Problem wielu przyszłych mam. Jak dbać o skórę w ciąży?

Artykuł sponsorowany firmy DOZ.
Ciąża to wspaniały czas dla przyszłych mam, ale też ogromny wysiłek dla ich ciała i skóry. Dodatkowe kilogramy i dziecko, które rośnie w brzuchu, to wielkie wyzwanie dla skóry, która często jest mocno nadwyrężana. Dlaczego wiele ciężarnych boryka się z problemem suchej skóry? Jak poradzić sobie z – często pojawiającymi się w trakcie ciąży - rozstępami i cellulitem? Przede wszystkim, od samego początku ciąży, należy stosować odpowiednią pielęgnację skóry.
Mat. prasowy
Sucha skóra w ciąży – problem wielu przyszłych mam
Problem nadmiernej wrażliwości skóry dotyczy wielu ciężarnych kobiet. Dlaczego? Powód jest prosty: przez zwiększoną produkcję estrogenów. To właśnie wysoki poziom estrogenów w organizmie sprawia, że skóra źle reaguje na zawarty w wodzie chlor, a także niektóre składniki kosmetyków – również te, które wcześniej jej nie szkodziły. Nadmierna produkcja estrogenów spowalnia również pracę gruczołów łojowych, przez co skóra szybciej się przesusza, a przy tym swędzi i piecze. Tym samym, nie jest niczym niecodziennym sytuacja, w której kobietę w ciąży, zaczyna podrażniać używany wcześniej z powodzeniem balsam do ciała czy krem do twarzy. Zatem – czym pielęgnować wrażliwą skórę w ciąży? Najlepiej używać do tego celu kosmetyków przeznaczonych dla alergików, które mają delikatny skład i nie będą szkodzić skórze. Zwykle po porodzie problem wrażliwej skóry ustępuje, jednak jeśli to się nie wydarzy, warto zaczerpnąć porady u dermatologa.

Czym smarować brzuch w ciąży? Sposoby na rozstępy
Choć rozstępy w ciąży pojawiają się nie u wszystkich kobiet, nie ma skutecznego sposobu, który pozwoliłby ich uniknąć. Jeśli skóra jest poddana wzmożonemu rozciąganiu, nie radzi sobie ze zbyt intensywnym napięciem i wtedy pojawiają się rozstępy. To przypadłość, która tak samo dotyka kobiety szczupłe, jak i z nadwagą – nie ma na to reguły. Jednak można odpowiednio zadbać o ciało w ciąży, co pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów. Pielęgnacja powinna być oparta na maksymalnym nawilżeniu skóry. Po co warto sięgnąć? Na rynku jest cała masa specjalistycznych preparatów: od olejków do ciała, przez masła i kremy ujędrniające, (duży wybór tego rodzaju produktów można znaleźć tutaj: https://www.doz.pl/apteka/k4581-Kosmetyki). To preparaty, które – dzięki odpowiedniej mieszance składników – wpływają pozytywnie na elastyczność skóry i pobudzają ją do produkcji kolagenu, zmniejszając przy tym ryzyko powstawania mikrouszkodzeń. Żeby pielęgnacja skóry w ciąży przyniosła zamierzone rezultaty, należy ją rozpocząć już na samym początku ciąży i dbać o systematyczność. Wybierając konkretny preparat, należy dokładnie sprawdzić jego przeznaczenie – niektórych kosmetyków można używać dopiero od 4 miesiąca ciąży.

Pielęgnacja skóry w ciąży – jak zwalczyć cellulit?
Cellulit to druga obok rozstępów, najpopularniejsza przypadłość skórna, która dotyka kobiety w ciąży. Cellulit to niezbyt estetyczne grudki na skórze, które przypominają skórkę pomarańczową. Pojawiają się w wyniku nadmiernej produkcji estrogenów, które zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych. W efekcie gromadzą się toksyny, które uciskają na komórki i powodują powstawanie obrzęków na skórze, widocznych w postaci pomarańczowej skórki. Cellulit może być również efektem zatrzymywania się wody w organizmie. Niestety, jak długo będzie trwała ciąża, tak długo będzie utrzymywać się w organizmie wysokie stężenie estrogenów, a co za tym idzie – na skórze będzie pojawiać się skórka pomarańczowa. Zatem, nie ma co z nią walczyć podczas ciąży. Tym bardziej, że większość preparatów antycellulitowych ma w składzie substancje niedozwolone dla kobiet w ciąży, np. kofeinę czy L-karnitynę. Czasem zdarza się, że po ciąży, gdy w organizmie dojdzie do wyrównania gospodarki hormonalnej, cellulit znika samoistnie. Dopiero jeśli tak się nie stanie, warto sięgnąć po odpowiednie preparaty.

Kosmetyki przed i w trakcie ciąży – czy można używać takich samych?
Do pielęgnacji skóry w ciąży, zwykle można stosować tych samych preparatów, jakich kobieta używała wcześniej, jednak z niektórych trzeba będzie zrezygnować. Mowa tu o preparatach, które w ciąży mogą uczulać, przez to, że skóra staje się bardziej wrażliwa. Dodatkowo, należy zrezygnować ze specyfików do twarzy o silnych działaniu – preparatów z retinoidami czy maści leczniczych z antybiotykami dla skóry trądzikowej. Tego rodzaju produkty mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Podobnie jest z kremami o właściwościach złuszczających, np. z dużą ilością witaminy C lub kwasami AHA i BHA. Te produkty mogą jednak powodować przebarwienia.