Życie cię przytłacza? Włącz film. 10 tytułów dla każdej kobiety

Magdalena Konczal
Oto 10 filmów o kobietach, które dodadzą ci mocy.
10 inspirujących filmów o kobietach /kadr z filmu "Ucieczka w milczenie"
Historia pełna jest postaci niesamowitych, inspirujących kobiet. To smutne, że zaczynamy się nimi interesować i odkrywać dopiero teraz po wielu latach, podczas gdy książki od historii pękają w szwach od męskich nazwisk.

Nie oznacza to wcale, że kobiety były mniej bohaterskie czy intrygujące, po prostu mniej się o nich mówiło. Właśnie dlatego pora nadrobić zaległości i zainspirować się kobiecością w świecie filmu. Możecie się zdziwić jej różnorodnością.

1. "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (2017)

Kadr z filmu "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

Jest to opowieść o kobiecie, której życie osobiste było dość skomplikowane. Ale to właśnie ona nauczyła nas rozmawiać o seksie. O sobie mówiła, że nie włącza się w ruch rewolucji seksualnej, a sama nią jest.


Choć portret polskiej seksuolożki wciąż budzi kontrowersje, naprawdę warto obejrzeć film, w którym została przedstawiona jej historia. Chociażby dlatego, żeby zorientować się, że Wisłocka była w Polsce jedną z pierwszych osób, które o seksualności mówiły w sposób swobodny, otwarty.

Zaznaczała bardzo mocno rolę kobiecej seksualności. Film oprócz pełnej pasji, zawziętej i upartej bohaterki, ma także piękne ujęcia i muzykę – z piosenką "W co mam wierzyć?" na czele.

2. "Amelia" (2001)

Kadr z filmu "Amelia"

Ten film to pochwała codzienności i normalności. Główna bohaterka – Amelia – jest zwyczajną dziewczyną, która pracuje jako kelnerka. Jej życie zmienia się, gdy znajduje pudełko z pamiątkami z dzieciństwa pewnego mężczyzny.

Dziewczyna postanawia znaleźć właściciela i zwrócić mu jego skarb. To początek przygody, która uświadomi bohaterce, że sama także potrzebuje szczęścia i, że ma prawo go szukać. "Amelia" jest opowieścią, dającą nadzieję.

Specyficzna konwencja, w której utrzymany jest film, potęguje wrażenie, że codzienność pełna jest niezwykłości. Tutaj śmiech miesza się ze łzami, momenty tragiczne z komicznymi. Jest to baśń o poszukiwaniu siebie, w której możemy zobaczyć plastyczne, czasami dosadne, obrazy.

A bohaterka filmu – choć nie jest znaną pisarką czy wielką artystką – staje się bliska widzowi. Jestem też przekonana, że z muzyką Yanna Tiersena nie rozstaniecie się już do końca życia.

3. "Ucieczka w milczenie" (2004)

Kadr z filmu "Ucieczka w milczenie"

Film opowiada o nastoletniej Melindzie – dziewczynie, która niegdyś była jedną z najbardziej znanych osób w szkole, a teraz nie ma ani przyjaciół, ani wcześniejszych ambicji.

To wciągająca opowieść o tym, jak szybko można zniszczyć drugiego człowieka i jak trudno jest wyleczyć psychikę skrzywdzonej osoby. Z minuty na minutę widzimy jak zamknięta w sobie Melinda, zaczyna się otwierać i mówić o przemocy, której doświadczyła.

Ten film powinien zobaczyć każdy, a zwłaszcza ci, którzy lekceważą słowa skrzywdzonych kobiet i bronią sprawców. W "Ucieczce w milczenie" również możemy zobaczyć różne postawy wobec przemocy – są one dzisiaj niezwykle aktualne.

A Melinda, która postanawia przestać milczeć o swojej krzywdzie, staje się wzorem dla wszystkich kobiet, które miały podobne doświadczenia. Ten film zostanie w człowieku na długie lata.

4. "Emma" (2020)

Kadr z filmu "Emma"

Najnowsza ekranizacja powieści Jane Austen, to z pewnością film, który w wolnym momencie trzeba nadrobić. Jeśli znacie tę bohaterkę z utworu pisarki, to możecie się nieco zdziwić.

Filmowa Emma jest bardziej charakterna. Niektórych widzom może nie przypaść do gustu, ale z pewnością jest to oblicze kobiecości, którego potrzebujemy, a o którym zbyt wiele się nie mówi. Poza tym główna bohaterka zmienia się i odnajduje swoją własną drogę do szczęścia.

"Emma" z pewnością spodoba się fanom filmów kostiumowych, a na pewno jest pozycją obowiązkową dla tych, którzy uwielbiają powieści Jane Austen. Jej bohaterki wiedzą, czego chcą, są mądre, dojrzałe i wyemancypowane. Warto zwrócić uwagę także na fakt, że został on napisany i wyreżyserowany przez kobiety.

