Lockdown w dziecięcej głowie. Dziesiątki młodych ludzi dzwoniło po pomoc tuż przed samobójstwem

Sandra Skorupa
"Nie wszyscy mają dobre skojarzenia z dzieciństwa” zaznaczył Marcin Zaborski, rozmawiając w RMF FM z Prezeską Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Moniką Sajkowską. Szefowa fundacji na antenie poruszyła bardzo wiele ważnych dla dzieci kwestii, o które wraz z powolnym wychodzeniem z izolacji należy się zatroszczyć. Mowa nie tylko o hejcie, patotreściach czy dziecięcej psychiatrii, ale również o państwowej komisji ds. pedofilii, do której organizacja ma krytyczny stosunek.
Szefowa FDDS o problemach dzieci i komisji ds. pedofilii unspalsh.com

Telefon Zaufania w okresie pandemii

Telefon Zaufania działa w Polsce już od 11 lat i już wcześniej pisaliśmy, że od marca w okresie izolacji na 116 111 dzwoniło znacznie więcej dzieci niż przed epidemią. Jak zaznacza szefowa FDDS młodzi ludzie częściej zaczęli pisać wiadomości, bo nie mogli mówić o problemach na głos, gdy za ścianą byli rodzice.

Dr Sajkowska podkreśla, że bardzo dużo zgłoszeń w okresie lockdown było takich, że dzieci "chcą skończyć ze sobą" i dodaje, że w takich wypadkach dokonano 78 interwencji.

— Ponad 5 tys. razy w każdym miesiącu dzwonią dzieci na telefon zaufania, ponad 1,5 tys. osób pisze do nas wiadomości i wtedy pomagamy im online — mówiła w RMF FM dr Monika Sajkowska.


FDDS o państwowej komisji ds. pedofilii

Prezeska Fundacji zabrała również głos ws. znów wniesionego ostatnio w Polsce na wokandę tematu pedofilii. Do organizacji miało wpłynąć zaproszenie do współpracy w państwowej komisji ds. pedofilii. Jak zaznacza dr Monika Sajkowska, komisja taka jest polskim dzieciom bardzo potrzebna, ale w obecnym kształcie nie spełnia odpowiednich zadań.

— Powinniśmy pomyśleć o narodowej strategii ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. To oznacza oczywiście ściganie i karanie sprawców. Ale przede wszystkim to oznacza działania profilaktyczne, które są adresowane do potencjalnych sprawców, czyli do tych młodych ludzi, ale i dorosłych, którzy nie skrzywdzili jeszcze dziecka, ale jest tak dużo czynników ryzyka, że jest to wysoce prawdopodobne i możemy temu zapobiec — tłumaczyła szefowa FDDS.
FDDS ma do państwowej komisji ds. pedofilii krytyczny stosunek, ponieważ jak zaznacza dr Monika Sajkowska:

— Jej zadania w dużej mierze pokrywają się z zadaniami wymiaru sprawiedliwości, sądów, które mają oceniać zgłoszenia podejrzeń popełnienia przestępstwa, więc dublowanie tego przez komisję jest niezrozumiałe.

— Na dodatek idea tej komisji jest zupełnie niejasna. Wydaje się, że wręcz koliduje z regulacjami prawnymi, które obowiązują w tym kraju, w tym zakresie.

Wciąż za mało psychiatrów dziecięcych

Marcin Zaborski zapytał dr Monikę Sajkowską również o stan polskiej psychiatrii. Szefowa FDDS odpowiedziała, że zespół psychiatrów dziecięcych stanowi bardzo niewielka liczba specjalistów. Dodała również, że oni nie muszą być osobami pierwszego kontaktu, gdyż mogą to być również psychologowie, którzy będą dla dzieci zawsze dostępni i będą w stanie im pomóc.

"Zgłoś to" — sposób na szkodliwe treści w sieci

Aż 85% osób widząc szkodliwe treści w internecie, w ogóle nie reaguje. Dr Monika Sajkowska zaznacza, że właśnie po to powstała nowa kampania fundacji — "Zgłoś to". Dotyczy ona patotreści w sieci. Wchodząc na stronę, wystarczy odpowiedzieć na 4 pytania, a na stronie pojawią się sugestie dotyczące tego, co należy i można zrobić z daną sprawą.

W zależności od tego, czy ma się do czynienia z przestępstwem, czy też inną formą agresji online, sprawę można zgłosić do prokuratury, na policję czy na specjalny witrynach m.in.: hejtstop.pl czy dyżurnet.pl

Poza tym osoba zgłaszająca incydent, jeśli jest dzieckiem, powinna również porozmawiać z rodzicem czy z zaufanym dorosłym. Z kolei rodzice powinni o tym porozmawiać z dzieckiem lub ekspertem.
Źródło: RMF FM