek. Dla innych typów skór taka konsystencja może jednak być zbyt przesuszająca, jako że tego typu formulacja może usuwać zbyt dużo składników nawilżających ze skóry. Cera oleista świetnie sobie poradzi.

Warto by preparat zawierał przy tym składniki niepowodujące zaskórników, czyli niekomedogenne jak np. aloes, wyciąg z zielonej herbaty (świetny antyoksydant przy okazji), kwas cytrynowy. Niektórzy pacjenci z tendencją do zapchanych porów mogą odnieść korzyść, stosując emulsje zawierające kwas salicylowy.

Co robić, gdy nie wiemy, co lubi nasza skóra?

Jeśli nie jesteśmy pewni, co lubi nasza skóra, warto sięgać po preparaty neutralne – zwierające substancje myjące, niepodrażniające i które przy okazji nie przesuszą np. izetioniany czy glicyniany oraz substancje nawilżające wspomniane wcześniej.

Obecnie preparaty są tak komponowane, by niwelować drażniące czy wysuszające działanie detergentów zawartych w kosmetyku. Rynek jest przeogromny i jest wiele wspaniałych produktów z niższych i wyższych półek cenowych. Zawsze powtarzam pacjentkom, że dobór jest indywidualny i często niestety metodą prób i błędów.