5. "Pokój" (2015)

Kadr z filmu "Pokój"

Główna bohaterka filmu to młoda dziewczyna, która żyje razem ze swoim kilkuletnim synem w miejscu nazywanych przez nich pokojem. Okazuje się, że została uwięziona i teraz, dzięki małemu Jackowi postanawia zrealizować plan ucieczki.

To trzymająca w napięciu opowieść o kobiecie, kochającej swoje dziecko ponad wszystko. Jest to kolejny film, w którym opowiedziana została trudna historia przemocy i wykorzystania, a także niezwykłej sile psychicznej kobiety, która potrafiła stopniowo leczyć swoje traumy.

Z pewnością nie jest to opowieść, którą będziemy raczyć się w piątkowy wieczór dla relaksu, ale warto się z nią zapoznać. Ten film jest o sile miłości, która wyrosła z trudnych doświadczeń.

6. "Zakochana Jane" (2007)

Kadr z filmu "Zakochana Jane"

Była już Emma, to teraz pora na twórczynię tej bohaterki. Portret pisarki, który wyłania się z filmu, jest podobny do postaci tworzonych przez nią samą. W "Zakochanej Jane" pokazane zostały perypetie młodej, aspirującej literatki.

Nie brakuje tu wątków miłosnych i wciągającej fabuły. Znów mamy okazję zobaczyć stroje z epoki. Widzimy także początki kariery tej znanej na całym świecie pisarki, jej walkę o to, by mogła tak jak mężczyźni, pisać powieści.

Zobaczymy również scenki z codziennego życia. Postać Jane Austen może stać się inspiracją dla wielu młodych kobiet i mężczyzn, a także początkiem przygody z jej bogatą twórczością.

7. "La la land" (2016)

Kadr z filmu "La La land"

Tym razem coś dla fanów musicali. Główna bohaterka ma marzenie, do którego konsekwentnie dąży. Mia chce zostać aktorką. Pewnego dnia na swojej drodze spotyka Sebastiana.

Choć początkowo pojawiają się między nimi scysje, ostatecznie bohaterowie zbliżają się do siebie. Mia nie rezygnuje ze swojego największego pragnienia, nawet w chwilach zwątpienia dąży do jego realizacji.

To bajkowa opowieść (także jeżeli chodzi o stylistykę filmu) o tym, że warto marzyć i, że każde marzenie ma prawo się spełnić. Ten musical to także muzyczna uczta dla naszych uszu i oczu.

8. "Sierra Burgess jest przegrywem"

Kadr z filmu "Sierra Burgess jest przegrywem"

To film skierowany raczej do młodszej części odbiorców. Jednak nie tylko młodzież może nauczyć się czegoś ważnego od głównej bohaterki. Sierra jest całkiem zwyczajna.

Nie jest porywająco piękna. Ma jednak ciekawą osobowość, zainteresowania i swoje własne życie – czego często brakuje bohaterkom komedii romantycznych. Pewnego dnia Sierra wplątuje się w skomplikowaną sytuację.

Zaczyna pisać z chłopakiem, podszywając się pod znaną dziewczynę ze swojej szkoły. To początek wzruszającej i pełnej humoru historii.

Sierra z pewnością mogłaby być stawiana za wzór wszystkim tym jednowymiarowym, zadurzonym w jednym facecie dziewczynom, które zazwyczaj są przedstawiane w filmach tego pokroju. To inspiracja dla młodych kobiet.

9. "Igrzyska Śmierci" (2012)


O głównej bohaterce tej dystopijnej opowieści, można by pisać wiele. To kobieta-wojowniczka, która decyduje się wziąć udział w igrzyskach, tylko dlatego, że chce uratować swoją młodszą siostrę przed niebezpieczeństwem.

Katniss jest zaradna i dzielna. Potrafi poradzić sobie w trudnej sytuacji lepiej niż niejeden mężczyzna. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, musicie zobaczyć go koniecznie! Polecam go szczególnie fanom filmów akcji.

A jeśli po obejrzeniu będziecie chcieli jeszcze raz spotkać się z Katniss, jest na to szansa, ponieważ stworzono kontynuacje: "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" (2013) i "Igrzyska śmierci: Kosogłos" (2014).

10. "Maria Skłodowska-Curie" (2016)

Kadr z filmu "Maria Skłodowska-Curie"

Tej postaci z pewnością nie trzeba nikomu przedstawiać. Chociaż czasami mamy wrażenie, że o najbardziej znanej polskiej naukowczyni wiemy wszystko, i tak warto obejrzeć ten film.

Jego bohaterka pokazuje, w jaki sposób odnaleźć się w świecie naukowym, który w tamtych czasach był zdominowany przez mężczyzn. Widzimy portret odważnej kobiety. Maria Skłodowska-Curie była pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla.

Jej obraz w filmie jest złożony i niejednoznaczny, ale z pewnością warty tego, by się z nim zapoznać.