Ból głowy i zwiększona ochota na słodycze? Tak organizm chce ci zasygnalizować, czego mu brakuje

Iza Orlicz
Miewasz bóle głowy, czujesz się czasem zmęczona, rozdrażniona, a do tego obserwujesz u siebie większe zapotrzebowanie na słodycze? To może oznaczać niedobór chromu. Jak temu zapobiec?
Niedobór chromu może zwiększać ochotę na słodycze unsplash.com
Chrom jest mikropierwiastkiem, czyli nasz organizm nie potrzebuje go dużo, by funkcjonować prawidłowo. Niestety niewłaściwa dieta, np. pełna przetworzonego jedzenia może prowadzić do jego niedoborów.

– Potrzebujemy niewielkiej ilości chromu, ale gdy spożywamy w nadmiarze cukry proste, czyli np. słodycze lub białe pieczywo, ograniczamy przyswajanie chromu. Również stosowanie diety mięsnej, w której występują duże ilości żelaza oraz cynku może prowadzić do utrudnionego wchłaniania chromu – wyjaśnia Celina Kinicka, dietetyk z Centrum Medycznego Damiana.


Wspomaga przemianę materii


Chrom, choć występuje w naszym organizmie w śladowych ilościach, pełni bardzo ważne funkcje. Wpływa na wrażliwość tkanek na insulinę, wspomaga przemianę materii, dzięki czemu sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej, bierze też udział w utrzymywaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.

– Jak bardzo chrom jest istotny w naszym organizmie łatwo zobrazować na prostym przykładzie. Gdy zjemy coś słodkiego podnosi się poziom glukozy we krwi, co oczywiście nie jest korzystne dla naszego zdrowia. By go obniżyć następuje produkcja insuliny, a chrom jest jednym z kluczowych czynników, który nasila efekt jej działania. Pośrednio prawidłowy poziom chromu zapobiega też insulinooporności i cukrzycy typu II – tłumaczy Celina Kinicka.

Apetyt na słodycze


Jak rozpoznać niedobór chromu? To akurat nie jest takie proste, bo objawy są bardzo niespecyficzne. Może to być ból głowy, ciągłe zmęczenie, drażliwość, niepokój, drętwienie lub mrowienie palców, ale też wzrost poziomu cukru we krwi czy wzrost poziomu cholesterolu.

– Zwłaszcza te objawy typu zmęczenie, ból głowy, drażliwość mogą wprowadzać w błąd, bo tak naprawdę możemy je odczuwać również, gdy jesteśmy niewyspani lub mamy zwykły niedobór wody. Dlatego w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojemu stylowi życia i tu wprowadzić ewentualne zmiany.

Czasem niedobór chromu powoduje też wzmożone zapotrzebowanie na słodycze lub pojawia się potrzeba podjadania między posiłkami. Warto na to zwrócić uwagę, ale zaznaczam, że nie zawsze ma to miejsce – wyjaśnia Celina Kinicka.

Warto też przyjrzeć się swojej diecie. Nadmiar słodyczy, pieczywo pszenne, żywność mocno przetworzona utrudnia wchłanianie chromu. A co jeść, by zapobiec niedoborom? Bogatym jego źródłem są orzechy (zwłaszcza brazylijskie), produkty zbożowe pełnoziarniste, drożdże, rośliny strączkowe, ryby czy jabłka. Natomiast o ewentualnej suplementacji chromu powinien zadecydować lekarz.